Ime dneva: Dejan Lešnik, DS Meritve

Sistem merjenja porabe vode, elektrike in plina ter prenosa podatkov do uporabnika 2GG preizkušajo doma in na tujem.

Objavljeno
04. marec 2016 18.07
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Slovenska Bistrica – DS Meritve je inovativno tehnološko zagonsko podjetje, ki želi sodelovati pri spremembi sveta, njihove inovativne rešitve namreč pomagajo pri učinkovitem zbiranju in obdelavi energetskih podatkov.

Sistem 2GG (omrežje druge generacije) je pripravljen za namestitev na obstoječe števce vode, plina in elektrike, pri čemer ni treba spremeniti celotne infrastrukture. Sistem je prilagodljiv in razširljiv, kar omogoča dolgoročno uporabnost in možnost nadaljnjega razvoja omrežja brez velikih posegov. Sistem 2GG dodatno omogoča celovito rešitev, ki vključuje vse komponente, potrebne za prehod na daljinsko zbiranje podatkov, prenos podatkov, integracijo v obstoječe sisteme obdelave podatkov in stalni nadzor nad delovanjem. Za tehnologijo in njeno povezljivost poskrbijo v DS Meritvah, kar strankam prihrani denar, čas in težave, povezane z uvedbo novih tehnoloških rešitev.

Prvi so distributerji

Direktor Dejan Lešnik je povedal, da so v družbi zaposleni štirje, do prvih naložbenikov v družbo in prvih strank pa je pomagal zavod Zmag. »Na terenu imamo zdaj približno 200 merilnikov, družbe jih še preizkušajo,« pravi Lešnik. Z merilniki ciljajo na distributerje energije, povezali so se z Domplanom, Petrolom, ljubljansko Energetiko, Plinarno Maribor, največji projekt pa poteka v Energetiki Celje. Sistem odčitava porabo elektrike in vode na 15 minut, za plin pa večinoma zadošča merjenje vsako uro.

              Sistem za merjenje in prenos podatkov o porabi plina. Foto DS Meritve



Lešnik pravi, da je njihov sistem kompatibilen z 90 odstotkov števcev za vodo, zna tudi komunicirati s pametnimi števci za vodo, plin in elektriko. Lešnik pravi, da na trgu obstaja konkurenca, vendar nihče ne ponuja prenosa podatkov do distributerja ali do uporabnika, kar za distributerje pomeni dodatne stroške. Poleg tega so ti sistemi tudi 10-krat dražji, imajo krajši domet signala in so razviti bolj za industrijo kot za gospodinjstva.

Ceno lahko napihnejo

Na vprašanje, koliko bi njihov sistem zbiranja in prenosa podatkov o porabi na mobilni telefon uporabnika stal gospodinjstvo, Lešnik ne zna odgovoriti, saj je to precej odvisno od distributerjev. Pri elektriki je menda že tako, da je strošek meritev 50 centov, na računu pa je znesek pet evrov. Glavni namen sistema 2GG je to, da distributerji lahko spremljajo in predvidevajo porabo energentov ali vode, tako lahko bolje načrtujejo nakupe energentov, s čimer lahko zmanjšajo izgube, spremljanje porabe pa lahko tudi hitro opozori na težave v omrežju in tako zmanjša stroške vzdrževanja.

DS Meritve se ozirajo tudi po poslovanju v tujini. Pri nas bodo njihov sistem gospodinjstvom ponudili distributerji, v tujini, denimo na Hrvaškem, pa iščejo družbe, ki se ukvarjajo z učinkovito rabo energije.