Ime dneva: Peter Kosin

Sistemi družbe Inea so navzoči na štirih celinah.

Objavljeno
30. marec 2012 23.18
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Eden izmed dokazov, kako daleč lahko poseže slovensko znanje je podjetje Inea, ki deluje na področjih industrijske avtomatizacije, računalniškega vodenja procesov, proizvodne informatike in industrijske energetike. Njeni sistemi pa so navzoči na štirih celinah.

V programu EU Gateway so se pred kratkim predstavili japonskemu trgu, kjer sicer že sodelujejo z dolgoletnim partnerjem Mitsubishi Electric. Predstavili so rešitev Kibernet, ki je plod lastnega znanja in razvoja. »To je lahko zelo perspektivna zgodba. Vanjo je vključeno naše znanje od začetka obstoja Inee, ko smo se ukvarjali z energetiko v industriji, izravnavanjem konic ipd.. Te so z leti postale manj tržno zanimive, s pametnimi omrežji pa se je to znova obudilo. Imeli smo že neko prednost, ker smo osnovno tehnologijo že poznali, a smo jo morali dopolniti z novimi komunikacijskimi in vizualizacijskimi pripomočki,« razlaga glavni direktor Peter Kosin.

Rešitev kibernet je namenjena optimizaciji delovanja električnega omrežja, ki omogoča, da za doseganje stabilnosti omrežja ni treba graditi novih elektrarn. Namesto tega se v sistem kibernet vključi že obstoječa električna bremena in lokalne proizvodne vire električne energije v industrijskih in poslovnih objektih. Tako vzpostavljen sistem so v podjetju imenovali Virtualna elektrarna.

Rešitev je evropska komisija med dvesto projekti na področju pametnih omrežij prepoznala kot eno izmed 15 najnaprednejših in najperspektivnejših rešitev na področju naprednih energetskih tehnologij v Evropi. Na globalnem trgu ni ponudnika, ki bi ponujal tako celovito avtomatiziran sistem. Nekaj podobnih je, a so še v pilotni fazi, pravi Kosin.

Ciljni trg Inee z novo rešitvijo sta tako domači kot tudi svetovni trg. Zanimanje zanjo je bilo na Japonskem zelo veliko, med njimi sta bila tudi Toshiba in Hitachi, ki imata vzpostavljen trg po vsem svetu. »Japonska je za nas zelo zanimiv trg, tudi zaradi zakonodaje, ki omogoča precej večje prihranke izravnavanja konic kot v Evropi, kar je eden izmed učinkov kiberneta,« razlaga Kosin. Zanimajo jih predvsem zahodni trgi, kjer je po Kosinovih besedah energetski sistem bolj razvit. »Sanjali smo tudi o ZDA, a so predaleč. Najprej se bo treba dokazati tu,« se pošali sogovornik.

Naložba v razvoj kiberneta je velika, zato brez sofinanciranja ne bi šlo. Razvoj sistema so sofinancirale Javne agencije za tehnološki razvoj v sodelovanju z ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (zdaj MIZKS), delno pa jih je financirala Evropska unija.

Sicer pa so njihovi najpomembnejši partnerji pri razvoju TechVert – Tehnološka vertikala, ki vključuje Institut Jožef Stefan v Ljubljani, Fakulteto za elektrotehniko v Ljubljani in INEO, ter Mitsubishi Electric – Industrial Automation. S tem v zadnjih letih sodelujejo tudi kot razvojni partner njihovemu centru iz Nagoje za sisteme procesnega vodenja.

Inea pa na Japonskem deluje tudi pri ustanavljanju slovensko-japonskega visokotehnološkega centra za napredne energetske tehnologije, v katerem bi šlo za širjenje znanja v obe smeri. Za ta namen so organizirali tudi poslovni dogodek, na katerem so vzpostavili kar nekaj stikov. Peter Kosin je ob tem pohvalil slovensko veleposlaništvo, ki jim je zelo pomagalo pri organizaciji in iskanju stikov.