Ime dneva: Robi Rodman, Enertus

V Enertusu so razvili sondo za učinkovito črpanje toplote iz tal za ogrevanje objektov.

Objavljeno
15. junij 2012 19.42
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Večina za ogrevanje objektov uporablja fosilna goriva (kurilno olje, zemeljski plin), ki so stroškovno potratna rešitev in zelo obremenjujo okolje. Na področju obnovljivih virov energije pa so energetske vrtine s sondo ena najhitreje napredujočih tehnologij. S temi se ukvarjajo v mladem podjetju Enertus.

Po besedah direktorja Robija Rodmana se je ideja za izdelavo energetskih vrtin razvila kot dopolnitev dejavnosti lastnikov podjetja – raziskovalnega vrtanja oziroma geomehanskih raziskav tal. »Trendi v tujini kažejo, da ima izkoriščanje trajnostnih virov energije, med njimi tudi energije zemlje, konstantno visoke letne stopnje rasti, poleg tega pa pri nas na trgu obstaja le malo ponudnikov, ki bi znali ponuditi sistem energetskih vrtin celostno in cenovno učinkovito. V podjetju smo v ta namen razvili visokoprevodni toplotni izmenjevalec – sondo, ki omogoča zelo učinkovito črpanje toplote iz tal za ogrevanje vseh vrst objektov, poleti pa tudi pasivno hlajenje objektov, vse iz plitvejših vrtin. Ta način je skupaj s toplotno črpalko trenutno eden najcenejših načinov energetske preskrbe objektov,« razlaga Rodman.

Veliki prihranki

Enertusov sistem energetskih vrtin lahko uporabijo graditelji novih stanovanjskih, poslovnih in javnih objektov pa tudi lastniki obstoječih objektov, ki bi radi znižali stroške ogrevanja in hlajenja. Letni prihranek stanovanjske hiše, ki trenutno za ogrevanje uporablja fosilna goriva, je z uporabo sistema tovrstnih vrtin lahko od 1500 do 1900 evrov. »Izvajamo projekte na stanovanjskih hišah, tako novih kot obstoječih, na različnih koncih Slovenije, v načrtu pa imamo tudi aktivnejši nastop v segmentu manjših hotelov, poslovnih objektov in drugih objektov, ki imajo večje potrebe po topli sanitarni vodi in po hlajenju prostorov. Prihodnje leto bomo aktivneje nastopili na sosednjem italijanskem trgu, predvsem v nam bližnji Furlaniji - Julijski krajini, ter začeli tržiti na evropskem trgu,« pravi Rodman.

Ključne prednosti sistema podjetja Enertus pred sedanjimi ponudniki takšnih vrtin na trgu so do dvakrat večja učinkovitost vrtine, tretjino nižji stroški vgradnje sond zaradi optimizacije dela in krajših vrtin ter celovita storitev od vrtanja do ureditve energetskega prostora. »Ker trenutno še nimamo svojih proizvodnih prostorov, naš cevni toplotni izmenjevalec izdelujemo v prostorih naših kooperantov, ki nam tudi dobavljajo posamezne sklope. Prevodno cementno injekcijsko maso, s katero na koncu zapolnimo samo vrtino, izdelamo na samem terenu,« pojasnjuje Rodman.

Prepričati morajo banko

Podjetje je član Primorskega tehnološkega parka v Vrtojbi. Tako mu je omogočena podpora pri razvoju tehnologij ter pri uvajanju novih, inovativnih izdelkov in tehnologij na trg. Kot start-up podjetje pa koristijo vire Slovenskega podjetniškega sklada. »Upamo predvsem na uspeh pri pridobitvi njihovih nepovratnih zagonskih sredstev za nova razvojno-tehnološka podjetja. Za začetne nakupe potrebne opreme in obratnih sredstev smo dobili manjši kredit pri banki, ki pa žal ne zadošča za servisiranje vseh razvojnih potreb. Upamo, da bomo s svojim delom banko prepričali, da nas bo še dodatno finančno podprla,« pravi Rodman.

Enertus želi ponuditi tudi tehnologijo zajema neposredne sončne energije in to poleti sezonsko uskladiščiti pod zemljo za izrabo pozimi. Cilj podjetja pa je tudi zagotoviti sistem lastne elektrarne na sonce ter s tem najti možnost za zagotovitev popolne energetske neodvisnosti objekta z izkoriščanjem energije zemlje in sonca.