Ime dneva: Miha Fabjan, SmartNinja

Spin-off podjetje iz StartUpa Novo mesto skrbi za razvoj veščin 21. stoletja, od programiranja do grafičnega oblikovanja.

Objavljeno
30. januar 2015 19.30
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Znotraj skupine StartUP Novo mesto se je letos oblikovalo prvo podjetje spin-off, ki prinaša nov veter v izobraževalno panogo po Sloveniji, SmartNinja. Skrbeli bodo za odkrivanje in razvoj veščin 21. stoletja.

Ob usposabljanju zagonskih ekip znotraj pospeševalnega programa StartUP Novo mesto so ugotovili, da primanjkuje tehničnega kadra. »Veliko ljudi je imelo ideje za aplikacije, niso pa tega znali tehnično izpeljati,« razlaga Miha Fabjan, ki skrbi za poslovni del »pametnih nindž«. Tako so najprej ponudili brezplačne inštrukcije za udeležence izobraževanja in jih prostovoljno učili programiranja. Izkazalo pa se je, da če je usposabljanje brezplačno, so ljudje manj resni in motivirani, zato so se odločili za izvedbo plačljivih inštrukcij. Za najbolj učinkovito pa se je izkazala skupinska intenzivna delavnica, na kateri so jih v enem tednu popeljali skozi osnove. Vse to je bil povod za SmartNinjo, saj je izobraževanje v okviru pospeševalnega programa StartUP Novo mesto preraslo, da so ustvarili podjetje spin-off.

Februarja v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici

Tako bodo po različnih krajih v Sloveniji izvajali programe, ki so jih sestavili glede na testiranja pilotskih projektov znotraj skupine StartUP Novo mesto. Ponujajo dve obliki programov, in sicer vikend delavnice, ki so namenjene začetnikom, in trimesečni program, po katerem so udeleženci pripravljeni za zaposlitev v IT-podjetju na položaju t. i. junior developerja. Že februarja bodo izpeljali osnovni tečaj programiranja v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici. Trimesečnega pa zaženejo marca.

Na podlagi udeležencev dosedanjih delavnic so izluščili več skupin, ki jih tovrstna izobraževanja zanimajo: mlajši, ki prihajajo iz tehniških šol, kjer ne dobijo dovolj praktičnega znanja, tisti, večinoma družboslovci, ki zamenjujejo kariero, pa tudi taki, ki bi se radi le kaj novega naučili.

V ekipi SmartNinje sta poleg Mihe še Matej Ramuta in Žiga Besal, programerja, ki izvajata izobraževalni del. Pogovarjajo se tudi z morebitnimi inštruktorji po različnih mestih. Najraje bi videli, če so to ljudje iz prakse, ki imajo tudi izobraževalno žilico. Cilj SmartNinje pa ni le izobraževanje v programiranju, ampak v odkrivanju in razvoju veščin 21. stoletja. Zato bodo vsebinsko pokrivali področja spletnega in mobilnega programiranja, grafičnega oblikovanja, UX, interneta stvari (IoT) in še več. »Pogovarjamo se z IT-podjetji iz Slovenije o tem, kakšne težave imajo pri zaposlovanju kakovostnih kadrov. Zato so vsa naša izobraževanja oblikovana tako, da bodo udeleženci po njih čim bolje zaposljivi,« razlaga Fabjan.

»Kotički« za sproščanje možganov

Veliko stavijo tudi na izkušnjo, ki jo ima udeleženec njihovega izobraževanja oziroma delavnice. Zato hočejo ustvariti kar se da dinamično okolje, s »kotički« za sproščanje možganov, kot jih imajo v tehnoloških parkih, nekaterih podjetjih, pospeševalnikih ipd. Povezali so se z iniciativo Startup Slovenija, v kateri so vključeni slovenski pospeševalniki, inkubatorji in tehnološki parki, ki take prostore imajo. Tako bodo februarske delavnice potekale v Tehnološkem parku Ljubljana, mariborski Tovarni podjemov in v Primorskem tehnološkem parku.

Marca bodo v sodelovanju z Ustvarjalnikom izpeljali tudi dijaško različico izobraževanja, aprila pa se bodo podali še v druge, prej omenjene, panoge.