Izvozniki imajo v Tatarstanu veliko priložnosti

Novi trgi: prostor predvsem za slovensko elektro, strojno, IT, kemično in papirno industrijo.

Objavljeno
16. december 2014 20.43
Obisk gospodarske delegacije iz Tartastana. Levo Nikolaj Nikiforov, predsedujoči ruskega dela slovensko- ruske medvladne komisije in minister za zveze in mnozične komunikacije ruske federacije, Nj. ekselenca dr.Doku Zavgajev v sredini in Predsednik
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana - Kljub težavam, ki so jih ruskemu gospodarstvu prizadejale sankcije zaradi Ukrajine in padec rublja, se slovenski gospodarstveniki zanimajo za vlaganje v njihovo gospodarstvo, o čemer priča številna udeležba na slovensko tatarstanski poslovni konferenci. Dogodka na GZS sta se udeležila tudi predsednik republike Tatarstan Rustan Minihanov in ruski minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov.

Blagovna menjava med Slovenijo in Rusijo se krepi kljub zahtevnim političnim in gospodarskim razmeram, je povedal Nikiforov in poudaril, da je trgovanje med državama lani prvič preseglo 1,5 milijarde evrov. »Menjava med Tatarstanom in Slovenijo je minimalna, zato smo prepričani, da obstaja velik potencial za rast.«

Zaradi velikosti ruskega trga je Tatarstan z močno razvito industrijo, zanimiv potencialni partner, ki se je pripravljen odpreti slovenskim podjetjem.

Kot je povedal predsednik GZS Samo Hribar Milič, Slovenci s Tatarstanom nimamo razvitega poslovnega sodelovanja, saj v glavnem sodelujemo z Moskvo in evropskim delom Ruske federacije. »Zato si obetamo, da bo obisk tatarstanske delegacije slovenskim podjetjem omogočil lažji vstop na štirimilijonski trg, kjer imajo veliko možnosti predvsem podjetja s področja informacijske tehnologije, Avtomobilski grozd, živilskopredelovalna industrija, strojna industrija, kemična, lesna, papirna in elektro industrija; V Tatarstanu je sicer dovolj prostora za vse slovenske panoge,« je dejal Hribar Milič.

Kar zadeva tatarstanske investicije v Sloveniji je zanje zanimiv predvsem turizem. Rusija Slovenijo kot turistično destinacijo zelo ceni. Promet, ki ga ustvarjamo z ruskimi turisti, že presega 50 milijonov evrov. Naša zdravilišča v Rusiji uživajo velik ugled, medtem ko tatarstanski turisti Slovenije še niso odkrili.

Kot je povedal nekdanji predstavnik agencije za podjetništvo in tuje investicije v Ruski federaciji Vidko Filipič, imajo Tatarstanci poleg desetega največjega nahajališča nafte na svetu izjemno razvito proizvodnjo plastike, saj proizvedejo polovico vseh plastičnih izdelkov v Rusiji. Priložnost v Tatarstanu vidi predvsem za slovenska visokotehnološka podjetja, izpostavil je avtomobilsko industrijo, ki ima priložnost v prenovljenem Kamazu in novem podjetju Ford Solers.

Tatarstanski predstavniki so slovenskim podjetjem predstavili tudi kmetijsko pridelavo in proizvodnjo hrane, kjer dosegajo velike uspehe, saj z dvema odstotkoma obdelovalnih površin zagotavljajo 5 odstotkov celotne kmetijske pridelave v Rusiji. V Tatarstanu dva velika agroholdinga proizvedeta osemdeset odstotkov vsega mleka v Rusiji. Sodelovanje Slovenije na področju kmetijstva je možno predvsem pri realizaciji različnih projektov, kot denimo na področju pridelave žit, krompirja, sadja in govedoreje.

Priložnost za Avtomobilski grozd

Tržna niša v Tatarstanu je celotna avtomobilska industrija. Za Slovence je zanimivo predvsem sodelovanje s Kamazom, enim največjih svetovnih proizvajalcev vozil. Na razvoj tega podjetja v zadnjem času vpliva predvsem nemški Deimler, ki je delni lastnik podjetja. Glede na to, da so slovenski dobavitelji uspešno vključeni v Deimlerjevo dobaviteljsko verigo, lahko Slovenci računamo tudi na večje sodelovanje s Kamazom.

»Današnje srečanje ni naše prvo, saj se že dalj časa aktivno ukvarjamo z vstopom na tatarstanski trg. Pogovarjamo se o slovenski podpori pri razvoju avtomobilskega grozda. Razen tega Rusi v krizi pospešeno iščejo dobavitelje, kar je za nas zelo zanimivo,« je povedal direktor avtomobilskega grozda Dušan Bušen.

Javna agencija Spirit Slovenija in tatarstanska razvojno-investicijska agencija Tida sta ob obisku ruske delegacije podpisali memorandum o sodelovanju s katerim bosta okrepili sodelovanja na področju logistike, kmetijstva, gradbeništva in industrije. Prav tako želita agenciji povečati investicijske aktivnosti ter spodbujati gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in omenjeno rusko regijo.