Ime dneva: Ortotip

Podjetje s svojo raziskovalno skupino zelo dobro sodeluje z medicinci, obraznimi kirurgi, ortopedi, nevrokirurgi.

Objavljeno
26. oktober 2012 21.24
Posodobljeno
27. oktober 2012 12.00
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Podjetje Ortotip se ukvarja z dodajalnimi tehnologijami, ki jih poznamo pod splošnim imenom 3D-tisk. Omejitev, kje se tovrstni tisk uporablja, ni. Treba je le vedeti, kakšen je namen oziroma funkcija izdelka, ter poiskati primeren material in tehnologijo.

Dodajalne tehnologije se od klasičnih, kot so litje, preoblikovanje in odrezavanje, razlikujejo v varčnosti materiala, saj uporabijo samo toliko surovin, kot jih potrebuje izdelek.

Začetki podjetja Ortotip segajo v leto 2008, ko je profesor z mariborske strojne fakultete dr. Igor Drstvenšek s kolegom Vojkom Pogačarjem ustanovil podjetje. »Naš cilj je doseči vse, ki si želijo imeti individualiziran izdelek, od luči za domačo dnevno sobo, umetnega dela kosti do avtomobilskega dela,« pravi direktorica in solastnica podjetja Tjaša Zupančič Hartner.

Podjetje s svojo raziskovalno skupino zelo dobro sodeluje z medicinci, obraznimi kirurgi, ortopedi, nevrokirurgi ipd., s katerimi izdeluje individualne pripomočke, ki jih ti potrebujejo med operacijami. Pri enem od nevrokirurških posegov je nastala zamisel za mikrovodilo, za katero so prejeli tudi srebrno in posebno priznanje GZS za najboljše inovacije. Za svoje razvojno delo so dobili že veliko nagrad ali pa bili vsaj v finalu. A samo od nagrad in raziskovanja ne moreš živeti, pravijo. Zato so poiskali investitorja, da je dokapitaliziral podjetje in poskrbel za njegov preskok na trgu.

Skupaj z maksilofacialnimi kirurgi razvijajo še en izdelek, ki ga bodo uporabljali za skeniranje pred- in pooperativnih sprememb obraza ter s tem ugotavljali odstopanja od tako imenovane povprečne, idealne oblike obraza, ki je za kirurge nekakšno vodilo pri posegih, s katerimi poskušajo zagotoviti funkcionalnost čeljustnih struktur pri ljudeh s prirojenimi defekti ali pri poškodbah. Trenutno so prek razvojnega centra za sodobne materiale in tehnologije (SIMIT) kupili prvi slovenski 3D-tiskalnik za kovinske izdelke, s katerim bodo lahko izdelovali implantate in protetične nadomestke.

Veliko sodelujejo tudi s Fakulteto za strojništvo v Mariboru, z medicinskima fakultetama v Ljubljani in Mariboru, z obema Univerzitetnima kliničnima centroma in Inštitutom za tehnologije in materiale. Brez tega ne bi mogli, poudarja direktorica.

Do novega leta bodo v podjetju zaposleni štirje, ki sestavljajo interdicisplinarno razvojno skupino. Do konca leta 2013 načrtujejo povečanje skupine s še tremi sodelavci in nekaj več kot milijonsko naložbo v nove tehnologije. Kupili bodo najsodobnejšo opremo za dodajalno izdelavo, ki bo omogočala izdelavo plastičnih in kovinskih izdelkov. Podjetje se od tipičnih ponudnikov storitev na področju dodajalnih tehnologij razlikuje predvsem po lastnem razvoju. Poleg tega ima tudi svoje končne, prodajne izdelke, ki so narejeni s temi tehnologijami, med njimi prvi tiskalnik za domačo uporabo, v celoti izdelan v Sloveniji.