Končno besedo pri kadrovanju imajo nadzorniki Soda

Sprememba statuta družbe zaradi nasprotovanja koalicijskih partnerjev stoji.

Objavljeno
27. avgust 2013 11.32
mpi/SOD
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana – Vodstvo Slovenske odškodninske družbe (Sod) zaradi političnih kadrovskih zdrah okoli podjetij v državni lasti izgublja potrpljenje. Predsednik uprave Soda Tomaž Kuntarič je v petek tako javno že nakazal možnost odstopa. Vse bolj je namreč jasno, da imajo končno besedo pri kadrovanju nadzorniki Soda, in ne uprava družbe.

Akreditacijska komisija - uprava - nadzorni svet

Sodova pravila trenutno predvidevajo postopek izbire kandidatov za nadzornike državnih podjetij v treh korakih: kandidati gredo najprej skozi akreditacijski in nominacijski postopek zdaj petčlanske akreditacijske komisije. Med imeni, ki gredo skozi to sito, naj bi nato uprava Soda izbrala najprimernejše kadre, ki jih mora nato v soglasje predlagati še nadzornemu svetu Soda. A kot je pokazala praksa v preteklih tednih, predvsem v primeru energetskih družb, ima glavno besedo pri izbiri nadzorniških kandidatov za državna podjetja nadzorni svet Soda, ki ga je imenovala vlada in kjer so mesta porazdeljena po strankarskih kvotah.

Politika ima določen vpliv tudi na akreditacijsko komisijo, kjer je nadzorni svet pod vodstvom Sama Lozeja sklenil, da dveh protestno odstoplih članov – Alenke Stanič in Arneja Misleja – ne bo nadomestil z novimi. Uprava tako lahko izbira le med tistim, kar odobri akreditacijska komisija in kar je sprejemljivo za nadzornike.

Spremembe statuta na ledu

Ministrstvo za finance je zato že v prvi polovici julija pripravilo spremembe statuta Soda, ki naj bi se nanašale tudi na postopek izbire nadzorniških kandidatov za državna podjetja. S spremembo naj bi ločili funkcijo upravljanja, nadzora in svetovanja ter statut uskladili z zakonom o holdingu. To po neuradnih razlagah pomeni, da bi pri kadrovanju zmanjšali vlogo nadzornikov Soda, tako da ne bi več imeli končne besede, ampak bi bila to odgovornost uprave. Poleg tega naj bi akreditacijsko komisijo po predlogu ministrstva sestavljali le trije zunanji člani, v njej pa ne bi mogli več sedeti nadzorniki Soda kot zdaj.

A sprejetje teh sprememb je vlada takrat zaradi nasprotovanja nekaterih koalicijskih partneric odložila za nedoločen čas. Na ministrstvu za finance je tako že več kot mesec dni mogoče izvedeti le, da so spremembe Sodovega statuta pripravljene, kdaj in če sploh, jih bo vlada obravnavala, pa ne vedo povedati.

Tem spremembam ni bil naklonjen niti nekdanji prvi nadzornik Soda Otmar Zorn, ki je julija protestno odstopil.

Lozej je za spremembe

Aktualni predsednik nadzornega sveta Soda Samo Lozej spremembam statuta ne nasprotuje. Kot pravi, je to pristojnost vlade kot lastnice Soda. Povedal pa je, da se tudi sam zavzema, da v akreditacijski komisiji (AK) ne bi smeli biti tudi člani nadzornega sveta Soda, zato bo prihodnji na naslednji seji predlagal to spremembo. Prav tako bo predlagal, da člani nadzornega sveta Soda ne bi smeli sedeti v nadzornih svetih državnih družb. Ali bodo nadzorniki Soda pristali na te samoomejitve, še ni znano. Če pa jih bodo podprli, potem bi se moral, denimo, član nadzornega sveta Roman Dobnikar umakniti iz nadzorništva Gen-energije in AK. Enako Nives Cesar.