Imenovanje Žmavca in Puljića za nadzornika SDH negotovo

Kandidata za nadzornika SDH prepričala Desus, SMC še neodločen, SD ostaja proti.

Objavljeno
15. marec 2017 20.45
lvi-SDH
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Kandidata za nadzornika SDH Franci Žmavc in Željko Puljić sta v pogovorih s poslanskimi skupinami sicer ovrgla nekatere očitke na njun račun, a njuno imenovanje je še vedno negotovo. Kaže, da lahko računata na glasove Desusa, v SMC, ki menda ni enotna, se bodo o tem odločali v ponedeljek, SD teh kandidatov ne bo podprl.

Simona Kustec Lipicer
iz SMC je pojasnila, da je zadovoljna in pomirjena, da so se s kandidatoma izčrpno pogovorili o vseh očitkih iz medijev in tudi o njuni viziji na funkciji nadzornika upravljavca državnega premoženja. V Desusu menijo, da sta kandidata pojasnila vse očitke in da ni vzroka, da ne bi dobila podpore. V SD so zadovoljni, da so opravili pogovore z njima, a mnenja niso spremenili. Tudi Žmavc in Puljić sta bila s pogovori zadovoljna, ki da so bili konstruktivni. Prvi je celo dejal, da so mu nekateri poslanci tako iz SMC kot iz SD obljubili podporo.

Pingpong med vlado in ministrstvom

Danes bo o kandidatih razpravljala mandatno-volilna komisija državnega zbora, odločanje pa naj bi bilo na marčni plenarni seji, ki se bo začela prihodnji teden. Kandidata bi lahko bila teoretično imenovana tudi brez glasov SD, saj je za to dovolj navadna večina.


Po medijih se je usul plaz očitkov o neprimernosti Puljića (na sliki) in Žmavca za funkcijo nadzornika SDH. Foto: Leon Vidic/Delo

In če skozi poslanko sito ne bosta prišla? Na ministrstvu za finance pravijo, da je to zdaj v pristojnosti vlade kot predlagateljice, tam pa so nam odgovorili, naj se obrnemo na pristojno ministrstvo.

Generalna sekretarka Združenja nadzornikov Slovenije Irena Prijović ugotavlja, da je tokratni postopek izbire kandidatov za nadzorni svet SDH zelo nepregleden. Ker so se tudi tokrat po objavi imen pojavile javne diskreditacije, se strinja, da se je treba o tem pogovoriti. Pravi, da ni jasno, kdo podpira ta dva kandidata, je to vlada ali sta prepuščena poslanskim skupinam. Pogovori kandidatov s strankami so po njenem mnenju nenavadni. »To je predlog vlade in vlada bi ga morala zagovarjati,« dodaja Prijovićeva.