Ime dneva: Žiga Fon in Dušan Malinović

 V DigiEd se radi ukvarjajo z razvojem. Njihov ciljni trg sta šolstvo za elektronske učbenike in spletne učilnice.

Objavljeno
27. januar 2012 19.08
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Podjetje Digied razvija sisteme in vsebine za elektronsko podprto izobraževanje, tako e-izobraževanje kot m-izobraževanje. Njihov ciljni trg sta šolstvo za elektronske učbenike in spletne učilnice. Imajo največjo brezplačno spletno učilnico v Sloveniji, ki jo je financirala država.

»Oče je bil učitelj in se je ukvarjal z videoizobraževalnimi programi, ustanovil podjetje, ki ga zdaj vodi brat. Jaz pa sem dobil idejo, da bi vse spravil na splet,« o ideji za DigiEd razlaga direktor Žiga Fon. Šolski projekt (www.egradiva.si) je bil razpis države, delajo pa tudi projekte po naročilu. Fon razlaga, da je e-izobraževanje zanimivo tudi za podjetja, za interna izobraževanja, saj z e-izobraževanjem zelo optimizirajo stroške podjetja, tako glede denarja kot časa.

Finalist starta-up leta 2010

Podjetje so ustanovili na začetku leta 2009, ker so bili prepoznani kot tehnološko inovativno podjetje, so dobili prostore v Ljubljanskem univerzitetnem inkubatorju. Doma so prejeli nagrado za najbolje napisan poslovni načrt, bili so finalist starta-up leta 2010. Sledili so klasični poti podjetja start-up in izkoristili tudi sredstva podjetniškega sklada. Žiga Fon meni, da se bo na področju slovenskih start-upov v prihodnjih treh, štirih letih še več dogajalo. »Par podjetij je dobilo tudi investicije v tujini, kar pomeni, da zdaj pride denar tudi v Slovenijo. Končno se start-up podjetja obravnava drugače kot pred nekaj leti. Zdi se, da se denar, ki ga je podjetniški sklad namenil, večkratno povrne,« razlaga Fon. DigiEdovci so prejeli tudi par tujih nagrad, med katerimi Fon omeni nemško medaljo odličnosti e-izobraževanja za gradivo frizerstva, ki so jo prejeli lani v Berlinu. Med dobitniki tovrstnih medalj sta tudi založba Pearson in Nintendo, njen pomen pojasnjuje Fon.

V Sloveniji je na področju elektronskega izobraževanja in e-gradiv navzoča tudi domača konkurenca. Dobrih podjetij je okoli pet. Tudi vse glavne založbe se ukvarjajo z e-projekti. »Založb sicer ne gledam kot konkurenco, saj mi razvijamo sistem, skozi katerega oni lahko prodajajo svoje učbenike. Mi nismo založba, mi razvijamo sisteme, storitve, podporo,« razlaga Fon. Seveda gledajo tudi čez mejo, a pot v tujino ni lahka zaradi konkurence, različnih učnih sistemov ipd. »Prepričan pa sem, da nam bo prej ali slej uspelo. Dobra popotnica so namreč tudi omenjene nagrade,« še dodaja Fon. Od konkurence jih loči tehnologija, ki deluje in je na ključ, najpomembnejša rešitev, s katero lahko obdelajo cel svet. »Smo inovativni, stvari delujejo, jih pripeljemo do konca in damo 200 odstotkov od sebe, če je treba,« pravi Fon.

Vinska šola na mobilnikih

Država pri e-gradivih, e-učbenikih varčuje, zato je DigiEdu izpadel pomemben del trga, so pa začeli delati druge stvari. Najnovejša je aplikacija, ki so jo v sodelovanju s slovenskimi vinarji in enologi razvili za mobilnike, vinska šola. Prevedena je v angleščino, saj z njo merijo tudi na tuje trge. Prevedli pa jo bodo še v nekaj večjih svetovnih jezikov. Trenutno je v uporabi različica za iphone, prihodnji mesec pa izide tudi različica za android. Za zdaj je med vsebino približno 180 slovenskih vin, družinskih vinarjev, osvežujejo pa jo enkrat na mesec. Poleg omenjene aplikacije razvijajo še tri druge, ki so za zdaj še skrivnost.

V DigiEdu sta zaposlena dva, dva pa z njimi sodelujeta pogodbeno, poleg tega nekatere storitve (ilustracija, del programske kode, oblikovanje ipd.) tudi najemajo. Razvoj je domača domena, so pa tudi strateški partnerji fakultete za elektrotehniko, laboratorija za telekomunikacije. »Radi se ukvarjamo z razvojem, spletnimi tehnologijami in od projektov so spletne učilnice in gradiva zelo zanimive za nas, ker delamo nekaj družbeno dobrega. Naša vizija je, da bi imeli učenci čez deset let vse vsebine digitalne, da ne bi potrebovali težkih torb, da bi bile te vsebine brezplačne, da bi se storitve zaračunale drugje. Mi pa želimo biti eden izmed akterjev, ki bomo pomembno pripomogli k spremembi izobraževalnega sistema. To se dogaja povsod po svetu,« pravi Fon.