Prodaja Mercatorja je ustavljena

Kriv konzorcij, ki ga ni. EBRD, IFC in One Equity Partners ne bodo sokupci paketa Mercatorjevih delnic.

Objavljeno
23. november 2011 13.33
Posodobljeno
23. november 2011 13.33
Božena Križnik, Miha Jenko, Vanja Tekavec, gospodarstvo
Božena Križnik, Miha Jenko, Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana - Sklenitev dogovora med Mercatorjem in konzorcijem kupcev (Agrokor, EBRD, IFC in OEP) ni mogoča, ker pogodbene stranke ne obstajajo v tej sestavi, je ugotovila uprava Mercatorja. Zato ne bo omogočila skrbnega pregleda, ki so ga zahtevali tuji finančni vlagatelji.

Finančni svetovalec konzorcija prodajalcev ING je svetovalcu Mercatorja, Société Générale, sporočil, da »EBRD, IFC in One Equity Partners ne bodo sokupci paketa Mercatorjevih delnic, ki so predmet prodajnega postopka, in torej niso člani konzorcija kupcev«. Edini možni pogodbeni partner Mercatorja pri sklenitvi dogovora o zaščiti interesov je torej le podjetje Agrokor. Prodaja Mercatorja je zato zamrznjena, je v izjavi za javnost potrdila svetovalka Mercatorja Cvetka Selšek. EBRD in IFC kot mednarodni nadnacionalni finančni instituciji v konzorciju kupcev bi bili namreč ključni za odločitev Mercatorja, da bo pogojno razkril zahtevane podatke in s tem podprl prodajo – čeprav svojemu največjemu tekmecu v regiji, Agrokorju.

Kljub temu je uprava Mercatorja v informaciji, ki jo je objavila na Seonetu, nakazala tudi možnost za nadaljevanje postopka »v predvideni obliki«. Njen pogoj je, da postane vsaj ena od tujih finančnih institucij (EBRD ali IFC) članica konzorcija kupcev, »kot je bilo najprej sporočeno«.

Še več. Če bi ena od njiju želela postati neposredna lastnica pomembnejšega paketa delnic Mercatorja, ji je uprava pripravljena omogočiti polni skrbni pregled poslovanja in finančnega stanja Skupine Mercator. O tem bo finančni svetovalec Société Générale tudi neposredno obvestil EBRD in IFC.

Poleg tega je uprava družbe v znamenje svoje kooperativnosti sklenila narediti še nekaj korakov, s katerimi bi motivirala zaželene investitorje in finančno javnost: najpozneje do 5. decembra bo na Seonetu objavila dodatne podatke o nepremičninskem in kreditnem portfelju Skupine Mercator, prvega januarja 2012 pa bo s pomočjo pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti nepremičnin po dveh letih znova izvedla cenitev vseh nepremičnin. In nazadnje, že do konca februarja 2012 bo pripravila revidirano poslovno poročilo za leto 2011, tako da bodo ažurne revidirane informacije o poslovanju in finančnem stanju skupine in družbe čim prej na razpolago.

Križanič: Nasprotujemo prodaji Mercatorja

»Ministrstvo za finance ne more komentirati odločitev uprav in nadzornih svetov neodvisnih gospodarskih družb. Minister Križanič je stališče do prodaje Mercatorja večkrat predstavil javnosti. Republika Slovenija nima možnosti odločanja o ustreznosti investitorjev zaradi lastniške strukture v Mercatorju, ki se je po vzponu tajkunov in želje po političnem obvladovanju medijev precej spremenila. Znova poudarjamo pomembnost podjetja Mercator, ki je infrastrukturno podjetje in ki uspešno zagotavlja dostopnost izdelkov slovenskega kmetijstva in slovenske živilskopredelovalne dejavnosti množici potrošnikov, zato nasprotujemo prodaji družbe. Projekt financiranja Agrokorjevega prevzema Mercatorja s pomočjo EBRD v organih te banke še ni bil obravnavan. Formalna odločitev o sodelovanju EBRD v tej transakciji še ni bila sprejeta. Ko in če bo projekt obravnavan, bo Slovenija svoje nasprotovanje tudi uradno izrazila,« so z ministrstva za finance odgovorili na vprašanje Dela, ali je Slovenija kot delničarka posredovala pri EBRD, naj ta ne sodeluje pri nakupu Mercatorja skupaj z Agrokorjem. V Agrokorju  poteze uprave Mercatorja niso hoteli komentirati.

