Grožnja s stavko na Pošti Slovenije

Sindikat pošnih delavcev KS 90 upravi očita nespoštovanje pravic delavcev in kršenje zakona

Objavljeno
17. april 2015 18.44
jer pošta
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Sindikat poštnih delavcev KS 90 je v sredo zaposlene na Pošti Slovenije obvestil, da bo 1. junija opozorilna stavka, če se z vodstvom Pošte Slovenije ne bodo uspeli dogovoriti o tako imenovanem protokolu za reševanje kadrovske problematike, ki ureja področja produktivnosti delavcev, izrabo letnih dopustov, odsotnosti z dela, ipd. Sindikat se ne strinja s tem, da je bil 2. aprila vsem organizacijskim enotam na Pošti Slovenije predstavljen protokol, ki ni bil usklajen z obema omenjenima reprezentativnima sindikatoma. V okrožnici sindikata, ki je bila danes le slabo uro razobešena v prostorih Pošte Slovenije, preden je uprava zahtevala, da jo umaknejo, so zapisali, da je predlagana vsebina protokola, ki se nanaša na reorganizacijo dela na poštah nezakonita. Sindikat je upravo že seznanil, da bodo v primeru, da bo protokol sprejet v predlagani obliki, »zaostril svoje aktivnosti« oziroma da bodo zadevo predali sodišču.

Po besedah predstavnika sindikata poštnih delavcev KS 90 Saše Gržinića delodajalec krši zakon, ker ne spoštuje delovnega časa. »Pogosto se zgodi, da delavce tri ure preden bi morali priti na delovno mesto obvestijo, naj pridejo prej v službo (po zakonu bi to morali narediti 24 ur prej), delavci pred prihodom na delo sploh ne vedo, kaj bodo delali, niti koliko časa bodo delali. Kot smo izvedeli, je s primerom kršitev na Pošti Slovenije seznanjen tudi inšpektorat za delo. Uprava Pošte Slovenije danes ob 16 uri za naša vprašanja ni bila več dosegljiva.

Predvidena reorganizacija

V Pošti Slovenije načrtujejo reorganizacijo v okviru katere naj bi združili poslovni enoti Koper in Nova Gorica. Sedež nove, združene poslovne enote bi bil po novem v Kopru. V sindikatu se s takšno odločitvijo ne strinjajo, ker naj bi pomenila siromašenje Goriške in Nove Gorice kot bodočega regijskega središča. Kot pravijo bi selitev uprave v Koper nedvomno pomenila nižanje stroškov, za Goriško pa izgubo delovnih mest in tudi odmaknjenost sprejemanja odločitev od lokalnih potreb in interesov. Sindikat predlaga, da bi bil sedež nove poslovne enote v Novi Gorici, ker bi s tem dosegli, da bo sedež nove poslovne enote, ki bo segala od Bovca do Pirana na sredini in enako dostopen vsem uporabnikom.