Jacob Wallenberg

Profil: Kako poiskati naslednika? V krogu ljudi, ki imajo znanje

Objavljeno
28. november 2014 18.55
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Švedski bankir, industrijski magnat in upravitelj poslovnega imperija ene najvplivnejših švedskih družin išče svojega naslednika. Izbrati ga namerava izključno na podlagi izkušenj in znanja, zato bi ga lahko nasledil tudi kdo, ki ni član družine.

Prvi pomembnejši član švedske družine Wallenberg je bil Andre Oscar Wallenberg, ki je leta 1856 ustanovil prvo zasebno stockholmsko banko Stockholms Enskilda Bank. Banka se je hitro razvijala, zato je rasel tudi ugled in vpliv družine, katere člani so kmalu začeli prevladovati v švedskem bančništvu in industriji, mnogi med njim so postali tudi pomembni švedski politiki in diplomati. Zelo znan član družine je bil med drugim poslovnež in diplomat Raoul Wallenberg, ki je med drugo svetovno vojno na Madžarskem rešil več deset tisoč Judov, ker jim je izdajal potne liste in jih skrival v stavbah pod zaščito Švedske. Danes družina nadzoruje naložbeno družbo Investor in družbo za upravljanje premoženja FAM (Foundation Asset Management), ki imata lastniške deleže v številnih uspešnih švedskih podjetjih, med drugim v Ericssonu, Electroluxu, Saabu, Husqvarni in AstraZeneci. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja so izračunali, da je družina s svojim vplivom na številna švedska podjetja posredno nadzorovala skoraj tretjino švedskega BDP.

Zadnjih nekaj let družinski poslovni imperij vodi Jacob Wallenberg, ki se je izobraževal na Whartonovi poslovni šoli v ZDA, poslovne izkušnje pa pridobival v številnih mednarodnih bankah in banki SEB (Skandinaviska Enskilda Banken). Danes je član uprave večih podjetij in predsednik uprave naložbene družbe Investor, katere vodstvo se je praviloma vedno izogibalo tveganim odločitvam ter dajalo prednost dolgoročnim in zanesljivim naložbam, čeprav bi nekateri vlagatelji raje videli, da bi Investor posloval bolj tvegano in tako ustvarjal višji dobiček. A Jacob Wallenberg velja za poslovneža, ki ni naklonjen tveganemu poslovanju, in s tem se bodo morali sprijazniti tudi tisti Investorjevi vlagatelji, ki zagovarjajo hiter zaslužek na podlagi tveganih odločitev. Wallenbergovi sicer veljajo za zelo bogato družino, vendar po podatkih švedske poslovne revije Veckans Affärer njihovi družinski člani niso med stotimi najbogatejšimi Švedi. Plača Jacoba Wallenberga pri Investorju je lani znašala približno 255.000 evrov.

Oseminpetdesetletni Jacob Wallenberg še nekaj časa ne namerava odstopiti s svojega položaja, vendar je prepričan, da bi bilo treba že zdaj razmišljati o njegovem nasledniku, saj odločitev o novem upravitelju bogastva družine, ki tako močno vpliva na švedsko gospodarstvo, ne bo pomembna le za prihodnost družinskega poslovnega imperija, ampak tudi za švedsko gospodarstvo. V novi generaciji članov družine Wallenberg je približno trideset kandidatov za nove upravitelje družinskega bogastva, vendar se za zdaj še nobeden od njih ni posebej izkazal, zato Jacob Wallenberg napoveduje, da bi novi vodja družinskega poslovnega imperija lahko postal tudi nekdo zunaj družine. Večkrat je že zatrdil, da bodo novega vodjo izbrali izključno na podlagi izkušenj in znanja, ne pa na podlagi sorodstvenih vezi. Tudi zato organizira seminarje za nekatere mlajše člane družine in poskuša prenesti čim več svojih izkušenj na tiste družinske, ki bodo morda nekoč tekmovali za enega najvplivnejših položajev v švedskem gospodarstvu.