HSE: 960 milijonov evrov dolgov

Poslovanje: za letos so načrti bolj skromni, 1,31 milijarde prihodkov in 1,26 milijarde evrov odhodkov.

Objavljeno
19. maj 2014 19.33
*acr* HSE
Borut Tavčar, gospodarstvo, Luka Jakše, Ljubljanska
Borut Tavčar, gospodarstvo, Luka Jakše, Ljubljanska
Ljubljana – V Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) so imeli lani 1,68 milijarde evrov prihodkov in 1,62 milijarde odhodkov. Za letos so načrti bolj skromni, 1,31 milijarde prihodkov in 1,26 milijarde evrov odhodkov. Odhodke bodo zniževali z racionalizacijo poslovanja, spremenjenim plačnim sistemom (za pet odstotkov nižje plače), zmanjšanjem bolniških odsotnosti in večjo uporabo družb v skupini, pa tudi z mehkim upokojevanjem. »Stroški dela znašajo 122 milijonov evrov na leto, zmanjševanje števila zaposlenih ima zato majhen učinek,« o očitkih o odpuščanju pravi prvi mož holdinga Blaž Košorok.

To pravijo tudi avtorji (EIPF) analize učinkovitosti gospodarjenja HSE, ki jo je Košorok ocenil za slabo, ker naj ne bi upoštevala 1300 zaposlenih v odvisnih družbah Premogovnika Velenje in padca cen električne energije na evropskih trgih.

Nosilec analize Franc Križanič odgovarja, da je bila kot ena od alternativ prikazana tudi varianta brez neenergetskih družb v holdingu, vendar rezultat ni bistveno drugačen; HSE se je med opazovanimi podjetji po učinkovitosti poslovanja iz zlate sredine spustil na dno. Z nižjimi cenami elektrike pa so se morale spopasti tudi konkurenčne družbe. Skupina HSE ima pri bankah za 960 milijonov evrov dolgov, najverjetneje se bo zadolžila še za 85 milijonov za dokapitalizacijo Teša. Približno toliko je imela lani skupina tudi dobička. Vendar bodo že letos bankam morali plačati med 35 in 40 milijonov za obresti, že januarja 2015 pa še sto milijonov Alstomu.

Košorok pa v študiji pogreša napotke, kako naprej. Izdaja obveznic se mu pri vseh dolgovih namreč zdi nekoliko nespametna. Nasprotno Križanič meni, da je to dobra rešitev, ker bi tako kratkoročne dolgove prestrukturirali v dolgoročne. Za takšne naložbe obstaja interes tujih pokojninskih skladov, zanje pa ni treba ničesar zastaviti, ampak podjetje potrebuje močan denarni tok. Tega pa naj bi najboj oslabilo poslovanje v letu 2011, ko je HSE vodil Matjaž Janežič, svetovalec pa je bil njegov predhodnik Borut Meh. Proti obema so sindikati vložili kazenske ovadbe.