Ime dneva: Zračnici so vdihnili novo življenje

Iz zavrženih zračnic ekipa Ziggie baga izdeluje kolesarske torbice. Ponujajo jih doma, kmalu tudi v Zagrebu in Gradcu.

Objavljeno
01. april 2016 17.50
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Ekipe petih kolesarskih navdušencev, združenih v zagonsko podjetje Ziggie bag, je v želji po bolj smotrni izrabi naravnih virov oblikovala kolesarsko torbico, ki je izdelana skoraj izključno iz zavrženih kolesarskih zračnic.

S projektom pametne torbice Ziggie bag original se predstavljajo tudi na Kickstraterju, a bodo kampanjo končali, saj se niso dobro pripravili na izzive, ki jih ta prinese. Kot pravi pobudnik ideje Žiga Bauer, so premalo pozornosti namenili odnosom z javnostmi, medijem, tujim blogerjem ipd.

»Kljub temu je kampanja naredila kar dobro promocijo, predvsem v Sloveniji. So pa naše torbice objavili tudi v eni od najmočnejših kolesarskih revij,« razlaga Bauer. Cilj v kampanji je bilo zbrati 12.000 dolarjev, ki bi jih porabili za kritje stroškov prototipov, izdelavo torbic za podpornike in tudi za razvoj novih produktov.

»Iz napak smo se veliko naučili, imamo pa tudi plan B,« razlaga Bauer. Končujejo serijo 1200 torbic, ki jih bodo ponudili na slovenskem trgu. »Dobili smo dobre odzive na Instagramu, ljudje nam tudi pišejo osebna sporočila, zato bomo torbice prodajali po Sloveniji in preverili, ali je naš izdelek zanimiv za domač trg,« pravi Bauer. Ne bodo ponudili model torbice iz Kickstarterjeve kampanje, ampak podsedežne torbice, torbice za na krmilo in okvir kolesa, katerih cena se giblje okoli 30 evrov. S 14 kolesarskimi trgovinami po Sloveniji so se že dogovorili za prodajo, ki se začne aprila. Pogovarjajo se tudi že s kolesarskima trgovinama v Zagrebu in Gradcu.

Z modelom Ziggie bag original bodo čez nekaj mesecev ponovno poskusili, tokrat na platformi Indigogo, na kateri je več podpornikov iz Evrope. Tudi zato, ker je bila večina podpornikov s Kickstarterja iz Evrope.

Potrošnikom pomembna reciklaža

»Naše torbice so narejene iz odpadnih zračnic, saj je za nas je pomembno, da odpadnemu materialu damo novo življenje,« poudarja Bauer.

Potrebe sodobnega urbanega kolesarja so upoštevali tudi tako, da so v model torbice original vgradili t. i. powerbank, s katerim lahko uporabnik napolni manjše elektronske naprave. Na sprednjo stran torbice pa so dodali LED-diodo, ki nadomesti uporabo samostojne sprednje luči na kolesu.

»A po odzivih potrošnikov sodeč, jih ne zanima toliko elektronika, bolj cenijo to, da je torbica ročno narejena iz odpadnih materialov,« pravi Bauer in dodaja, da so torbe vodoodporne in narejene ročno v Sloveniji.

Med novimi zamislimi tudi dinamo

V načrtu imajo tudi zbirnike zračnic po trgovinah, v katere bodo stranke prinesle zračnice, v zameno pa dobile popust ali kaj podobnega. Naslednji prototip bo dinamo, prek katerega bo kolesar lahko polnil elektronsko napravo.

Na idejo je Bauer prišel pred dvema letoma, ko je delal v kolesarski trgovini, kjer se je najprej preizkusil v servisu koles. »Menjaval sem zračnice in ob tem dobil zamisel, zakaj ne bi iz njih naredili kolesarske opreme, ker je material trpežen. Če je zračnica iz kolesa, naj bo tudi torbica za kolo,« razlaga Bauer. Naredili so devet različnih prototipov, odzivi strank, ki jim je izdelek pokazal, so bili dobri, zato se je odločil, da zgodbo nadaljuje.