Inšpektorji odkrili nepravilnosti v SIQ

Tržni inšpektorat je ugotovil, da je SIQ nedovoljeno kopiral standarde, zato je inštitutu in odgovorni osebi izdal globo.

Objavljeno
26. avgust 2015 16.57
šipić fotokopiranje
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Tržni inšpektorat je ugotovil, da je Slovenski inštitut za kakovost in meroslovje (SIQ) nedovoljeno kopiral standarde, zato je inštitutu in odgovorni osebi izdal globo. V SIQ nepravilnosti zanikajo, podali so tudi zahtevo za sodno varstvo.

Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić je potrdila, da je inšpektorat v postopku zoper Slovenski inštitut za kakovost in meroslovje ugotovil kršitev 21. in 22. člena zakona o avtorski pravici. Ta člena opredeljujeta materialne avtorske pravice; te varujejo premoženjske interese avtorja s tem, da izključno avtor dovoljuje ali prepoveduje uporabo svojega dela in primerkov svojega dela.

SIQ je po ugotovitvah tržnega inšpektorata kršil avtorske pravice Slovenskega inštituta za standardizacijo. Kot smo razkrili v Delu, je SIQ posamezne standarde fotokopiral in te fotokopije razdelil med slušatelje na izobraževanjih, ki jih je organiziral. V inštitutu za standardizacijo zato ocenjujejo, da jih je s tem oškodoval, saj je nedovoljeno fotokopiral avtorsko zaščitene standarde, namesto da bi te kupil.

»Dobili smo pravico za fotokopiranje standardov«

V SIQ, ki ga vodi Igor Likar, poudarjajo, da so imeli dovoljenje za uporabo fotokopiranih standardov, zato so zoper izdano prekrškovno odločbo inšpektorjev podali zahtevo za sodno varstvo, ki jo je tržni inšpektorat odstopil Okrajnemu sodišču v Ljubljani. »V samem postopku je SIQ predložil tudi dokaze za to navedbo. SIQ verjame, da bodo v sodnem postopku predloženi dokazi upoštevani kot relevantni. SIQ namreč sodeluje tudi v 15 tehničnih odborih, ki pripravljajo in sprejemajo standarde pri Slovenskem inštitutu za standardizacijo. Prav na podlagi našega preteklega avtorskega sodelovanja pri pripravi slovenskih standardov smo tudi dobili pravico, da za lastno uporabo in potrebe izobraževanja uporabljamo fotokopirane verzije standardov, ki smo jih kupili, kar izkazujemo v zahtevi za sodno varstvo,« pojasnjujejo v SIQ in dodajajo, da se zavzemajo za dosledno spoštovanje avtorskih pravic. »SIQ je brez dvoma med največjimi kupci standardov v Sloveniji. Na leto kupimo od 150 do 200 standardov in za to plačamo od 10.000 do 15.000 evrov,« pravijo.

Po njihovem mnenju postopek zaradi kršenja avtorskih pravic »ne poteka zaradi kršenja avtorskih pravic, temveč zaradi osebnih motivov posameznikov, ki želijo iz osebnih ali konkurenčnih poslovnih razlogov škodovati SIQ. Prakse uporabe fotokopij standardov za potrebe izobraževanja namreč ni izvajal samo SIQ, ampak tudi drugi udeleženci na trgu, vendar so postopki sproženi samo proti SIQ«.