Iskra Sistemi: Šešok spreminja »kulturo iz socializma«

Režijski delavci negodujejo, ker jih vodstvo sili v nižanje plač.

Objavljeno
22. januar 2014 19.48
BRDO PRI KRANJU 24.10. 2011 6. vrh gospodarstva. Dušan Šešok. Foto: ALES CERNIVEC/Delo
Marjana Hanc, Kranj
Marjana Hanc, Kranj
Kranj, Ljubljana – Vodstvo podjetja Iskra Sistemi zaposlene sili, da podobno, kot je bilo konec leta 2012, podpišejo anekse k pogodbi o zaposlitvi, na podlagi katere se bodo plače več kot 600 režijskim delavcem znižale za deset odstotkov. Drugim proizvodnim delavcem, ki so na normi, plač ne morejo več zniževati, ker so te že minimalne.

Na nas so se obrnili zaposleni in potožili, da so pod velikim pritiskom. »Če aneksov ne bomo kmalu podpisali, je predsednik uprave Dušan Šešok zagrozil z odpovedmi. Bolj natančno, dejal je: 'Kdor ni pripravljen svoje plače v višini deset odstotkov vezati na uspešnost podjetja oziroma poslovne enote ali programa, naj si najde delo drugje! Če ne bo 103 milijone evrov prihodkov od prodaje oziroma posamezne enote ne bodo uresničile postavljenih ciljev, bo podjetje začasno zadržalo denar.' Čeprav smo zaposleni ugovarjali spornemu nižanju osnovnih plač, dogovorjenih s kolektivno pogodbo, se zgodba ponavlja. O tem, ali bo lani zadržani denar vrnjen, še nimamo pojasnil,« je dejal sogovornik.

Vodilni zaposlenim razlagajo, da v resnici ne znižujejo plač, ampak uvajajo tako imenovani variabilni in fiksni del plače, toda delavci so prepričani, da gre za nezakonito početje, kajti za nagrajevanje oziroma nenagrajevanje obstajajo drugi elementi, zagotovo pa to ni osnovna plača. »Na plečih delavcev si bosta večinska lastnika, to sta Dušan Šešok in Jože Godec, član uprave, oziroma družbi Maos, v kateri imata 90 odstotkov, lahko izplačala dividende, z njimi pa bosta poplačala obveznosti, povezane s posojilom, najetim za menedžerski prevzem. Če bi torej podpisalo aneks vseh 600 režijskih delavcev in bi v povprečju vsakemu zadržali 150 evrov na mesec (vseh zaposlenih je 1280), bi to pomenilo, da Maos dobi milijon evrov,« opozarjajo nemalo ustrahovani zaposleni.

Za komentar smo zaprosili tudi predsednika uprave Dušana Šešoka. Pojasnil je, da si že kot nekdanji športnik ne postavlja nerealnih ciljev in da so ti tudi letos (to je 103 milijone evrov realiziranih prihodkov od prodaje in 2,9 milijona evrov dobička) povsem uresničljivi. »Že lani sem se odločil, da tudi tiste zaposlene, ki ne delajo na normo, zavežem k uresničevanju ciljev. Tako so bili v dveh enotah, v Merilni tehniki v Otočah in programu anten, ki se izvaja v BiH, že med letom tako uspešni, da smo zadrževanje plač ustavili. Lani smo sicer nekaj zaposlenih odpustili, merila, ki smo jih pripravili s kolegi, pa so letos bolj razdelana. Tudi zaradi nekaj dobrih naročil sem prepričan, da nam bo uspelo. Veliko zaposlenih se zaveda, da plače ne morejo biti neodvisne od realizacije. V Iskri Sistemi torej poskušam spreminjati kulturo, ki izvira iz socializma. Seveda pa se vedno najdejo ljudje, ki skriti pod dežnikom sindikata zagovarjajo drugačno stališče, vendar upam, da bo večina anekse podpisala.«

Predsednik uprave je še zagotovil, da je zadržani del plač zares predviden za to, da se izplača, in da je tudi prepričan, da bo večina zaposlenih dosegla postavljene cilje. »Nobene povezave ni med tem zadržanim delom plač in Maosovim odplačevanjem posojila. Posojilo smo menedžerji odplačevali že sedem let in dobiček podjetja oziroma dividende nikakor niso namenjene njegovemu odplačevanju,« je še poudaril Šešok.