Javna uprava v objem Simobila?

Simobilu se prvič obeta naročilo mobilne telefonije za javno upravo. Na razpis so se odzvali štirje ponudniki.

Objavljeno
14. september 2015 18.20
vidic simobil
Matjaž Ropret, Infoteh, Je. G., Delo.si, STA
Matjaž Ropret, Infoteh, Je. G., Delo.si, STA
Ljubljana - Ministrstvo za javno upravo je do današnjega izteka roka za oddajo ponudb za skupno javno naročilo za mobilno telefonijo za javno upravo prejelo štiri ponudbe. Oddali so jih Telekom Slovenije, Simobil, Tušmobil in Debitel, so za STA pojasnili na ministrstvu. Zmaga naj bi se prvič obetala Simobilu.

Na ministrstvu so pojasnili le, da je ocenjevanje in pregled ponudb v teku, odločitev o oddaji naročila pa da bo izdana predvidoma še v tem mesecu.

Po naših informacijah je Simobil ponudil skupno najnižjo ceno, pri čemer se upošteva kombinacija cen klicev, sporočil, potisne pošte (ker ne ponuja te storitve naj bi bil brez možnosti za zmago Tušmobil) in drugih storitev
ter nakupa telefonov v različnih zmogljivostnih in cenovnih razredih. Razpis zajema približno 12 tisoč uporabnikov oz. kartic sim, kar bi pomenilo precejšen pretres na trgu mobilne telefonije, če bi Telekom res izgubil ta posel. Novi ponudnik bi namreč lahko prepričal tudi družinske člane uporabnikov v javni upravi.

Iz Simobila so tudi že sporočili, da se jim prvič obeta zmaga v sklopu naročila, ki se nanaša na storitve mobilne telefonije in aparate.

»Zgodovinski uspeh, da bomo po končni odločitvi razpisodajalca prvič dobili storitve mobilne telefonije za javno upravo, nam je uspel v konkurenci Telekoma Slovenije, Debitela in Tušmobila,« je za STA pojasnil direktor prodaje v drugem največjem slovenskem mobilnem operaterju Rok Gorjup.

Telekom se »ni mogel prijaviti na način, da bi posel dobil«

V Telekomu Slovenije pa so očitno oddali najugodnejšo ponudbo za drugi sklop naročila, ki se nanaša na prenos podatkov. »Ocenjujemo, da smo bili v enem delu najugodnejši ponudnik, v drugem pa ne, saj uradni vpogled v oddane ponudbe še ni bil mogoč,« so pojasnili z STA.

Obenem poudarjajo, da so bili v luči spoštovanja konkurenčne zakonodaje in regulacije na razpisu omejeni do te mere, da se nanj niso »mogli prijaviti na način, da bi posel dobili«. Obenem ocenjujejo, da »gre pri cenah, ki jih je ponudil najcenejši ponudnik, bolj za povečevanje števila uporabnikov za vsako ceno kot za posel, s katerim bi ustvarjal pozitiven rezultat oz. ki bi omogočal dolgoročno uspešno poslovanje«.

Javno naročilo je sestavljeno iz dveh sklopov. Prvi sklop se nanaša na storitve mobilne telefonije in nakup mobilnih aparatov, drugi sklop pa na storitve prenosa podatkov z uporabo omrežja mobilnega operaterja in nakup opreme za prenos podatkov.

Ministrstvo za javno upravo z omenjenim skupnim naročilom išče ponudnike storitev mobilne telefonije in prenosa podatkov za skupaj 205 naročnikov. Uporabniki so predvsem ministrstva, organi v sestavi, upravne enote, pravosodni organi in občine.

Skupna višina sredstev za ta namen trenutno znaša približno 1,3 milijona evrov na leto, kar vključuje vse storitve ter nakup aparatov in ostale opreme.

Aktualno naročilo za to področje se sicer izvaja za 161 različnih naročnikov. V prvem sklopu, za storitve mobilne telefonije, je trenutni izvajalec pogodbe Telekom Slovenije, v drugem sklopu, pri prenosu podatkov, pa Simobil. Pogodbi z njima potečeta v začetku decembra.

»Po skoraj dveh desetletjih, ko so bili tovrstni razpisi oddani državnemu operaterju brez prave možnosti konkuriranja ali poštene bitke, smo bili letos sploh prvič priča korektni razpisni dokumentaciji, ki je dejansko omogočila, da zmaga najboljša ponudba,« je še povedal Gorjup.