Ime dneva: MycoMedica želi s svojimi izdelki prepričati tudi uradno medicino

Po izdelkih iz zdravilnih gob danes tudi pri nas posega vedno večje število potrošnikov in tako je otroški konjiček prerasel v posel.

Objavljeno
13. februar 2015 16.26
Posodobljeno
14. februar 2015 09.00
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – Podjetje MycoMedica iz Podkorena se že dobrih 16 let ukvarja s pridobivanjem zdravilnih učinkovin iz gob. »Še danes sem presenečen, ko vidim, kako dobro se gobe odrežejo pri lajšanju različnih težav,« pravi lastnik MycoMedice dr. Andrej Gregori, ki želi o učinkih zdravilnih gob zdaj prepričati še uradno medicino.

Kot nakazuje že ime, je glavna dejavnost podjetja MycoMedica gojenje zdravilnih ​gob. Mikologija je veda o gljivah, v MycoMedici pa gobe ne le gojijo, temveč iz njih tudi pridelujejo dopolnila, tako za prehranske potrebe kot tudi za potrebe zdravljenja najrazličnejših obolenj. Podjetje so ustanovili leta 2013, vse skupaj pa se je začelo že mnogo prej, pravi Andrej Gregori.

»Že odkar vem, sem se zanimal za gobe in za vse, kar je povezano z njimi. Veliko so k temu pripomogli tudi starši, saj sem bil že od malih nog ves čas v različnih laboratorijih po šolah in fakultetah,« razlaga Gregori. Kot pravi, je gojenje gob tehnično zahtevno, predvsem pa multidisciplinarno, saj zahteva tudi znanje o kemiji, farmaciji, strojništvu, agronomiji, elektroniki in še čem. Zanimati te mora vse. Gregori je iz gojenja gob tudi doktoriral, že leta 1998 pa je skupaj s še dvema doktorjema znanosti ustanovil neprofitno organizacijo Zavod za naravoslovje, kjer so začeli z razvijanjem novih tehnik gojenja medicinskih in jedilnih gob ter pripravkov in prehranskih dopolnil iz njih.

»Izdelki so nastajali spontano, ko so me ljudje spraševali, ali imam zdravilo za lajšanje njihovih težav. Gobe že več kot tisoč let slovijo kot zdravilno sredstvo in lahko pomagajo pri marsikateri bolezni; pri zmanjševanju stranskih učinkov kemoterapij, pri multipli sklerozi, krepitvi imunskega sistema ali pa, da se laže znebimo kilogramov,« razlaga sogovornik, ki o zdravilnih učinkih gob tudi predava.

Naskok na uradno medicino

Po izdelkih iz zdravilnih gob danes tudi pri nas posega vedno večje število potrošnikov in tako je otroški konjiček prerasel v posel. Izdelki MycoMedice so danes na prodaj predvsem v trgovinah z zdravo prehrano, pa tudi v vrtnarijah in trgovinah, specializiranih z​a medicinsko opremo. Končni kupec njihovih izdelkov ali surovin so tudi farmacevtska podjetja, za nekatera podjetja pa po naročilu izdelujejo proizvode za njihove lastne blagovne znamke.

MycoMedica se je leta 2013 med več kot sto kandidati uvrstila med finaliste tekmovanja za slovensko zagonsko podjetje leta, leto prej pa so takrat še v okviru ​Z​avoda za naravoslovje dobili ​prvo nagrado za najpodjetniško eko idejo. In kako vidi Gregori razvoj podjetništva v Sloveniji? »Če hočeš začeti iz nič in v garaži razvijati izdelek, je to v Sloveniji praktično nemogoče, saj moraš izpolniti cel kup birokratskih in tehničnih zahtev, še preden začneš delati. To je za posel povsem nerealno,« ugotavlja sogovornik.

V prihodnjih letih želi podjetje povečati izvoz, okrepiti lastno blagovno znamko, kar bo zahtevalo tudi nadgraditev obstoječe proizvodnje v Podkorenu. V načrtu imajo več novih izdelkov, tudi za zdravljenje diabetesa, največji izziv pa bo, kako prehranska dopolnila uvrstiti med zdravila. »Že nekaj časa se pripravljamo, da bi za naše izdelke naredili klinične študije in jih poskušali uvrstiti v uradno medicino. Ena prvih kliničnih študij, ki jih želim ​izvesti​, je​ dokazati, da nekatere vrste zdravilnih gob pomagajo pri zdravljenju virusa materničnega vratu (HPV),« je še poudaril Gregori.