Lek z največ delovnimi mesti doslej

V Letu 2015 kar 8-odstotno povečanje števila zaposlenih, v absolutnem številu najvišje v zadnjem desetletju.

Objavljeno
24. avgust 2016 18.38
tlo lek
M. F. K.
M. F. K.

Ljubljana – Kar osemodstotno povečanje obsega delovnih mest v Leku, članu skupine Sandoz, je bilo leta 2015 eno najvišjih doslej in v absolutnem številu najvišje v zadnjem desetletju.

»Skupno 348 novih zaposlitev na lokacijah v Ljubljani, Mengšu, Lendavi in na Prevaljah ter več kot 3350 zaposlenih ob koncu 2015 je odraz učinkovitega vodenja lokacij, visoke kakovosti procesov in izdelkov ter prav tako dobrih rezultatov na področju varovanja zdravja, varnosti in okolja,« pravi predsednik uprave Leka Vojmir Urlep. Po njegovem je to namreč pogoj za pridobivanje projektov v Sandozu in Novartisu, ki si jih Lek prizadeva pritegniti v Slovenijo.

Trajnostno poročilo družbe Lek za leto 2015 še kaže, da se je okrepljena varnostna kultura pokazala v nizkem številu nezgod pri delu, ki zahtevajo bolniško odsotnost. Za naložbe v varovanje okolja so namenili 3,2 milijona evrov, hkrati so izboljšali številne okoljske kazalnike. Za 10 odstotkov so povečali učinkovitost rabe vode, za devet odstotkov so zmanjšali količino proizvedenih odpadkov na tono proizvoda in za pet odstotkov skupno količino izpustov hlapnih organskih spojin. Z novimi ukrepi za energetsko učinkovitost so prihranili 14,7 TJ energije. 

Pri vseh novih naložbah so bile vgrajene najboljše razpoložljive okoljske tehnologije v času investicije. Nadaljevali so sistematično nadomeščanje halogeniranih topil z nehalogeniranimi in emisije hlapnih organskih spojin ponovno zmanjšali, in sicer za pet odstotkov.

Za bolj racionalno rabo energetskih virov

Kot Sandozova ključna lokacija za uvajanje novih izdelkov je Lek v preteklem letu opravil več kot tretjino (760 ali 36 odstotkov) lansiranj novih izdelkov na trge po vsem svetu in razvil 21 novih izdelkov. Povečuje pa tudi raziskovalno-razvojno dejavnost na lokacijah Mengeš in Ljubljana ter vlogo izdelkov z višjo dodano vrednostjo v celotni sestavi svoje proizvodnje. "'Ti izdelki so procesno in energetsko zahtevnejši, kar je skupaj s povečevanjem proizvodnje dodaten razlog za nadaljevanje vse bolj racionalne rabe energetskih virov in strogo obvladovanje vplivov na okolje. Novartisovi okoljski standardi ponekod presegajo zahteve nacionalne zakonodaje," je povedala Mojca Bernik, odgovorna oseba za okolje.

Kot navajajo v poročilu, v Leku že vrsto let upada količina porabljenih surovin za tono proizvedene učinkovine oziroma izdelka. V letu 2015 so v primerjavi z letom prej povečali učinkovitost rabe materialov za blizu sedem odstotkov.

Prostovoljstvo zaposlenih

Med Lekovimi družbenimi vplivi ima pomembno vlogo prostovoljno delo zaposlenih v lokalnem okolju, ki dopolnjuje podporo delovanju neprofitnih organizacij, zlasti humanitarnih in vzgojno-izobraževalnih. V Sloveniji so tako Novartisovi zaposleni v enajstih letih opravili 26.000 ur prostovoljnega dela, pomagali več kot 11.000 ljudem in 50 organizacijam.

Lek si v letošnjem letu prizadeva ohraniti vrednost emisij hlapnih organskih snovi v ozračje na ravni preteklega leta kljub rasti obsega proizvodnje in povečati delež predelave nevarnih ter nenevarnih odpadkov. Nadaljuje izpolnjevanje Novartisovih ciljev do leta 2020, kjer je na področju varovanja okolja začrtano znižanje emisij toplogrednih plinov za 30 odstotkov glede na leto 2010, na področju varnosti pri delu pa odsotnost resnih poškodb.