Laščani se bojijo težav z likvidnostjo

Prve ocene poslovanja Pivovarne Laško kažejo, da bo leto 2011 končala z 15,3 milijona evrov čiste izgube.

Objavljeno
15. marec 2012 18.31
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – Do uspešno zaključene prodaje pomembnejših naložb (23,34 odstotka Mercatorja, časnik Delo...) bo imela Pivovarna Laško resne likvidnostne težave, ki jih bo lahko uspešno reševala le ob dogovoru z bankami upnicami.

To je glavno sporočilo nerevidiranih in nekonsolidiranih računovodskih izkazov za leto 2011, ki jih je na spletnih straneh Ljubljanske borze objavila Pivovarna Laško. V poročilu pivovarji med drugim opozarjajo, da za poslovanje na dolgi rok potrebujejo sveža finančna sredstva (posojila) in tudi dogovor z bankami o prestrukturiranju ročnosti dolgov.

»V okviru strateških ukrepov finančnega prestrukturiranja potekajo pogajanja z bankami o reprogramu posojil na dolgi rok. Z bankami se o reprogramih dolgov dogovarjajo vsak dan, medtem ko dogovorov glede pridobivanja novih trajnih virov z bankami še ni,« so med drugim opozorili Laščani.

Znano je, da Pivovarno Laško bremenijo visoki dolgovi do bank; vsi poskusi za sanacijo skupine preko odprodaje naložb, predvsem deleža v Mercatorju, za zdaj niso bili uspešni. Celotne obveznosti Pivovarne Laško znašajo 294,7 milijona evrov, od tega je večina obveznosti do bank, ki pomenijo skoraj 91 odstotkov finančnih obveznosti oziroma 268 milijonov evrov. Prav tako večina posojil zapade v poplačilo v roku enega leta.

Visoke slabitve naložb, tudi Dela in Mercatorja

Pivovarna Laško je leta 2011 ustvarila 94,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje oziroma 3,3 odstotka več kot leta 2010, ko so ti znašali 91,2 milijona evrov. Od prihodkov je lani ostalo za 10,5 milijona evrov dobička iz poslovanja, vendar je pivovarna konec leta zaradi plačila visokih obresti in slabitev naložb poslovala s čisto izgubo pod črto v višini 15,3 milijona evrov.

Natančneje; za obresti je matična pivovarna namenila 15,4 milijona evrov in le te za 4,9 milijona evrov presegajo dobiček iz poslovanja. »Tako visoke obresti ogrožajo nemoteno poslovanje in razvoj družbe,« v poročilu opozarjajo Laščani.

Skupaj 17,5 milijona pa je pivovarna Laško lani odpisala iz naslova slabitev naložb. Levji delež odpade na družbo Delo, ki so jo slabili za 8,2 milijona evrov, naložbo v Mercator (23,34-odstotna lastnica) so slabili za 4,3 milijona evrov, naložbo v Probanko pa za 3,1 milijona evrov.

Povečuje se prodaja v EU

Tudi leta 2011 so Laščani največ prihodkov (skoraj 96 odstotkov) ustvarili s prodajo piva, dobra dva odstotka pa s prodajo vode in preostale pijače. Enaka ostaja tudi struktura prihodkov po trgih, kjer še vedno prevladuje domači trg; na tem so pivovarji lani ustvarili 84,6 odstotka vseh prihodkov, na tuje trge pa je odpadlo 15,4 odstotka prihodkov; med zadnjimi pivovarna levji delež prihodkov še vedno dosega na trgih nekdanje Jugoslavije, povečuje pa se delež prodaje na trgih EU, še lahko preberemo v poročilu.