Lastniški premiki v Petrolu

Kamlu bi lahko bilo na prodaj dobrih 16 odstotkov družbe.

Objavljeno
07. september 2017 19.16
Maja Grgič, N. G.
Maja Grgič, N. G.

Ljubljana – V Petrolu se, kot kaže, kmalu napovedujejo lastniški premiki. Včeraj je NKBM objavila prodajo svojega 2,1–odstotnega deleža v tej družbi, DUTB začetek prodaje svojih delnic napoveduje do konca leta, neuradno pa se napoveduje tudi umik drugega največjega delničarja – skupine J&T.

Nova KBM je javnost obvestila, da prek družbe KF Finance prodaja 2,1 odstotka oziroma 42.985 delnic Petrola, ki so bile po včerajšnjem borznem tečaju vredne slabih 16 milijonov evrov.

Solastnica Petrola je tudi Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer odgovarjajo, da odločitev glede prodaje 1,7 odstotka delnic Petrola še ni bila dokončno sprejeta, pričakujejo pa, da se bo prodaja začela do konca letošnjega leta.

Umik Slovakov?

Potem ko niso dobili svojega predstavnika v nadzornem svetu Petrola, so vse glasnejši namigi o umiku češko-slovaške finančne skupine J&T, ki je svojim 12,8-odstotnim deležem drugi največji delničar družbe za državo, ki je tretjinska lastnica. Projektni menedžer J&T Mario Selecky je še aprila letos za Delo zatrjeval, da prodaji kratko- in srednjeročno ne razmišljajo, »saj smo z naložbo zadovoljni«. Včeraj pa izjav o Petrolu ni hotel dajati. Kaj več, da bo lahko povedal v mesecu dni.

Če bi se za prodajo odločila tudi skupina T&J, bi to pomenilo, da bo na trgu dobrih 16 odstotkov slovenske energetske družbe. Vprašanje pa je, kdo bi bil zainteresiran za nakup tolikšnega deleža. Država je namreč Petrol opredelila kot pomembno naložbo in letos svoj delež še povečala, po zakonu pa brez soglasja vlade nihče ne sme preseči 25-odstotnega deleža v družbi.

Delnice bi lahko kupil Petrol

Slabih devet odstotkov delnic Petrola bi lahko kupil Petrol, ki ga je skupščina pooblastila, da lahko pridobi do desetine lastnih delnic družbe, trenutno pa jih ima 1,18-odstotka. A družba H12 oziroma Peter Faleskini je vložila izpodbojno tožbo na ta sklep, ki še ni zaključena, zato je vprašanje, ali se bo Petrol za odkup lastnih delnic pred tem sploh odločil, čeprav za to menda ni pravnih zadržkov.