Kadrovska rošada v izlaškem Etiju

Enočlanska uprava: stari greh odnesel Tomaža Berginca.

Objavljeno
21. oktober 2014 19.56
Tomaž Berginc, direktor Siola, sicer hčerinskega podjetja v 100-odstotni lasti Telekoma Slovenije
Polona Malovrh, Trbovlje
Polona Malovrh, Trbovlje
Izlake – V izlaškem Etiju so za Delo potrdili, da Tomaž Berginc s 1. novembrom ne bo več zunanji zastopnik koncerna. Berginc ostaja v Etiju kot generalni izvršni direktor poslovanja, poslej enočlansko upravo pa bo vodil Rafael Kogej, dosedanji drugi človek Etija.

Tako so se zaradi pravnomočne sodbe, s katero je sodišče Bergincu za deset let star »greh« na čelu Siola prisodilo dvajset mesecev zapora s triletno preizkusno dobo, odločili Etijevi nadzorniki.

Nadzorniki, ki jih vodi Marjan Kramar, včeraj niso imeli lahkega dela. Podobnega primera, kakor je Berginčev, namreč v Sloveniji še ni bilo. Na podlagi pridobljenih pravnih mnenj, ki pa so si bila zelo nasprotujoča, so odločali, kaj z nadaljevanjem mandata Bergincu, ki mu zakon o gospodarskih družbah pet let po pravnomočni sodbi prepoveduje sodelovati v vodstvenih oziroma nadzornih organih podjetij.

Berginca je sodišče maja namreč obsodilo na pogojno zaporno kazen zaradi zlorabe položaja, tik pred sodnimi počitnicami pa je višje sodišče sodbo potrdilo. Berginc je leta 2004 na čelu Siola z družbo Big Trading v lasti nekdanjega predsednika nadzornikov v Telekomu, sicer Hrastničana Leonarda F. Peklarja, sklenil svetovalni pogodbi za dve študiji, vredni 40.000 evrov bruto. Bergincu očitajo, da je vedel, da sta nepotrebni, pa je kljub temu sklenil posel.

Dve muhi na mah

Bergincu bi se »redni« mandat na čelu Etija, ki na področju keramike, stikalne tehnike in varovalk še vedno velja za prvega »igralca sveta«, iztekel konec prihodnjega leta. S sporazumno odločitvijo o izbrisu Berginca kot zunanjega zastopnika in s pooblastilom za operativno vodenje poslovanja družbe Eti, ki bo imela s 1. novembrom enočlansko, in ne več dvočlanske uprave, so nadzorniki ubili dve muhi na en mah: zavarovali so interese koncerna in tudi integriteto predsednika uprave Tomaža Berginca.

Kadrovska rošada ne bo ogrozila družbe, je prepričan Berginc in zagotovil, da se niti položaj Etija niti zaposlenih ne bo v ničemer spremenil. To pomeni, da bo poslovanje Etija tudi letos uspešno. Družba ima po neuradnih podatkih po devetih mesecih triodstotno rast prihodkov, kar je v njihovi panogi prej izjema kot pravilo. Lani jim je ostalo dobrih 468.000 evrov bilančnega dobička. Med delničarje (notranji delničarji skupaj z družbo v lasti Etijevih vodilnih obvladujejo 55-odstotni delež) so razdelili slabih 460 tisočakov. Podoben rezultat pričakujejo tudi letos.