Ime dneva: Marko Strbad, Biobanka

Zasebna slovenska banka matičnih celic popkovnične krvi svoje znanje prenaša v Indijo.

Objavljeno
13. december 2013 19.40
Marko Strbad v Trzinu, 2. decembra 2013
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Biobanka svojo storitev prodaja tudi v države Jugovzhodne Evrope, v Avstrijo, Italijo, Švico in Indijo. Pri zadnji gre za prenos tehnologije iz Slovenije, kar pomeni, da v Indiji pod nadzorom Biobanke gradijo laboratorije in celotno infrastrukturo.

Marko Strbad je vodenje Biobanke prevzel pred kratkim. »Bil sem mlad raziskovalec iz gospodarstva pri Educellu, kjer sem se spoznaval tudi s podjetniško platjo. Gnala me je radovednost, pri vsem pa je imel veliko zaslugo tudi nekdanji direktor in podpornik Biobanke Miomir Knežević,« o tem, kako je pristal v podjetniških vodah, govori doktor znanosti, ki v podjetju deluje že od začetka. »Kapital je tisti, ki pomeni oviro v začetku. Pa tudi registracija podjetja kot ustanove za tkiva in celice, s pridobivanjem vseh certifikatov in dovoljenj, ter gradnja laboratorija,« o začetnih težavah in mejnikih pri vzpostavljanju tovrstnega podjetja pravi Strbad.

Združevanje znanja

Zasebna banka matičnih celic popkovnične krvi, Biobanka, je nastala januarja 2008 kot odgovor na potrebe shranjevanja popkovnične krvi v komercialne namene. Razlogi so tkivno inženirstvo, regenerativna medicina, napredna celična zdravljenja, ki so v porastu, pravi Strbad. V začetku je Biobanka sodelovala z Zavodom za transfuzijsko medicino in je bila usmerjena v marketing in izobraževanje na področju matičnih celic iz popkovnične krvi, obdelavo in shranjevanje pa so opravili na zavodu kot plačljivo storitev. Zaradi povečanih potreb po shranjevanju se je Biobanka leta 2010 »odcepila«. Konec leta 2011 se jim je v Trzinu zaradi okrepitve poslovanja ter združitve podjetnikov in raziskovalcev na področju medicinske biotehnologije na eni lokaciji pridružilo še podjetje Educell.

V svetu je registriranih okoli 500 biobank. Slovenski so konkurenca tuja podjetja, ki pri nas izvajajo marketing, vzorce pa izvažajo v laboratorije v tujini. Prednost Biobanke je to, da ima celotno infrastrukturo in logistiko v Sloveniji, kar pomeni, da so celice hitreje zamrznjene in s tem bolj kakovostne za uporabo.

»Hoteli smo omogočiti shranjevanje celic pri nas, mikrobiologom, biotehnologom, zdravnikom omogočiti zaposlitev doma in s tem preprečiti beg možganov v tujino, hkrati pa našim bolnikom omogočiti dostop do najnaprednejših (celičnih) terapij doma,« poudarja Strbad.

Iz Slovenije v Indijo

Poleg tega Biobanka svojo storitev prodaja v tujino, v države Jugovzhodne Evrope, v Avstrijo, Italijo, Švico in Indijo. Pri zadnji gre za prenos tehnologije iz Slovenije. To pomeni, da v Indiji pod nadzorom Biobanke gradijo laboratorije in celotno infrastrukturo za tamkajšnji trg. Iz Slovenije lahko pokrivajo države v polmeru 300 kilometrov, vse, kar je dlje, pa prek franšizinga.

Razvoj Biobanke je deloma lasten, sodelujejo pa s slovenskimi inštituti, kot so že omenjeni ZTM, UKC Ljubljana, Nacionalni inštitut za biologijo, ter v mednarodnih povezavah s Columbia University, Worcester Polytechnic Institute, raziskovalnimi skupinami v Bordeauxu in s partnerji na Balkanu.

Tudi laboratorji Biobanke so plod slovenskega razvoja, pri opremljanju in zagotavljanju varnosti pa so sodelovali izključno s slovenskimi podjetji. Prihodnje leto bodo trgu ponudili še tri nove produkte, shranjevanje celic za zdravljenje ali za estetsko kirurgijo, namenjene odraslim. Sicer jih pri nas čaka še kar nekaj dela pri izobraževanju javnosti, saj shranjevanje celic še ni tako poznano.