Cvetka Selšek: »Uprava ne ustavlja prodaje«

»Oprostite! Mercator je pomembna slovenska družba, in dokler branimo njene interese, moramo že vedeti, kaj se dogaja z njeno prodajo,« je poudarila svetovalka uprave Mercatorja Cvetka Selšek.

Če je Cvetka Selšek še pred kratkim trdila, da je postopek prodaje tokrat resen in da bo prodaja izvedena, se je znova zapletlo. Londonska banka ING, ki svetuje prodajalcem Mercatorja (bankam), je v torek obvestila njegovo upravo, da mednarodni konzorcij, v katerem naj bi bile poleg Agrokorja še mednarodne institucije EBRD, IFC in One Equity Partners, ne obstaja. To poenostavljeno pomeni, da je kupec Mercatorja le Agrokor, zaradi česar je uprava Mercatorja, ki ji svetuje francoska banka Societe Generale, danes sporočila, da postopka prodaje ne bo podprla.

Prodaja le 
z mednarodnimi kupci

Po pojasnilih Selškove je bila uprava Mercatorja doslej prepričana, da se pogaja s konzorcijem, v katerem bodo kot kupec sodelovale tudi tri ugledne mednarodne institucije. Ker se je zdaj pokazalo, da so mednarodne institucije le partnerji hrvaškega Agrokorja, je to za Mercator »velik problem«, je poudarila.

Po njenih pojasnilih uprava najboljšega soseda ne zaustavlja postopka prodaje, saj to ni njena naloga, vendar ne more odpreti poslovnih knjig svojemu največjemu konkurentu. Na vprašanje, kakšna je razlika, če mednarodne institucije finančno podprejo Agrokor (ga, denimo, dokapitalizirajo), ta pa kupi Mercator ali če so same med kupci Mercatorja, pa je odgovorila, da so mednarodni lastniki tisti, ki prinašajo finančno stabilnost in varnost ter tudi večji nadzor nad upravljanje družbe.

Kar nekaj pojasnjevanja pa je bilo treba pri razjasnjevanju, kako to, da so prodajalci Mercatorja skoraj mesec dni trdili, da se pogajajo s konzorcijem. Selškova ni hotela odgovarjati na vprašanje, ali so prodajalci torej zavajali upravo Mercatorja, zavrnila je tudi očitke, da naj bi prav ona namignila prodajalcem, naj uporabljajo besedo konzorcij. »To ni res, Societe Generale ne svetuje svetovalcem in te besede nisem sugerirala,« je dejala.

Selškova je poudarila še, da bo prodaja Mercatorja potekala le, če bodo vanjo vključene tudi mednarodne finančne institucije. »Scenarij, da bi Agrokor sam prevzel Mercator, ni predviden,« je poudarila. Če bosta EBRD in IFC hotela sodelovati pri nakupu Mercatorja, jima je uprava pripravljena omogočiti popoln skrbni pregled, medtem ko bi Agrokorju omogočila skrbni pregled le v omejenem obsegu, smo lahko med drugim slišali na tiskovni konferenci.

»Prodajo Mercatorja je treba razumeti v kontekstu zelo pomembnega projekta, v katerem sodelujeta slovenska in hrvaška stran in prevzemata nadzor nad trgovino na Balkanu. To ni majhna reč,« je še poudarila Selškova.

Na sedanje informacije se je odzvala tudi NLB kot vodilna v konzorciju prodajalcev, za komentar pa smo vprašali tudi stroko.