Ladijske družbe postajajo super velikanke

V svetovnem pomorstvu poteka močna konsolidacija v višini 500 milijard dolarjev.

Objavljeno
18. avgust 2017 16.43
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin

Eno leto po najhujši krizi vseh časov v pomorskem prometu, ki je močno prizadela ladijske družbe, zdaj tiste, ki so preživele, uživajo v gospodarski rasti, povečanem povpraševanju po izdelkih in predvsem po potrebi njihovega prevoza po morju.

Ladijski promet je razcvet dosegel v prejšnjem desetletju, ko je hitra gospodarska rast na Kitajskem, v ZDA in Evropi omogočala močan razvoj mednarodne trgovine. Hkrati je bilo to tudi obdobje, ko so bile številne ladje že izrabljene in zrele za razrez.

Ladjedelnice so imele v tem času veliko dela, saj so ladjarji po eni strani naročali nove ladje in nadomeščali stare, poleg tega pa zaradi povečanega povpraševanja po ladijskih prevozih gradili dodatne nove in vse večje ladje, predvsem za prevoz zabojnikov.

Likvidacija Hanjin Shipping

Nato je nastopila globalna kriza, ki je močno prizadela tudi pomorski transport. Stopnjevala se je nekaj let in lani dosegla vrhunec. Zato je avgusta lani južnokorejska družba Hanjin Shipping Co. zaprosila za zaščito pred upniki, da bi se v miru lahko sanirala.

Ko so se pogajanja z upniki za 5,4 milijarde dolarjev posojil končala brez uspeha, so se v družbi v začetku septembra odločili za stečaj, ki je najhujši do zdaj v pomorskem prometu. Južnokorejsko sodišče je stečaj družbe razglasilo februarja letos, tako da je ta zdaj v postopku likvidacije.

Omagala je družba, ki je bila sedmi največji pomorski kontejnerski prevoznik z 98 ladjami in s približno triodstotnim tržnim deležem, Hanjin je bil odgovoren za 40 odstotkov vsega Samsungovega tovora in petino vseh pošiljk LG. Za propad Hanjina v pomorskem sektorju številni analitiki pravijo, da ga lahko primerjamo z bankrotu Lehman Brothers v finančnem sektorju leta 2008.

Prevlada velikih ladij in kakovostnih storitev

»Po propadu Hanjina je pri ladijskih prevozih kontejnerjev bolj opazna kakovost,« pravi Um Kyung, analitik pri seulski družbi Shinyoung Securities Co., in dodaja, da v tem segmentu prevozov čedalje bolj prevladujejo vrhunski prevozniki z velikimi ladjami in kakovostnimi storitvami, vsi drugi pa bodo močno zaostajali.

Naraščajoča uporaba mamutskih ladij je ključnega pomena za preobrat v ladijskem transportu. Podjetja, ki so njihovi lastniki, so sposobna razporediti manj plovil in prepeljati več tovora na enem potovanje, kar povečuje njihov zaslužek, je še dodal Um.

Po njegovih ocenah je zdaj po vsem svetu 58 velikih prevoznikov, ki imajo ladje z zmogljivostjo več kot 18.000 kontejnerjev (TEU), njihovo število pa naj bi se v dveh letih podvojilo. Približno polovico novih ladij bodo v svoje flote dodala največja ladjarska podjetja. Letos se pričakuje, da se bo zmogljivost ladij za prevoz kontejnerjev povečala za 3,4, prihodnje leto pa za 3,6 odstotka.

Močna konsolidacija in milijardni zneski

Ker so se letos razmera na trgu močno izboljšale, kar je napovedalo tudi poročilo Review of Maritime Transport 2016, ki ugotavlja, da je več pozitivnih možnosti za dolgoročni razvoj pomorskega prometa, se je v svetovni pomorski industriji začela močna konsolidacija, ki je ocenjena na 500 milijard dolarjev.

Tako je največji azijski ladijski kontejnerski prevoznik, kitajski Cosco Shipping Holdings Co., prejšnji mesec izjavil, da je pripravljen plačati več kot šest milijard dolarjev za prevzem rivala, družbe Orient Overseas International Ltd., lastnika največje ladje na svetu, ki je večja od znamenite zgradbe Empire State Building.

Družba A.P. Moller-Maersk A/ S, lastnica Maersk Line, je v procesu nakupa nemškega konkurenta in se ponaša s floto mega ladij, predvsem kontejnerskih, vključno s tisto, ki lahko nosi približno 180 milijonov iPadov.

Pet največjih obvladuje 60 odstotkov trga

Treba je vedeti, da omenjene velike ladjarske družbe imajo veliko večjo cenovno moč kot proizvajalci in trgovci na drobno, kot so na primer Wal-Mart Stores Inc. in Target Corp. Poleg tega pet največjih kontejnerskih ladijskih prevoznikov namreč nadzoruje približno 60 odstotkov svetovnega trga, ugotavljajo pri družbi Alphaliner.

Večina velikih prevoznikov s svojimi kontejnerskimi ladjami pristaja tudi v Luki Koper. Foto Igor Mali

Kot že omenjeno po podatkih družbe Alphaliner več kot 60 odstotkov svetovnega ladijskega kontejnerskega prometa obvladuje pet velikih družb. Največja med njimi je s 16,7-odstotnim deležem Maersk, ki se mu je s 14,5-odstotnim deležem približala družba Mediterranean Shipping Co. (MSC). Sledijo Cosco, OOCL (11,7), CMA CGM (11,6) in Hapag-Lloyd (7,2).

Hitrost dostave po morju se povečuje, kar dokazuje tudi indeks za sledenje ladijskih tovorov na glavnih progah proti Aziji. Ta je za približno 22 odstotkov večji kot leto prej.

Igra za velike ladjarje

»Ladijski prevozi kontejnerjev so zdaj igra samo za velike prevoznike z globokimi žepi,« pravi Corrine Png, izvršna direktorica singapurske raziskovalne družbe Crucial Perspective, in dodaja: »Naraščajoča tržna koncentracija bo velikim ladijskim prevoznikom dala večjo ceno in pogajalsko močjo.«

Tak optimizem preveva tudi ladijske družbe. Tako pri Maersk Lineu pravijo, da se bodo letos poslovili od lanskega zgubaškega leta, kar potrjujejo letošnji pozitivni rezultati.

Pri Coscou so v začetku meseca dejali, da se po izboljšanju razmer pričakuje, da bo dobiček v prvem polletju znašal približno 276 milijonov dolarjev, v primerjavi z izgubo pred letom dni.