Helios ne bo odpustil Jane Poljanšek

Uprava Heliosa je popustila: podjetje je ustavilo postopek izredne odpovedi zaposlitve sindikalni predstavnici.

Objavljeno
23. julij 2014 17.03
Posodobljeno
23. julij 2014 18.00
VIR PRI DOMZALAH SLOVENIJA 27.7.2012 PRED SKUPSCINO DELNICARJEV HELIOS NA SLIKI IVANKA POLJANSEK FOTO JOZE SUHADOLNIK
Vanja Tekavec, gospodarstvo, Pi. K., Delo.si
Vanja Tekavec, gospodarstvo, Pi. K., Delo.si

Ljubljana - Uprava Heliosa je pozno popoldan preklicala postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi predsednici sveta delavcev in podpredsednici sindikata družbe Jani Poljanšek, so sporočili iz vodstva podjetja in konference sindikatov KNG družb skupine Helios. Da bi rešili zaplet, sta popustili obe strani, so poudarili, podrobnosti pogovorov pa niso razkrili.

Kot sta pojasnila predsednik uprave Heliosa Aleš Klavžar in predsednik konference sindikatov kemične, nekovinske in gumarske industrije družb skupine Helios Tomaž Kumer, so skupaj ugotovili, da je sklep o ustavitvi postopka izredne odpovedi zaposlitve Poljanškovi ustvaril pogoje za uspešno nadaljevanje socialnega dialoga v podjetju.

»Za rešitev nastale situacije sta morala tako sindikat kot vodstvo nekoliko popustiti, vendar pa je rešitev izjemen dosežek za prihodnost zaposlenih v Heliosu v Sloveniji,« sta v skupnem sporočilu za javnost izpostavila Klavžar in Kumer.

Helios ostaja delniška družba

Uprava Heliosa je danes popustila še pri zahtevi delavcev, da se pri statutarnih spremembah upošteva njihovo mnenje in z dnevnega reda avgustovske skupščine umaknila točko o preoblikovanju Heliosa iz delniške družbe v d. o. o.

Avstrijski Ring si prizadeva za umik Heliosa z Ljubljanske borze in za njegovo preoblikovanje iz delniške družbe v d. o. o. S tem namenom je za 7. avgusta sklical skupščino, kar pa je razjezilo zaposlene, saj je uprava pri tem »ignorirala« njihovo mnenje.

Slovenska zakonodaja (zakon o sodelovanju delavcev pri upravljanju) določa, da se mora delodajalec o statutarnih spremembah predhodno posvetovati tudi s predstavniki zaposlenih, česar uprava ni storila. Ker je s takšnim ravnanjem v celoti poskušala negirati vlogo zaposlenih v postopku statutarnega preoblikovanja družbe, je svet delavcev, ki ga vodi Jana Poljanšek, pred kratkim soglasno sprejel odločitev o zadržanju posameznih odločitev uprave oziroma delodajalca in celo napovedal, da bo zaradi grobih kršitev zakona iskal pomoč pri zunanjih arbitrih, pristojnih za reševanje sporov po zakonu o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Iskanje arbitrov zdaj vendarle ne bo potrebno, saj se je avstrijski Ring danes odzval na poziv zaposlenih in z dnevnega reda skupščine umaknil predlog za preoblikovanje Heliosa v družbo z omejeno odgovornostjo. Avgusta niti ne bo odločanja o spremembah statuta, s katero je želel novi lastnik povečati število članov uprave, število članov nadzornega sveta pa zmanjšati za polovico. »Točke so bile z dnevnega reda umaknjene, ker bo uprava s predstavniki sveta delavcev opravila skupno posvetovanje,« so sporočili iz Heliosa.

S preklicem izredne odpovedi Jani Poljanšek pa se je tako končal tudi spor med upravo in zaposlenimi. Zdaj je nastala podlaga za nadaljevanje socialnega dialoga v Heliosu, ki je bil zaradi grožnje odpovedi prekinjen. Takrat je završalo v več sindikatih, v ZSSS pa so celo zagrozili s stavko.