Herbalife le ni finančna piramida

V poravnavi z regulatorjem trga bodo spremenili poslovni model, da bi dokazali, da niso prevara.

Objavljeno
22. julij 2016 18.17
Miran Varga
Miran Varga

Zadnji dve leti in pol so v podjetju Herbalife živeli na trnih, kaj jim bo prinesla odločitev preiskovalcev. Bili so namreč pod drobnogledom ameriške zvezne komisije za trgovanje (FTC). Ta je podjetje preiskovala zaradi obtožb o poslovanju, ki je na moč podobno finančnim piramidam in podobnim prevarantskim shemam.

A še preden je bila izrečena končna (ob)sodba, se je Herbalife odločil za poravnavo v višini 200 milijonov ameriških dolarjev in zavezo o spremembi poslovnega modela.

Ameriška multinacionalka, ki je posel zgradila na razvoju in predvsem trženju prehranskih dopolnil, pripomočkov za hujšanje, športne prehrane ter izdelkov za osebno nego, je bila v zadnjih letih v Evropi, natančneje v Belgiji, že obsojena (novembra 2011) za nečedno poslovno prakso po vzoru piramidne sheme – a tudi oproščena (decembra 2013).

V ZDA so nasprotniki podjetja šli dlje, skoraj do konca. Komisija FTC je tako Herbalife, ki na leto ustvari okoli štiri milijarde dolarjev prometa, preiskovala na račun zavajanja strank glede potencialne vrednosti (pre)prodaje izdelkov. Preiskovalci so začeli preiskovati hierarhično strukturo družbe, ki je bila organizirana podobno kot finančna piramida.

Podjetje se je bolj kot na samo prodajo izdelkov osredotočalo na iskanje novih strank – prodajalcev. Izdelki podjetja so namreč bili najprej na voljo distributerjem, ki so jih prodali strankam, nato pa te spodbujali, da novačijo nove stranke. Pri tem so jim obljubljali velike mesečne zaslužke, ki pa so jih doseg(a)li le redki, veliko (pre)prodajalcev je tudi negativno poslovalo.

Komisija FTC je zato vztrajala pri spremembi sistema kompenzacij prodajalcev, ki mora prodajo izdelkov nadgraditi bolj kot novačenje novih strank oziroma prodajalcev. Prav tako je družbi prepovedala zavajajoče oglaševanje mikavnih zaslužkov. Sistem večnivojskega marketinga bo podjetje lahko ohranilo, a le ob ustreznih spremembah v smeri večje pravičnosti nagrajevanja prodajalcev in distributerjev.

V družbi Herbalife, ustanovljeni že leta 1980, je sicer začelo tleti še veliko prej. Že leta 2004 je 8700 tožečim distributerjem v poravnavi plačala šest milijonov dolarjev, a krivde za nečedno prakso nikoli ni priznala. Istega leta je preiskavo proti nekaterim izdelkom podjetja sprožilo tudi izraelsko ministrstvo za zdravstvo in uporabnikom, ki imajo težave z jetri njihovo uporabo odsvetovalo.

Do podobnega zaključka so v prihodnjih letih prišli tudi v Švici, Španiji, Argentini in na Islandiji, bolnišnice v ZDA pa so ugotovile povečano število okvar jeter pri pacientih, ki so jemali prehranska dopolnila in nadomestke podjetja Herbalife.