Ime dneva: Nepremičninske agencije odpadejo

V ekipi podjetja Consensio so razvili platformo namenjena izključno oddaji in najemu stanovanj brez posredovanja agencij.

Objavljeno
02. oktober 2015 18.24
Tomaž Železnikar, Zone v Ljubljani, 2. oktobra 2015 [Tomaž Železnikar,Zone,Ljubljana,portret]
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – V podjetju Consensio so se odločili rešiti težave, s katerimi se ukvarjajo tisti, ki oddajajo in najemajo nepremičnine. Razvili so spletni portal Zone, ki je kot slovenski Airbnb za dolgoročnejši najem. Najemodajalcem ponujajo tudi dodatne storitve in že pogledujejo proti Nemčiji.

Najemniki se pogosto srečujejo z zavajajočimi ali neresničnimi podatki najemodajalcev oziroma oglaševalcev nepremičnine, najemodajalci pa z neplačevanjem najemnin in stanovanjskih stroškov. »Zato smo razvili nepremičninsko platformo Zone.si, ki je namenjena izključno oddaji in najemu stanovanj z dodatnimi možnostmi. Ugotovili smo, da so obstoječi portali, ki ponujajo oddajo in najem nepremičnin, nepregledni, nimajo dodane vrednosti, slike so ponavadi slabe, oglasov ne moreš primerjati med seboj in podobno. S tem želimo dvigniti kulturo najema in oddaje pri nas,« razlaga soustanovitelj podjetja Tomaž Železnikar.

Ekipo sestavlja sedem ljudi, ki se poznajo že od prej in so se o portalu pogovarjali že nekaj časa. Lani okoli novega leta pa so se odločili nekaj ukreniti.

Izključno za fizične osebe

Ideja se jim je porodila iz lastnih potreb in izkušenj z najemom oziroma oddajo stanovanj. »Omenjena problematika je pereča in mi poskušamo nekaj spremeniti na trgu. Zato naš portal ponuja tudi pravne informacije in splošne informacije o najemu,« razlaga Železnikar. Portal je namenjen izključno fizičnim osebam. »Agencije odpadejo, saj se jih otepamo tudi najemniki, ker jim je treba dati vsaj eno najemnino vnaprej,« pravi sogovornik.

Oglas na portalu lahko objavi vsak brezplačno, lahko pa zakupi paket z dodatno ponudbo, ki med drugim vključuje profesionalnega fotografa, saj so oglasi s fotografijo za tretjino bolj uspešni, najemno pogodbo, ki so jo pregledali v pravni pisarni, zavarovanje stanovanjske opreme in še kaj. Najemodajalcem omogočajo tudi zagotovljeno plačilo v primeru izpada najemnin, in sicer do višine treh najemnin. Če ima najemodajalec sklenjeno pogodbo za paket, ki mu zavaruje najemnino, mu tudi ni treba pobrati varščine.

Iskalci stanovanj se morajo za to, da vidijo kontakte želenega stanovanja, registrirati z imenom in elektronskim naslovom, lahko pa brskajo po ponudbi brez registracije.

Zanima jih delo na dolgi rok

Za zdaj je odziv najemodajalcev soliden. Ljudje potrebujejo nekaj časa, da se navadijo na idejo. Ko bodo osvojili prvo fazo, bo po novem letu sledila druga, ko bodo ponudili izboljšave in še kaj novega. Med idejami, ki jih razvijajo, je tudi koledar. Kdor oddaja stanovanje, bo lahko navedel termine, kdaj je prost, iskalec pa kliknil želeni termin za ogled stanovanja.

Portal je kot neke vrste slovenski Airbnb za dolgoročni najem. »Delamo na dolgi rok, kar je v interesu najemodajalcem in najemnikom,« razliko poudari Železnikar. Ideja se je zdela dovolj zanimiva tudi Slovenskemu podjetniškemu skladu, saj so prejeli investicijo SK75, konvertibilno posojilo za zagon startupa. Velika večina denarja pa gre za programiranje in razvoj produkta.

Tudi v tujino

Trg in uporabnost portala so testirali šest mesecev. »Testirali smo vsak korak postopka oddaje stanovanja, kaj je pomembno pri iskanju, naredili smo več kot 100 intervjujev s posamezniki, ki oddajajo in najemajo stanovanje,« razlaga Železnikar.

Po vstopu na slovenski trg bodo pogledali tudi proti tujini. »Trg pri nas je majhen in se je iz tega nemogoče pokrivati. Če se pokaže, da naša ideja deluje, bo zanimiva tudi za tuje investitorje,« pravi Železnikar in dodaja: »Pogovarjamo se že z vlagateljem iz Nemčije, kjer so težave na trgu še večje. Tam je običajno, da lastniki stanovanj oddajo prepustijo agencijam. Pred kratkim pa so spremenili zakon, po katerem zdaj provizijo v višini treh mesečnih najemnin, ki so jo agencijam prej plačevali najemniki, plačujejo lastniki stanovanj.«