Istrabenz: Vinakoper kratkoročno ni namenjen prodaji

Strateška naložba: Primorski vinar pridobil nekaj časa miru. Kadrovske spremembe za zdaj ne vplivajo na njegovo usodo.

Objavljeno
15. april 2014 18.47
Posodobljeno
16. april 2014 21.00
šuligoj vinakoper
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper
Koper – »Vinakoper je dobra družba, posluje stabilno in je za naš turizem dolgoročno pomembna. Zato s stališča holdinga Istrabenz in Adriafin ni namenjena prodaji v kratkoročnem obdobju.« To sta domala enako odgovorila Andrej Laznik, predsednik uprave Istrabenza, in Miran Kraševec, poslovodja Adriafina, ki obvladuje 78-odstotni delež Vinakopra.

Andrej Laznik je povedal tudi, da Istrabenz ne izvaja nobenih aktivnosti za prodajo največjega primorskega vinarja. »Nasprotno,« nam je odgovoril Kraševec, »Vinakoper bi radi zadržali kot strateško naložbo, ki bo pomemben deležnik oblikovanja turistične ponudbe v slovenski Istri.«

Izjave iz Istrabenza so pomembne zato, ker je še pred nekaj meseci vse kazalo, da si lastniki močno prizadevajo prodati Vinakoper. In to sorazmerno poceni.

Vinakoper gospodarijo (upravljajo) s skoraj 600 hektari vinogradov (večinoma v državni lasti). Lani so z vinom ustvarili skoraj osem milijonov evrov prihodkov, od tega je bilo za 1,2 milijona evrov ebitda in 274.000 čistega dobička. Največji lastnik (78-odstotni) je Adriafin, to je družba, ki je v polovični lasti Luke Koper, v polovični pa Istrabenza. Za vse strateške spremembe v družbi je treba doseči 85-odstotno soglasje družbenikov.

Pomemben za turizem

Tretji ključni igralec je KZ Agrarija. Brez usklajenega dogovora nihče od treh ne more doseči pomembnega premika. Pogodba je sestavljena tako prav zato, da ne bi bilo kakršnih koli špekulativnih prodaj. Vinakoper zaseda s svojimi vinogradi najpomembnejši del kmetijskih površin v slovenski Istri.

Kupec, ki se je pred dvema letoma pojavil kot velik interesent za nakup družbe, je najprej ponujal okoli 9,5 milijona evrov za celoten delež Vinakopra. Kasneje je svojo ponudbo več kot prepolovil. Zatrdil je, da so cenilci ovrednotili Vinakoper na vsega 4,5 milijona evrov in da bi zato Adriafinu odštel največ 3,5 milijona evrov. Vrednost podjetja po njegovih razlagah strmo pada. Lastniki pa takim razlagam niso nasedli. Tudi Luka Koper je že pred časom uvrstila Adriafin med svoje strateške naložbe. To so dosedanji predsedniki uprav utemeljevali z navedbo, da je Luka družbeno odgovorna do okolja, v katerem posluje.

Jasno stališče Istrabenza po zadržanju Vinakoper je mogoče razumeti tudi kot stališče večinskega in najbolj vplivnega lastnika turističnega gospodarstva na Obali, to je finančnega holdinga Sava. Kljub kadrovskim spremembam v vrhu Istrabenza (Andrej Laznik je jeseni lani prevzel krmilo od Rudija Grbca), v Luki Koper in Adriafinu se odnos do Vinakopra ni bistveno spremenil. Ko je Miran Kraševec (sicer predsednik uprave NFD Holding, ki je v postopku poenostavljene prisilne poravnave) sredi marca prevzel poslovodenje v Adriafinu, so se pojavile govorice, da bo prav on nastopil kot prokurist v Vinakopru. Te govorice Miran Kraševec ni zanikal, dejal je, da so se o tem pogovarjali, vendar je to samo možnost, o kateri se bodo odločali v prihodnosti, če bo to potrebno.