Kadrovska komisija tiger, a žal povsem brez zob

Politika se spreneveda, saj je koalicija pred vladno sejo soglašala z obema kandidatoma za nadzornika SDH.

Objavljeno
04. marec 2017 10.47
LJUBLJANA SLOVENIJA 1.6.2012 KADROVSKA POLITIKA ILUSTRACIJA FOTO JOZE SUHADOLNIK
Suzana Kos, Katarina Bulatović
Suzana Kos, Katarina Bulatović
Ljubljana – Najnovejši kadrovski fiasko Cerarjeve vlade, ki je potrdila sporna kandidata Željka Puljića in Franca Žmavca za kandidata za nadzornika Slovenskega državnega holdinga, se spreminja v farso.

»Težava ni v tem, da bi komisiji kakšen zakon preverjanje kandidatov pri regulatorjih izrecno prepovedoval, ampak v tem, da ji zakon tega ne dovoljuje.« Tako odgovarjajo na finančnem ministrstvu na vprašanje, ali zakonodaja morebiti prepoveduje, da bi strokovna kadrovska komisija ali finančno ministrstvo ustreznost kandidatov preverila tudi pri regulatorjih sistema.

Kot smo razkrili, je namreč Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) že pred leti Franca Žmavca zaradi prepovedanih borznih poslov ocenila kot neprimernega za upravljanje premoženja investicijskih skladov. Željko Puljić pa je bil po presoji protikorupcijske komisije zaradi poslov nekdanje uprave Telekoma, katere član je bil, prepoznan za koruptivnega. Poleg tega sodni mlini še vedno meljejo eno od vloženih tožb, ki jih je sedanja uprava nacionalnega telekomunikacijskega operaterja vložila proti Puljićevi upravi. Koalicija se je z obema kandidatoma, ki ju je v presojo dala ministrica za finance, strinjala; ko so se mediji razpisali o njunih grehih iz preteklosti, pa bi si zdaj umila roke. Poleg tega je vlada kandidata potrdila (glede Žmavca je imela na seji vlade zadržke le SD) ne glede na to, da je državni sekretar pravosodnega ministrstva opozoril, da bi lahko bila Puljićeva kandidatura sporna.

Sprenevedanje se nadaljuje

Na finančnem ministrstvu še poudarjajo, da jim ATVP na temelju enega od členov zakona o trgu finančnih instrumentov lahko posreduje informacije le v obsegu, ki so ministrstvu potrebne za izvajanje pristojnosti in nalog na področju spremljanja finančnega sistema in priprave predpisov. V to kategorijo preverjanje kandidatov za nadzornike SDH ne sodi, še pravijo.

To seveda ni res. A podrobno branje zakona odkrije tudi člen, ki pravi, da so pri razkrivanju informacij mogoče tudi izjeme in te dopuščajo javno objavo določenih informacij, če se presodi, da je to v javnem interesu. Podobno velja na primer tudi za razkrivanje davčnih podatkov, kar je Furs pred leti storil v primeru doktorja davčnih utaj Roka Snežiča in razkril, da je zapravil skoraj milijon evrov, uradno pa zaslužil nekajkrat manj.

Komisija se po potrebi tudi zamenja

Borut Jamnik
, prvi mož Modre zavarovalnice, je v oddaji Televizije Slovenija opozoril na dvojna merila Cerarjeve vlade. »Ta vlada je v neki drugi zgodbi umaknila spornega kandidata in zamenjala kadrovsko komisijo, zato je izgovor, da odgovornost v tej zgodbi nosi komisija, slab,« je bil kritičen Jamnik. Nekdanji finančni minister Dušan Mramor je namreč leta 2015 preprosto zamenjal komisijo, ki je pripravila predlog članov nadzornega sveta SDH, o katerih se koalicija ni mogla uskladiti. Romana Voljč Kovács, Irena Prijović in Monika Pintar Mesarič so bile zamenjane z imeni, ki jih javno ni hotel razkriti.

Komisija izbrala štiri kandidate

Skladno z zakonom o delovanju SDH je strokovno komisijo sestavila ministrica Mateja Vraničar Erman. »Njeni člani morajo biti zakonsko strokovnjaki z izkušnjami pri delovanju nadzornih svetov, korporativnem in kadrovskem upravljanju, kar je ministrica pri izboru komisije v sestavi dr. Peter Kraljič, dr. Danica Purg in mag. Aleksander Nagode tudi upoštevala,« zagotavljajo na finančnem ministrstvu.

Tričlanska komisija je na podlagi izobrazbe, strokovnega znanja in znanja tujih jezikov, kompetenčnega profila ter delovnih izkušenj od 17 prijavljenih kandidatov v 30 dneh po roku predložitve prijav izbrala štiri strokovno najprimernejše, pravijo na ministrstvu. Pozvala jih je k predložitvi dokazila, da proti njim zaradi kaznivega dejanja ni vložena pravnomočna obtožnica, in potrdila, da zaradi kaznivih dejanj niso obsojeni, razgovorov pa z njimi ni opravila. Predlagala jih je finančni ministrici, ki je kandidata Žmavca in Puljića predložila vladi po posvetovanjih ne le o njuni strokovni sprejemljivosti, ampak tudi politični, še pojasnjujejo.

Kandidata morata v mesecu dni po imenovanju predložiti podatke o lastniških deležih, delnicah, upravljavskih pravicah, dolgovih, obveznostih, jamstvih, posojilih in drugih okoliščinah, ki bi lahko vplivale na nepristransko opravljanje nalog nadzornikov ali osebno integriteto. Tako razkrivanje morebitnih nasprotij interesov zdaj ni več v pristojnosti komisije, ampak ministrstva za finance in vlade. Za odločitve komisije ni predvidenih sankcij, »saj ta poda objektivno oceno kandidatov glede na merila, zato se ne more odločiti napačno ali pravilno«, še pravijo. Njen predlog lahko finančna ministrica in vlada spremenita, vlada pa lahko tudi umakne predlog o kandidatih, ki ga predloži ministrica, in sicer do sklica seje državnega zbora, na kateri poslanci obravnavajo predlog. Člani strokovne komisije za opravljeno delo niso prejeli plačila.