Kad in TKI še kar na bojni nogi

Bitka za dividende: Kad bi desetino od štirih milijonov evrov bilančnih dobičkov razdelil. Menedžerji ubranili razvoj.

Objavljeno
10. april 2015 20.08
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Hrastnik – Če bi obveljal skupščinski predlog Kada, lastnika dobrih sedmih odstotkov oziroma 80.000 kosovnih delnic hrastniške Tovarne kemičnih izdelkov (TKI), bi se na Kadov račun v dobrem mesecu iz naslova bilančnih dobičkov TKI v letih 2009 in 2010 nateklo za dobrih 25.000 evrov dividend. A iz tega ne bo nič, saj so delničarji TKI – večinski, 76-odstotni, so menedžerji prek družbe Riosi – Kad spet povozili.

TKI je v »spornih« dveh letih ustvarila skupaj skoraj štiri milijone evrov bilančnega dobička, katerega slabo desetino oziroma 350.000 evrov bi Kad na vsak način želel razdeliti med delničarje po 0,16 evra bruto na delnico. S tem »bogokletnim« predlogom je državna družba razširila dnevni red nedavne skupščine delničarjev TKI, a na posluh, kot že nekajkrat, niti tokrat ni naletela. Nasprotno, Brane Majes, glavni izvršni direktor in prek Riosija solastnik TKI, o Kadu pravi, da je kar najslabši lastnik, ki vodi napačno politiko, korporativnega upravljanja pa sploh ne izvaja: »Ko se podjetje ukvarja s težavami, preživetjem in izgubo, jih ni blizu. Ko je treba deliti dobiček, se pojavijo. Njihovega predloga seveda nismo sprejeli, ker dobička ni bilo. Smo pa zato zadostili odločbi sodišča.«

Bitka med Kadom in menedžerji TKI za »papirni« dobiček se zdi večna. Ponavlja se že nekaj let, lani je dobila celo sodni epilog. Višje sodišče v Ljubljani, kamor se je po pravico obrnil Kad, je z odločbo razsodilo, da mora skupščina TKI odločati o uporabi bilančnega dobička iz let 2009 in 2010. Na navedenih skupščinah tega ni storila, ampak so delničarji odločali zgolj o čistem dobičku, ki po presoji sodišča ni predmet odločanja skupščine. Kot rečeno, Kadovega predloga v TKI niti letos niso podprli, podobno usodo kot »sporna« bilančna dobička pa bo očitno doživel tudi lanski v višini 54.500 evrov.

Na predlog upravnega odbora TKI bo ostal nerazporejen; kot vir financiranja ga bodo namenili za investicije. V Kadovi zahtevi po izplačilu preteklih dividend se po Majesu zrcali vsa neumnost slovenske zakonodaje: »Če ima podjetje kredite in načrtuje razvoj, bi morali imeti lastniki vsaj toliko občutka, da družbi dopustijo, da se razvija.«

Razvoj in stabilizacija podjetja sta v prvi vrsti tudi interesa večinskih lastnikov TKI, zagotavlja Majes. »Zgolj izplačevanje dividend je kratkoročno razmišljanje v slogu 'pospravimo že danes, kar je'.«

Lani z dobičkom

Lanski dobiček si 137 zaposlenih v TKI šteje za uspeh, saj leto 2014 ni bilo ravno poslovno prijazno: cene vhodnih surovin so se znova povečale, poleg tega, pravi Majes, v Sloveniji veljajo izjemno visoki stroški energije, ki so za tretjino ali celo za polovico višji kot drugje v Evropi. Kljub temu jim je uspelo ustvariti za 0,3 odstotka več prihodkov kot leto prej. Najboljše rezultate so dosegli v »bazni kemiji« – v profitnem centru fosfatov.

Povprečna mesečna bruto plača v TKI je lani znašala 1393 evrov: po kolektivnih pogodbah 1229 in po individualnih 3379 evrov. Individualne pogodbe je imelo deset delavcev. Letna plača glavnega izvršnega direktorja je znašala 76.760 evrov.