Helios z Japonci med najboljše premaznike

Kupnina za kapital Heliosa v resnici znaša okoli 340 milijonov evrov, dolg skupine pa okoli 230 milijonov evrov.

Objavljeno
07. december 2016 12.04
Posodobljeno
07. december 2016 12.04
lvi-Helios
Maja Grgič
Maja Grgič

Količevo – Vrednost 572 milijonov evrov je kupnina za celotno skupino Helios, ki vključuje tudi dolg. Neto dolg znaša okoli 230 milijonov evrov. Vrednost kapitala je torej nižja in zanaša okoli 340 milijonov evrov, je o prodaji Heliosa japonski multinacionalki Kansai Paint povedal generalni direktor Heliosa David Kubala.

Poudaril je, da prodaja zajema tudi podjetja iz skupine Ring, ki so jih v zadnjih letih pridružili Heliosu in da je zato ceno težko neposredno primerjati s kupnino, ki jo je avstrijski Ring International odštel za Helios, to je 145 milijonov evrov. »Cenitvena načela so enaka kot pred tremi leti. Razlika je, da so pridružena nekatera podjetja in da se je profitabilnost Heliosa povečala, EBITDA se je povečal iz 22 na 44 milijonov evrov,« je dejal Kubala. Podatki iz konsolidiranih letnih poročil sicer kažejo, da je imel Helios konec leta 2012 dobrih 100 milijonov evrov finančnih obveznosti, konec leta 2015 pa 80 milijonov.

Posel bi lahko bil po pridobitvi potrebnih dovoljenj sklenjen februarja ali marca. In zakaj so Avstrijci sploh prodali Helios? Kubala pravi, da je šlo za idealen čas, ko je Kansai je iskal evropskega partnerja. Poudaril je, da je v premazni industriji veliko prevzemov in da podjetja postajajo vse večja.

V desetih letih na sam vrh

Kansai Paint zdaj sodi med deset nejvečjih igralcev v premazni industriji, v treh letih bi hoteli zasesti prvo mesto, v desetih letih pa postati številka ena, je napovedal Hiroshi Ishino, predsednik japonske multinacionalke, ki ima 2,6 milijadi evrov prihodkov in 371 milijonov evrov EBITDA. Dodal je, da je Evropa velika priložnost, saj ima dober know-how, menedžement in tehnologijo. »Našli smo skupino Helios, ki je zelo dobra, posebej v zadnjih letih in pod novim vodstvom. Ugotovili smo, da bi lahko bil Helios dobra platforma za Evropo,« je razloge za nakup pojasnil Ishino in ponovil, da bo s tem Evropa postala osma divizija Kansaia. V tem tenutku v Evropi ne načrtujejo novih prevzemov, bodo pa v prihodnje preučili poslovne priložnosti.

V Heliosu so za novim strateškim lastnikm zadovoljni. »Novo lastništvo je najboljša rešitev za Helios in zaposlene. Potrebovali smo partnerja iz premazne industrije, je dejal glavni izvršni direktor Heliosa Hubert Culik. Kot je razumeti, naj bi skupaj s Kubalo ostala na čelu domžalske družbe.

Odpuščanj menda ne bo

Po lastniškem vstopu je delo v Heliosu izgubilo okoli 70 ljudi, tik pred njihovim preihodom pa še okoli 100. Tokrat odpuščanj naj ne bi bilo, pravijo. Prihodnje leto naj bi celo dodatno zaposlili 30 novih. Kubala je povedal, da so z zaposlenimi pred dvema tednoma podpisali kolektivno pogodbo, ki jo bodo še naprej spoštovali.