Počivalšek o Cimosu: Še vedno računamo na dogovor

Minister Počivalšek pravi, da je družba TCH Cogeme dala zgolj namero o odstopu. Jutri zadnji dan za hrvaški odgovor.

Objavljeno
20. februar 2017 15.41
vidic/cimos
Nejc Gole, STA
Nejc Gole, STA

Minister Zdravko Počivalšek je danes popoldne sklical sestanek predstavnikov DUTB, SDH ter ministrstev za gospodarstvo in finance, na katerem so govorili o nastalem položaju po odstopu italijanskega sklada Palladio Finanziaria od nakupa Cimosa. Kot je pojasnil po sestanku, še vedno računajo na dogovor, saj da je italijanski sklad dal zgolj namero o odstopu.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) jutri pričakuje odgovor s Hrvaške glede ponudbe, ki so jim jo poslali za rešitev spora, je dejal minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in dodal, da za tem pričakuje nadaljevanje pogovorov z italijanskim skladom Palladio Finanziaria. »Ne glede na odločitev italijanskega kupca bomo naredili vse, da rešimo Cimos pred stečajem,« je dodal.

Slovenska in hrvaška stran sta se pogajali tudi danes, po Počivalškovih besedah sta se sporazumeli o vseh pomembnih vidikih: »Ker smo tik pred sprejetjem dogovora, sem nad sporočilom italijanskega kupca presečen.«

V Ljubljani tako jutri pričakujejo odgovor iz Zagreba. »Delamo na tem, da bomo dobili usklajen sporazum in bomo na podlagi tega povabili Italijane k pogovoru. Upamo, da se bodo povabilu odzvali,« je dodala Lidia Glavina, v.d. predsednice uprave Slovenskega državnega holdinga.

Počivalšek in Glavina sta posredno dejala, da pripravljajo tudi plan B, če bi se Italijani dokončno umaknili. »Kot vsak dober gospodar delamo na drugačni varianti. Potrudili se bomo, da bomo zaščitili delovna mesta v Republiki Sloveniji,« je dejala Glavina. Tako kot ona je tudi Počivalšek poudaril ohranitev delovnih mest - v Sloveniji.

Zgodaj popoldne je namreč družba TCH Cogeme sporočila, da odstopa od nakupa Cimosa, saj še do danes ni rešen spor med Cimosom in hrvaško slabo banko DAB. Italijanski kupec Cimosa TCH Cogeme je sporočil, da je bila kupo-prodajna pogodba med drugim sklenjena v pričakovanju, da bodo do konca lanskega leta sklenjeni določeni odložni pogoji. Med temi je bil ključen uspešen dogovor med Cimosom in DAB.

TCH Cogeme je na zahtevo prodajalca privolil v podaljšanje roka do konca januarja. »Ker še do danes spor med Cimosom in DAB ni rešen, TCH Cogeme sporoča, da odstopa od transakcije,« so sporočili iz družbe.

Kot je znano, so se slovenski prodajalci DUTB in SDH dogovorili s hrvaško stranjo, da DUTB za sedem milijonov evrov odkupi terjatve od Cimosa, v zameno pa DAB odstopi od tožbe. To se je na Otočcu dogovoril dogovoril minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek s hrvaškim ministrom za državno premoženje Goranom Marićem. Zdelo se je, da je Cimos rešen.

Vendar pa hrvaška vlada ni spoštovala dogovora med ministroma. Hrvaška vlada je sicer potrdila dogovor o odkupu terjatev, vendar je v predlog sporazuma dodala še druge zaveze, ki prej med ministroma niso bile dogovorjene. Od tožbe bi odstopili, če se investitor zaveže obdržati proizvodnjo na Hrvaškem, če vsaj dve leti obdrži število zaposlenih na Hrvaškem in nadaljuje proizvodnjo v Labinu, je zapisano v dokumentu hrvaške vlade. Po tem so se DUTB in SDH še naprej pogajali s hrvaško stranjo, v pogajanja so bili vključeni tudi Italijani. A do dogovora ni prišlo.

Kaj bo s Cimosom?

Realna možnost je stečaj. Družba ima več kot 4000 zaposlenih. Stečaj tega velikega delodajalca ne bi bil katastrofa le za zaposlene, ampak tudi za njegove dobavitelje, v Sloveniji jih ima 500. Cimos od dobaviteljev, ki preskrbujejo njegovo proizvodnjo v Sloveniji, kupi za skoraj 70 milijonov evrov surovin, polizdelkov ter logističnih, transportnih in drugih storitev. Med njimi so podjetja, kot so Talum, TBP, Iskra ISD, TPV, Unior in Savatech.

Slovenski in hrvaški sindikalisti razočarani

Slovenski in hrvaški sindikalisti so razočarani nad odločitvijo italijanskega sklada Palladio Finanziaria, da odstopi od nakupa Cimosa. Hrvaški sindikalisti so bili prepričani, da bo Cimos dobil novega lastnika in bodo uresničeni novi razvojni projekti, slovenska sindikalna stran pa predvsem poziva k odgovornosti pristojnih, so povedali za STA.

Sekretar regijskega odbora Sindikata kovinske in elektroinudstrije Slovenije Sašo Ristič je tako dejal, da je treba v primeru, da informacija drži, zahtevati odgovornost vseh pristojnih v DUTB in SDH, ki so po Rističevih besedah »totalno nesposobni«, da jim v tolikšnem času ni uspelo izpeljati prodaje. Krivdo je pripisal tudi odgovornim na vladi, saj »nad DUTB bdi ministrstvo za finance in ne Počivalšek«. Dodal je, da so v sindikatu ves čas opozarjali na prepočasen potek prisilne poravnave in nato prodaje.

V hrvaškem sindikatu metalurgov pa pravijo, da so »absolutno razočarani«. Regionalni predstavnik sindikata za hrvaško Istro Đino Šverko je povedal, da v primeru, da je razlog za odstop od sporazuma socialna klavzula o možnostih za odpuščanja delavcev po dveh in ne po enemu letu, podpirajo hrvaškega ministra za državno premoženje Gorana Marića, ki je zahteval, da bi novi lastnik ohranil delovna mesta na Hrvaškem za najmanj dve leti. Sindikatom so delovna mesta bolj pomembna kot finančni del pogodbe, zdaj pa lahko ugibamo o namenih vlagateljev iz Vicence, je dodal. »Morda je tudi boljše, da takšni vlagatelji niso prevzeli podjetja, če so imeli namen prodati ga in ne razvijati. Nam je najbolj pomembno, da imajo ljudje delovna mesta in da se kraj razvija; če tega ni, špekulanti niso dobrodošli«, je povedal Šverko.

Na vprašanje, kakšna je usoda Cimosovih pogonov na Hrvaškem, je odgovoril, da gre za zapleteno lastniško strukturo ter da je vprašanje, ali lahko sploh Hrvaška stori kaj več. »To, kar je ladjedelnica Uljanik za južno Istro, je Cimos za severno Istro. Gre za tisoč delovnih mest,« je še izpostavil Šverko.