Izteka se prevzem Pivovarne Laško

Na ponudbo Heinekena se je odzvalo že več kot 95 odstotkov delničarjev Pivovarne Laško.

Objavljeno
14. januar 2016 19.53
Prodaja pivovarne Laško,Dušan Zorko in Marc Koster,Hineeken,Ljubljana Slovenija 13.04.2015
Vanja Tekavec
Vanja Tekavec
Ljubljana – Tretji največji svetovni pivovar, nizozemski Heineken, se bliža velikemu finalu prevzema Pivovarne Laško. Prevzemu sledi združitev pivovarn Laško in Union v eno pravno osebo, pod streho naj bi bila do poletja.

Danes se izteče ponudba nizozemskega Heinekena za prevzem Pivovarne Laško. Igor Štemberger, lastnik borznoposredniške družbe Ilirika in svetovalec Heinekena, pravi, da je bil odziv delničarjev po pričakovanjih dober. »Do danes je ponudbo za prevzem sprejelo prek 95 odstotkov delničarjev Pivovarne Laško. Ocenjujemo, da je bil postopek prevzema dober, koristen in da so ga delničarji Laškega dobro sprejeli,« pravi Štemberger.

Če bodo ponudbo za prevzem sprejeli vsi delničarji, bo Heineken pri ceni 25,56 evra za delnico za Laško odštel skupaj dobrih 223 milijonov evrov. Dobro polovico zneska, približno 120 milijonov evrov, je kupec že poravnal oktobra lani, ko je od konzorcija prodajalcev (DUTB, Kad, Alpen invest, Abanka, KD Skladi, NKBM, Triglav, Banka Koper in Sklad obrtnikov in podjetnikov) kupil večinski delež pivovarne. S tem se je odprla tudi pot za prevzemno ponudbo, v kateri je Heineken razkril, pod katerimi pogoji lahko skladno s kupoprodajno pogodbo odsvaja delnice pivovarne po končanem prevzemu oziroma po izteku prevzemne ponudbe. In sicer: če bo Heineken ali katerakoli njegova odvisna družba 18 mesecev po preteku prevzemne ponudbe ponudil ali odprodal delnice Pivovarne Laško po višji ceni od 25,56 evra za delnico, bo moral članom prodajnega konzorcija doplačati razliko. To določilo je za Heineken zavezujoče in velja do srede leta 2017.

Heineken poskrbel za finančno stabilnost

Novi lastnik ni edina novost v Pivovarni Laško, ki ima od lani mednarodno upravo (po novem je sedemčlanska) in nadzorni svet po meri Heinekena; kmalu gre pričakovati tudi pravne spremembe, saj je Heineken že napovedal, da se bosta pivovarni Laško in Union združili v eno pravno osebo. Ali to pomeni, da bo v Laškem tudi manj skupnih služb in kako bo to vplivalo na število zaposlenih, še ni znano, je pa predsednik uprave Dušan Zorko na zadnji skupščini pojasnil, da bodo naredili le tiste sinergije, ki bodo res nujne.

Za Pivovarno Laško in njene zaposlene je bilo pomembno tudi, da je Heineken lani poplačal vse obveznosti do njenih finančnih upnikov (bank), s čimer je skupina zdaj zadolžena po ugodnejših pogojih le do svojega največjega lastnika. Laško danes Heinekenu dolguje približno 185 milijonov evrov, kako hitro oziroma s kakšno dinamiko bo moralo Laško vračati dolgove, pa še ni znano. Nobene uradne odločitve tudi še ni sprejete glede brezalkoholnega programa skupine.