GZS prodaja Esmeraldo

Vzdrževanje poslovne stavbe je predrago za zbornico z neobveznim članstvom.

Objavljeno
09. januar 2015 16.12
mpi*GZS
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) in Trgovinska zbornica sta dosegli »načelen dogovor« za prodajo svoje poslovne stavbe, tako imenovane Esmeralde, nam je potrdil predsednik GZS Samo Hribar Milič. Vzdrževanje stavbe je namreč predrago.

S poslovno stavbo upravljata tako gospodarska kot trgovinska zbornica; pri delitvi premoženja je namreč GZS pripadlo 75 odstotkov stavbe, trgovinski pa četrtina. »Načeloma smo se dogovorili, da smo obe zbornici zainteresirani za prodajo, saj je vzdrževanje te hiše zelo drago. Stavbe nam ni treba prodati na vrat na nos, saj nimamo težav, da ne bi mogli tekoče poslovati. Poiskali bomo ugodnega kupca, kar pa lahko traja nekaj let,« je pojasnil prvi človek GZS Samo Hribar Milič. Dodal je, da se še niso obrnili na nepremičninske posrednike, prav tako se še niso pogovarjali o postopku prodaje. »Vrgli pa smo vabo nekaterim ustanovam, za katere mislimo, da bi lahko bili kupci, to so predvsem finančne institucije. Doslej še niso pokazale zanimanja,« je dejal. O željeni kupnini Hribar Milič ni želel govoriti.

Poslovna stavba obsega 17.000 kvadratnih metrov bruto površin, od tega je 3300 kvadratnih metrov pisarn, ostalo pa so dvorane, parkirišča in tako dalje. Hribar Milič je povedal:«Te prostore je treba ogrevati in vzdrževati, kar pa je za zbornico z neobveznim članstvom in ki dobi samo še 40 odstotkov prihodkov iz članarin, predrago.« Po ukinitvi obveznega članstva pred slabim desetletjem, se je število članov zbornice znižalo z okoli 60.000 na približno 9000. Poleg tega je GZS znižala članarino, na upad članstva je vplivala tudi gospodarska kriza. »Naši prihodki iz članarin so približno petkrat manjši kot v obdobju obveznega članstva,« je pojasnil naš sogovornik.

Zbornici sicer oddajata več kot 40 odstotkov prostorov. Gospodarska zbornica zaposluje skoraj dve tretjini manj ljudi kot pred desetimi leti. »Leta 2005 je zbornica imela 290 ljudi, zdaj jih je 110,« pravi Hribar Milič.

Na vprašanje, kam bi se GZS po prodaji preselila, je Hribar Milič odgovoril: »Lahko bi ostali tudi v enem delu te hiše. Z analizo pa smo ugotovili, da je v okolici zbornice ogromno lokacij, kamor bi se lahko preselili in mogoče zelo poceni kupili. Ob obvoznici so še trije stolpiči, nasproti nas je stavba, v kateri je bil Nacionalni preiskovalni urad. Prostorov je veliko.«

Zelenkasta poslovna stavba gospodarske zbornice – po zelenih očeh junakinje iz televizijske nadaljevanke priljubljeno imenovana Esmeralda – je bila zgrajena leta 1999, ko je zbornico vodil Jožko Čuk. Stavba, zasnovana v biroju Sadar-Vuga, je po mnenju nekaterih pomenila začetek nove dobe v slovenski arhitekturi.