Kočevski Nolik v stečaju

Socialna katastrofa: na cesti ostalo 170 zaposlenih.

Objavljeno
10. november 2014 19.39
fajfar/trip trap nolik
Simona Fajfar, Kočevje
Simona Fajfar, Kočevje
Kočevje – Kljub pomoči iz razvojnega programa Pokolpje je uprava podjetja Nolik predlagala stečaj zadnjega večjega podjetja lesne industrije na Kočevskem. V občini, kjer je bilo avgusta 1626 brezposelnih, kar je 22,1-odstotna stopnja brezposelnosti in ena najvišjih v Sloveniji, bo brez dela še dodatnih 170 ljudi.

Glavni razlog za stečaj podjetja, ki ima 67-letno zgodovino – pred tem se je podjetje imenovalo LIK-Lesna industrija Kočevje – je zamuda pri investiciji v kogeneracijo, pravi Bojan Dolar, direktor Nolika: »Leta 2011 je družba Nolik ustvarila dobiček in bila na dobri poti, da nadaljuje z uresničevanjem strategije gradnje Lesnega centra Nolik – LCN.«

Na straneh Agencije za javnopravne evidence in storitve piše, da je imelo podjetje Nolik leta 2011, ko so imeli še 220 zaposlenih, 9,2 milijona evrov čiste prodaje in 40.000 evrov čistega dobička. Sredi leta 2012 pa so izgubili proizvodnjo stolov tripp trapp, ker je kupec, podjetje Stokke, posel prenesel v Bolgarijo. Nolik je takrat izgubil približno polovico prodaje oziroma so to leto zabeležili 7,1 milijona evrov prodaje in čisto izgubo v višini 1,5 milijona evrov. Skupaj z razmerami na trgu – višje cene vhodnih materialov, energentov ipd. – je to pomenilo, da podjetje ni bilo insolventno, bilo pa je dolgoročno plačilno nesposobno zaradi kapitalske neustreznosti, zato so uvedli prisilno poravnavo.

Naložba v kogeneracijo zamuja

Še pred tem, leta 2011, je Noliku uspelo pridobiti 181.000 evrov nepovratnih sredstev iz programa Pokolpje, ki ga je država oblikovala kot razvojno pomoč Kočevski in Beli krajini. S prvim razpisom, ki je bil namenjen spodbujanju konkurenčnosti in ukrepom razvojne podpore, so hoteli v Noliku uresničiti skorajda 2,4 milijona evrov vreden projekt: »Ključen ukrep je bila investicija v kogeneracijo (soproizvodnjo) električne in toplotne energije, visoko tehnološki in strokovno zahteven projekt, eden prvih v lesni panogi v Sloveniji, ki bi imel multiplikativne učinke na celoten ustroj družbe Nolik,« pravi Bojan Dolar.

Toda zaradi zamud – investicija zamuja že devet mesecev, napovedani pa so še trije meseci zamude – je uprava Nolika ugotovila, da nima nikakršnih zagotovil projektanta in izvajalca investicije, da bo investicija »na ključ« končana: »Ne le, da investicija ne bo dokončana v roku, ne ve se, ali bo sploh dokončana, ne ve se, ali bo sploh delovala, in ne ve se niti, ali bodo doseženi pogodbeni parametri.«

Na Kočevskem 22-odstotna brezposelnost

»Nolik ne izpolnjuje ključnega pogoja finančnega in poslovnega prestrukturiranja družbe po potrjenem programu in praktično nima možnosti za reprogram kreditov,« še dodaja Bojan Dolar. Zato stečaj. Sicer pa je imelo podjetje lani 4,7 milijona evrov čistega prihodka iz prodaje in 1,6 milijona evrov čiste izgube.

S stečajem Nolika bo brez dela ostalo 170 ljudi, kar je na Kočevskem, kjer je izjemno visoka stopnja brezposelnosti – v Sloveniji je bila brezposelnost avgusta 12,5-odstotna, na Kočevskem pa 22,1-odstotna – še dodatna socialna katastrofa. V Noliku zagotavljajo, da so zaposlenim poplačali vse zapadle obveznosti iz naslova plač in socialnih prispevkov in upajo, da se bodo zdrava jedra podjetja ohranila.