Kakovost slovenskega inoviranja vse boljša

Na devetem Slovenskem forumu inovacij se predstavlja 47 najboljših, med katerimi so tudi svetovne novosti.

Objavljeno
12. november 2014 17.18
Forum inovacij
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - Moto devetega Slovenskega foruma inovacij (SFI), ki poteka v Cankarjevem domu, je komercializacija idej, saj morajo inovatorji že od začetka idejo oblikovati z mislijo na trg. Na forumu se jih predstavlja 47, osem od teh je bilo nagrajenih.

Avtor zmagovalne inovacije letošnjega foruma Marko Čenčur iz podjetja Anigmoteh pravi, da je prednost njihovega izdelka, da ustvarjajo popolnoma novo poslovno področje, s celo paleto kategorij, produktov in pristopov. Njihova naprava omogoča upravljanje domačih naprav z različnimi gestami in rešuje konflikt med estetiko in naraščajočo kompleksnostjo t. i. inteligentnih hiš. »Brezdotični vmesnik je po naše prihodnost interakcije med človekom in napravami,« pravi Čenčur in dodaja, da je prav tako pomemben tudi izgled.

Smo inovativen narod

»Slovenski forum inovacij dokazuje, da smo Slovenci inovativen narod, saj slovenska podjetja in posamezniki intenzivno razmišljajo o novih izdelkih, iščejo nove priložnosti in rešitve za rast in razvoj,« pravi v. d. direktorja agencije SPIRIT Tomaž Klemenc in postreže s statistiko. V devetih letih se je za sodelovanje na forumu prijavilo 1542 inovacij, letno v povprečju med 120 in 150 inovacij. Po grobi oceni je na domači ali tuji trg vstopila velika večina izbranih oziroma najboljših inovacij z dosedanjih Slovenskih forumov inovacij, torej okrog 80 odstotkov, uspešnih na trgu pa jih je bila dobra polovica.

Svetovno konkurenčni

Na forumu se predstavljajo dejanske inovacije, ki so večinoma v fazi realizacije ali pa vsaj prototipa. »Pot od ideje do prototipa je dolga, SFI pa dokazuje, da je v Sloveniji dovolj potenciala, ki je sposoben to pot prehoditi in pripraviti svetovno konkurenčne izdelke, poslovne modele in storitve,« poudarja predsednik Nacionalne ocenjevalne komisije za inovacije Matjaž B. Jurič in dodaja, da je kakovost prijavljenih inovacij na SFI iz leta v leto boljša. Najboljša je letos prejela kar za desetino boljšo oceno v primerjavi s prejšnjimi leti, pa tudi povprečna ocena vseh prijavljenih je vsako leto boljša.

Tudi letos so največ od 144 inovacij prijavila mikro, majhna in srednja podjetja, in sicer s področij izobraževanja, ekologije, informatike, medicine, logistike, športa in energetike. »V zadnjih letih je forum pokazal zmožnost prenosa znanj iz razvojno-raziskovalnih ustanov v prakso, kar kaže naraščajoč delež interdisciplinarnih prijav,« še pravi Jurič.

Od izdelkov do poslovnih modelov

Poleg treh zmagovalnih inovacij so podelili tudi posebna priznanja. Za najboljšo inovacijo raziskovalne institucije ga je prejela inovacija Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in podjetja Silvaprodukt Super hidrofobna površina lesa, ki izboljša lastnosti tega našega naravnega vira. Posebno priznanje za najbolj inovativen poslovni model oziroma proces si je zaslužila inovacija podjetja Domel, poslovna enote ECS z imenom EC puhalo Ultimate 1000. Izdelek je vzporedni rezultat sodelovanja na mednarodnem projektu s področja SOFC-gorivnih celic.

Posebno priznanje za odličnost uporabnosti ustvarjalnih industrij je prejela inovacija Quadrofoil - energetsko učinkovito plovilo prihodnosti s podvodnimi krili podjetja Quadrofoil. Naročenih imajo že 27 plovil, od tega jih je sedem že plačanih. Za najboljšo storitveno inovacijo so izbrali Atlas PickByGlass podjetja Epilog, ki omogoča prostoročno, vizualno vodeno komisioniranje v skladiščih.

Prvi v svetu

Posebno priznanje za najboljšo inovacijo start up podjetja je prejela inovacija Air Tower podjetja Setran Plus, ki je kot prvo v svetu razvilo pasivno klimatsko napravo, ki uporablja fazno spreminjajoče materiale in ne potrebuje zunanje enote, hkrati pa prihrani več kot 90 odstotkov energije.