Kje so bili delavci oropani in kje poplačani

V stečaju Vegrada delavci niso dobili niti evra, v nekaterih drugih stečajih gradbincev pa so delavci že bili poplačani.

Objavljeno
09. september 2015 18.05
VELENJE SLOVENIJA 15.12.2010 SAMSKI DOM VEGRAD VELENJE FOTO: JOZE SUHADOLNIK
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – Pred natanko petimi leti je delavcem Vegrada prekipelo, saj nekateri med njimi že štiri mesece niso dobili plač. Kalvarijo so doživljali tudi drugi delavci gradbenih podjetij, ki so končala v stečaju. Ali so delavci iz stečaja dobili povrnjen denar? Izkušnje so različne.

Vegrad siromašen gradbeni revček

»V Vegradu smo imeli že precej delitev premoženja, a poplačevali smo samo ločitvene upnike. V Vegradu je bilo namreč zelo malo bremen prostega premoženja, iz katerega se poplačujejo prednostne terjatve delavcev. Kupnina iz prodanega premoženja se je založila za stroške, zdaj jo postopoma dobivamo nazaj,« pojasnjuje stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril. Na vprašanje, ali bodo delavci dobili poplačan del od desetih milijonov evrov terjatev, odgovarja: »Nisem povsem prepričana. Če bodo, bodo zelo malo.«

Vegrad ima 450 milijonov evrov priznanih terjatev, a le 20 milijonov evrov premoženja. »SCT in Primorje imata desetkrat več premoženja in približno enake obveznosti. Druga gradbena podjetja v stečaju prodajajo delujoče hčerinske družbe, medtem ko so Vegradove vse šle v stečaj. Vegrad je bil siromašen gradbeni revček,« poudarja Grilova. Zato tudi upniki ne morejo pričakovati velikega poplačila; doslej so bili delno poplačani le ločitveni upniki, zapisani na prvem mestu, vsi drugi pa ne.

S stečajem Vegrada so delavci prejeli izplačila iz jamstvenega sklada, v stečaju pa imajo priznanih za deset milijonov evrov terjatev, od tega 6,5 milijona prednostnih.

Prednostne terjatve so, med drugim, plače za zadnje tri mesece pred začetkom stečaja, odpravnine, odškodnine za poškodbe pri delu in prispevki. Preostale terjatve delavcev se štejejo med navadne terjatve, kot jih imajo tudi drugi nezavarovani upniki, in se poplačujejo za prednostnimi terjatvami.

CMC: Delno plačilo jutri

Glede poplačila v stečajih bolje kot Vegradovim delavcem kaže delavcem nekaterih drugih gradbenih podjetij. Stečajna upraviteljica CMC Milena Sisinger predvideva, da bo 360 nekdanjih delavcev propadlega celjskega gradbinca jutri dobilo poplačanih polovico terjatev, ki so nastale v postopku prisilne poravnave: »Terjatve delavcev CMC za zadnje tri mesece pred stečajem imajo dvojno naravo, saj so prednostne terjatve, a se obravnavajo kot stroški, ker so nastali v postopku prisilne poravnave.« Vseh stroškov, nastalih med prisilno poravnavo, je za 2,6 milijona evrov, večinoma gre za terjatve delavcev.

SCT: Še nepoplačane prednostne terjatve


Pred stečajem je bil v prisilni poravnavi tudi SCT. V stečajnem postopku so bile poplačane vse glavnice terjatev, nastalih v prisilni poravnavi, to je skupaj 8,2 milijona evrov. Od tega je 3,4 milijona evrov bilo namenjenih delavcem, zaposlenim v času prisilne poravnave, za prispevke in davke od plač sta bila namenjena dva milijona evrov, 1,8 milijona evrov pa je znašalo povračilo jamstvenemu skladu. S slabim milijonom evrov so bili poplačani tudi stroški dobaviteljev, nastali med prisilno poravnavo. »Poplačila zakonsko zamudnih obresti terjatev, nastalih med postopkom prisilne poravnave, so bila načrtovana julija, poplačilo prednostnih terjatev pa bo realizirano naknadno glede na razpoložljiva sredstva,« je stečajni upravitelj Leon Benigar Tošič sporočil v rednem poročilu. Ni pa se odzval na naše prošnje po konkretnejših in aktualnejših pojasnilih glede poplačila delavcev.

