GZS opozarja na nevarnost upada poslovanja in porast sive ekonomije

Selektivni dvig nižje stopnje DDV ima zanemarljive učinke na proračun, bistveno pa lahko obremeni gospodarstvo, menijo na GZS.

Objavljeno
18. oktober 2012 15.45
Posodobljeno
18. oktober 2012 16.12
acr*UTRIP
Je. G., Delo.si
Je. G., Delo.si
Ljubljana - GZS nasprotuje selektivnemu dvigu nižje stopnje DDV, ki ima zanemarljive učinke na proračun, pomeni pa bistveno večje dodatno breme gospodarstva, zato predlaga ministrstvu za finance in državnemu zboru, da predlog selektivnega dviga DDV ne podpreta.

Davčna bremena gospodarstva so že sedaj previsoka, menijo na GZS. Vedno nova in nepredvidljiva bremena, ki jih nalaga zakonodaja, so med drugim eden od dejavnikov, ki odganjajo domač in tuj kapital za naložbe v tehnološke posodobitve in nove razvojne projekte. GZS nasprotuje selektivnemu dvigu nižje stopnje DDV, ki ima zanemarljive učinke na proračun, pomeni pa bistveno večje dodatno breme gospodarstva. Dvig DDV za izbrane kategorije subjektov kot so cvetličarji, tiskani mediji, frizerji in drugi, lahko drastično poslabša ekonomski položaj teh in vpliva na zaposlenost. Dodatno obremenitev pa pomeni tudi dvig stopnje DDV za komunalne storitve, za katere se že sicer sproščajo dosedanje omejitve pri oblikovanju cen. Posledično to pomeni dvig cen komunalnih storitev za celotno gospodarstvo. Ob tem opozarajajo tudi na nevarnost upada poslovanja in selitve dela poslovanja na trg sive ekonomije.

Pretežna večina subjektov, na katere bo vplival dvig DDV, je mikro in malih družb ter samozaposlenih, ki so bili že sedaj prisiljeni skrajno racionalizirati svoje poslovanje in nimajo več rezerv. Ocenjujemo, da bi predlagani selektivni dvig DDV neposredno vplival na pogoje poslovanja preko 5.000 podjetij oziroma samostojnih podjetnikov v teh dejavnostih, kar predstavlja 3% vseh subjektov v Sloveniji.

Številna podjetja v razmerah, ko se na trgu domače povpraševanje močno krči, zvišanja DDV ne bodo mogla enostavno prevaliti na potrošnike, kar bo pomenilo neposredno znižanje njihovih prihodkov. Prisiljena bodo manj vlagati v razvoj, odpuščati zaposlene in v številnih primerih tudi prenehati s poslovanjem.

Predlagane stopnje DDV za te dejavnosti odstopajo tudi od primerljivih ureditev v drugih državah članicah EU. V številnih državah v dejavnosti periodičnega tiska imajo tudi ničelno stopnjo DDV, še opozarjajo v GZS.