Laškemu grozi izguba četrtine proračuna

Tožbe zaradi neplačanih računov za čiščenje odpadnih vod bi lahko proračun zmanjšale celo za pet milijonov evrov.

Objavljeno
05. februar 2014 23.14
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje

Laško – Na Celjskem okrožnem sodišču je bila včeraj obravnava spora med občino Laško in Storitvenim podjetjem Laško, hčerinskim podjetjem nemške multinacionalke WTE, ki občino toži zaradi neplačanih računov za čiščenje odpadnih voda. Ta še ni plačala niti enega, od kar čistilna naprava obratuje, kljub temu pa uporabnikom zaračunava čiščenje odpadnih voda.

»Občina čiščenja odpadnih voda ni zaračunavala, ker ni bilo kaj čistiti,« je že večkrat poudaril župan Franc Zdolšek. Ko je čistilna naprava leta 2007 začela delovati, je bilo nanjo priklopljenih le približno 35 gospodinjstev, saj kanalizacijskega sistema skoraj ni bilo. Računi so bili kljub temu visoki. Odvetnica laške občine Anja Jandrok je na sojenju povedala, da bi ob takšnih računih znesek za posamezno gospodinjstvo znašal 2200 evrov.

Občina je račune z obrazložitvijo, da kanalizacijskega sistema ni in torej ni na čistilni napravi nobene odpadne vode, zavračala od leta 2007, začetka obratovanja čistilne naprave. WTE so nakazovali le tisti del računov, ki ga je občini za čiščenje svojih odpadnih voda plačevala Pivovarna Laško. In tako velja še danes, čeprav se je med tem dolžina kanalizacijskega sistema s šest povečala na 35 kilometrov.

Občina je zato pred dvema letoma začela izstavljati račune za čiščenje voda tudi gospodinjstvom in drugim podjetjem, vendar denar ostaja v proračunu. Vodja urada za gospodarske javne službe, okolje in prostor Občine Laško Andrej Kaluža je pojasnil, da je iz tega naslova do zdaj zbrala malo manj kot 400.000 evrov.

Različna razlaga pogodbe

WTE vztraja, da račune pošiljajo v skladu s koncesijsko pogodbo, ki so jo s takratnim županom Jožetom Rajhom podpisali leta 2001. Po pogodbi bi morala občina za naložbo v čistilno napravo vložiti svoj delež, ki pa ga ni uspela zagotoviti. Rajh, ki je bil včeraj zaslišan kot priča, je pojasnil, da je občina poskušala denar dobiti s priključninami, ki bi jih v obrokih plačala gospodinjstva, da bi se pozneje lahko priključila na čistilno napravo.

Odlok, s katerim so priključnine uvedli in jih že začeli zaračunavati, je razveljavilo Ustavno sodišče RS. Denar so morali občanom, ki so to zahtevali, vrniti. Ostali so tudi brez nepovratnih evropskih sredstev, ker je šlo za koncesijsko razmerje in občina ni bila investitor.

Medtem ko občina denarja ni zagotovila, je WTE najel posojilo in nadaljeval gradnjo čistilne naprave. Občina je podjetju vzela koncesijo za izgradnjo kanalizacijskega sistema in sama začela graditi kanalizacijo z evropskimi sredstvi. Zanjo so do danes iz proračuna plačali več, kot je bila vrednost v koncesijski pogodbi, poleg tega sistem še ni zgrajen do konca. Kljub temu je Kaluža prepričan, da še danes ne bi imeli kanalizacije, če bi čakali na WTE. Ta sicer z izstavljenimi računi zahteva povračilo svojega vložka v gradnjo čistilne naprave.

Obe strani bi radi mediacijo

Koncesijo za čiščenje odpadnih voda bo imel WTE v Laškem še vsaj do leta 2036. Tudi zato bi obe strani radi spor rešili po mirni poti. Največjo težavo predstavlja izvršba, ki jo mora potrditi le še ustavno sodišče. Odvetnik WTE Damijan Pavlin je potrdil, da gre le še za vprašanje časa, da bo občina ostala z blokiranim računom in brez dveh milijonov evrov.

Problem ni le izvršba, ampak še ena pred kratkim vložena tožba za račune zadnjih dveh let. Občina bi v najslabšem primeru tako lahko ostala brez četrtine proračuna, oziroma petih milijonov evrov. Ali bodo iskali krivca zaradi sporne pogodbe, pa v Laškem za zdaj ne odgovarjajo.