Hrvaški mediji: slovenska politika je preprečila prodajo Mercatorja

Hrvaški koncern zaradi dogajanja na borzi za delnico Mercatorja ne bo ponudil tako visoke premije, kot jo je nameraval.

Objavljeno
09. februar 2012 11.49
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si
Zagreb - Umik lastnika hrvaškega koncerna Agrokor Ivice Todorića iz tekme za nakup večinskega paketa delnic Mercatorja po pisanju hrvaških medijev ne pomeni, da je nad slovenskim trgovcem tudi obupal. Kot navajajo, ne gre za Todorićev »zbogom« Mercatorju, temveč le »na svidenje«.

Po pisanju Večernjega lista lahko glede na to, da je z umikom Agrokorja propadla še ena epizoda prodaje Mercatorja, kmalu pričakujemo nov razpis, na katerega se bo hrvaški koncern lahko znova prijavil, a tako visoke prevzemne premije ne bo več ponudil. Agrokor je namreč za delnico Mercatorja ponujal 221 evrov, medtem ko znaša trenutna tržna cena delnice približno 140 evrov.

Kot razlog odstopa Agrokorja od ponudbe za nakup navajajo, do so slovenski organi zavlačevali s prodajo, ker Mercatorja niso pripravljeni prodati hrvaškemu konkurentu. Todorić po pisanju časnika, meni, da je država preko podjetij v katerih ima pomemben delež vprašanje Mercatorja spremenila v politično stvar. Z objavo prevzemne ponudbe Mercatorja s strani Laškega je po pisanju časnika, del politične elite pridobil čas, da je na oblast prišel Janez Janša, ki je prodaji največjega slovenskega trgovca ves čas nasprotoval.

Zagrebški časnik v ločenem tekstu poroča, da so v Agrokorju prepričani, da so nedavni protesti proti njim v Zagrebu, ki jih je organizirala skupina Državljanska akcija, del vojne proti podjetju in poskus kompromitiranja hrvaškega koncerna v Sloveniji. Omenja celo teorijo zarote, po kateri bi za protesti stal Mercator.

Tudi današnji Jutarnji list poudarja, da se je nakup Mercatorja zataknil pri slovenski politiki, ki ni naklonjena vstopu hrvaškega kapitala. Časnik se sklicuje na neimenovani vir iz krogov blizu Agrokorja, ki trdi, da je slovenska politika obstruirala celotni proces ter zmanipulirala tako s sindikati kot z dobavitelji.

Kot navaja časnik, za Todorićevo odločitev ni bila odločilna Janševa vrnitev na oblast, saj je v njegovi koaliciji tudi nekaj ljudi, ki podpirajo prihod Agrokorja v Slovenijo. Tako kot Večernji list tudi Jutarnji list ocenjuje, da bo Agrokor lahko kupil Mercatorjeve delnice na borzi ali pa se bo Todorić znova potegoval za nakup večinskega deleža slovenskega trgovca pod drugačnimi pogoji.

Reški Novi list medtem navaja, da prodaji Mercatorja ni bila naklonjena niti vlada Boruta Pahorja, prav tako ji ni Janševa. Kot dodaja časnik, bistvene razlike ne bi bilo niti, če bi vlado uspel oblikovati nekdanji prvi mož Mercatorja in relativni zmagovalec decembrskih predčasnih parlamentarnih volitev Zoran Janković.

Čeprav je podpredsednik hrvaške vlade Radimir Čačić pred kratkim trdil, da je Agrokorjev interes za nakup Mercatorja v interesu hrvaške države in njenih državljanov, je bila nova hrvaška vlada glede neuspeha Agrokorja tiho, opozarja reški časnik in sklene, da je neuspeh Agrokorja v vsakem primeru tudi neuspeh hrvaške vlade, povzema STA.

Če je bil namen Slovenije, da bi se uprla Todoriću, je bila začasno tudi uspešna. Sicer pa dejstvo, da so odgnali Agrokor, ne bo rešilo Mercatorja pred prodajo, na svoji spletni strani piše Vjesnik. Dodaja, da je Slovenijo nacionalni ponos stal vsaj dve milijardi evrov, ki jih glede na razmere na borzi, ne bo mogla več dobiti.

Delnice Mercatorja so danes v začetku trgovanja izgubile 14,29 odstotka, njihov tečaj pa se giblje pri 120 evrih.

Vjesnik še poudarja, da se bo že na prvem naslednjem razpisu za prodajo Mercatorja pokazalo, ali se je Todorić odrekel ambiciji postati vodilni trgovec v jugovzhodni Evropi. Na nov razpis, po vsem sodeč, ne bomo dolgo čakali, še navaja časnik.