Delavci GPG še upajo

Nekdanji delavci GPG so doslej dobili poplačanih dobrih 42 odstotkov terjatev. Denar za plačilo delavcev je GPG v stečaju dobil od prodaje prostorov v Kristalni palači, ki jih je za 1,6 milijona evrov z DDV oziroma 1,32 milijona evrov brez davka kupil BTC. Delavci upajo še na poplačila iz morebitnih uspehov s tožbami. GPG namreč toži GPG inženiring za 900.000 evrov, zaradi domnevno neupravičeno unovčenih bančnih garancij pa stečajna upraviteljica Melita Butara toži še Center starejših občanov Lucija, ministrstvo za kulturo in ljubljanski stanovanjski sklad.

Poplačane prednostne terjatve Primorja ...

Delavci Primorja so v celoti dobili plačanih 14,5 milijona evrov svojih terjatev. »Več kot polovico prihodkov za plačilo prednostnih terjatev smo dobili s povrnjenim denarjem skladno s koncesijsko pogodbo za Upravni center Koper, drugo pa s prodajo premičnin, nepremičnin, izterjavo terjatev, našteva stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec.

Ali bodo delno poplačani tudi navadni upniki, denimo iz prodaje novogoriškega cestarja CPG, ki ga bo stečajni upravitelj poskušal prodati za vsaj 16,4 milijona evrov? Odvisno od dosežene kupnine, odgovarja Hramec: »Na tem premoženju je vpisanih kar precej ločitvenih pravic. Če bi nam uspelo prodati po izhodiščni ceni, ki smo jo predlagali sodišču, bi še nekaj ostalo za splošno maso. Takšne so trenutne ocene, a ko bomo imeli ponudbe, bomo ponovno preverili zneske za ločitvene upnike in takrat se bo bolj točno videlo.«

.. in CPM

Tudi nekdanji delavci CPM so prejeli poplačane vse prednostne terjatve, po besedah stečajnega upravitelja Silva Zorca pa ima nekaj delavcev tudi manjšo navadno terjatev: »Zdaj smo na sodišče dali predlog, s katerim poplačujemo šest odstotkov navadnih terjatev.«

Kraški zidar: povprečni dolg še 900 evrov

Prednostne terjatve so bile v celoti izplačane tudi delavcem Kraškega zidarja. »Prejeli so 4,4 milijona evrov, od tega 3,5 milijona evrov prednostnih terjatev, razlika pa se nanaša na poplačilo iz postopka prisilne poravnave. Poplačani so bili iz kupnin za prodano premično premoženje, kot so stroji in oprema ter prodaja večje terjatve, za katero smo iztržili 2,4 milijona evrov,« pojasnjuje stečajna upraviteljica Simona Goriup. A delavci imajo do propadlega delodajalca tudi navadne terjatve, in sicer okoli 900 evrov na delavca. »Poplačila navadnih upnikov še ni bilo,« pravi upraviteljica.

V CPL še čakajo

Poplačilo se obeta tudi nekdanjim delavcem CPL, ki so prijavili za 3,9 milijona evrov prednostnih terjatev. Nekdanji zaposleni so doslej dobili povrnjenih približno 30 odstotkov prednostnih terjatev, v kratkem bo vložen še predlog za drugo razdelitev, ki bo prav tako približno 30-odstotna, napoveduje stečajni upravitelj propadlega cestarja Veljko Jan. »Prednostne terjatve delavcev bodo poplačane stoodstotno skupaj z zamudnimi obrestmi,« zagotavlja. Navadnih terjatev delavcev pa je minimalno, še dodaja.