Kako do industrijskega preporoda?

Gospodarstvo za industrijski preporod predlaga vrsto ukrepov. Kaj si udeleženci 10. vrha gospodarstva želijo od vlade?

Objavljeno
20. oktober 2015 21.56
Miha Jenko, Nejc Gole, gospodarstvo
Miha Jenko, Nejc Gole, gospodarstvo
Na Brdu pri Kranju je danes v organizaciji GZS potekal 10. vrh gospodarstva. Letošna tema je bil industrijski preporod; udeleženci, gospodarstveniki, pa so si bili enotni; dovolj je bilo besed – od vlade pričakujejo predvsem – ukrepanje. Zbrali smo odzive Vojmirja Urlepa, predsednika uprave Leka, Sibila Svilana, predsednika uprave banke SID, Sare Čučnik, prokuristke Ydrie Motors in Marjana Batagelja, predsednik upravnega odbora Postojnske jame.

Vojmir Urlep, predsednik uprave Leka

Od vlade pričakujemo predvsem ukrepanje. Kot smo že velikokrat povedali: Na prvem mestu je razbremenitev visokih davčnih obremenitev dela. Potem pričakujemo zmanjšanje nekaterih posrednih davčnih obremenitev, recimo na področju energetike. Kot tretje si želimo, da se ohranijo davčne olajšave za vlaganja v razvoj in za naložbe v osnovna sredstva. In kot četrto, želimo, da se poenostavijo in pohitrijo administrativni postopki pri pridobivanju različnih dovoljenj.

Sibil Svilan, predsednik uprave banke SID

Za nas je bistveno, da vlada omogoča gospodarstvu primerljive pogoje, kot so v drugih državah. Dobrodošlo bi bilo povečanje državnih sredstev za nastop slovenskih podjetij na netradicionalnih trgih, kot sta Afrika in Bližnji vzhod, zlasti Iran. Želel bi, da bi bilo v Sloveniji več projektov, ki bi lahko dobili sredstva Junckerjevega sklada. To je najboljša garancija, da imamo dobre projekte in da jih lahko slovensko gospodarstvo uspešno plasira v tujini. V zadnjih letih so bile investicije države pomemben del, zdaj je videti, da bodo upadle. Zato bi bilo smiselno, da se k nekaterim projektom vključi zasebno financiranje.

Sara Čučnik, prokuristka Ydrie Motors

Od vlade pričakujemo davčno prestrukturiranje, o čemer se že dolgo pogovarjamo. Danes je minister za gospodarstvo Počivalšek napovedal zelo pozitiven ukrep, in sicer zmanjšanje obremenitve plač, predvsem 13. in 14. plače. Kot drugo pa potrebujemo tudi stabilno davčno politiko. To pomeni, da je davčna politika znana vnaprej, ne pa da se spreminja.

Marjan Batagelj, predsednik upravnega odbora Postojnske jame

Na vrhu gospodarstva sem slišal pozitiven ukrep, ki bi pripomogel k večji konkurenčnosti, in sicer razbremenitev 13. in 14. plače. Delodajalci bi tako imeli možnost nagrajevati najboljši kader, da nam ne bo bežal v tujino. V Sloveniji je porušeno razmerje med bruto in neto plačo, tudi zato, ker vlada ne želi nič slišati o socialni kapici. Potrebujemo še en konkreten ukrep za bolj fleksibilen trg delovne sile, ki bo omogočal hitro odpuščanje in hitro zaposlovanje. Kljub boljšemu razpoloženju v gospodarstvu moramo biti zelo previdni, tudi zato, da nas ne bi zaneslo zaradi nizkih obrestnih mer.