Lenthermovim delavcem je dovolj neznank in zapletov v podjetju

Stavkajo v podjetju, za katerega se ne ve, kdo ga dejansko vodi in kam pravzaprav plujejo z njim

Objavljeno
26. september 2016 22.45
Franc Milošič
Franc Milošič

Nekaj več kot 50 delavcev podjetja Lentherm iz Lenarta je včeraj prišlo na delo, a delali niso nič. Na svojih delovnih mestih bodo postavali brez dela, dokler ne dobijo plače za avgustovsko opravljeno delo in dokler ne bodo poplačani prispevki za njihove julijske plače, zatrjujejo.

A glavni ali edini razlog za stavko zagotovo niso le plače in prispevki, saj na primer niso stavkali v začetku letošnjega leta, ko so bili brez dveh dveh plač zapovrstjo in še lanskega regresa za dopust povrhu. Vse bolj jasno pa jim postaja, da vsemogoči notranji zapleti v podjetju niso dobra napoved za prihodnost. Zato so že pred dvema mesecema zaprli tovarno in prepovedali vstop vanjo direktorju Ivanu Vogrinu, nekdanjemu državnemu poslancu. "Zdaj tovarno očitno vodi sindikat in za posledice ne morem odgovarjati jaz," pravi Vogrin, ki je vodenje Lentherma prevzel sredi letošnjega marca: "Potrjen je bil moj sanacijski program in začeli smo delati. Gospod Dular (sekretar Sindikata Skei za Podravje, op. p.) pa že dva meseca izvaja prikrito stavko in prepričuje zaposlene, da ni treba delati.  Torej stavka se ni pričela danes ampak na dan preprečitve  vstopa v podjetje direktorju."
Vogrin je 24-odstotni solastnik podjetja, preostali delež je last Damira Jelenka. Ta je o prihodnosti Lentherma dejal, da bi se moral pojaviti pravi strateški partner in da bi Vogrin moral odstopiti z direktorskega položaja, na katerega ga je pripeljav prav on. Hoteli so ga že odstraniti, vendar je Vogrin le nekaj dni prej vložil zahtevek za prisilno poravnavo dolgov, ki baje onemogočala odstavitev. A so mu delavci sredi julija fizično zaprli dostop v tovarno.
Kakšno je današnje dejansko finančno stanje podjetja, pa sploh ni mogoče izvedeti. Niti to ni jasno, kako so bile plačane kupnine zanj, kako je z obljubljeno Jelenkovo dokapitalizacijo in kakšni so rezultati tekočega dela in poslovanja. Vogrin trdi, da so pozitivni, da pa so finančne luknje iz prejšnjega obdobja, ko sta bila lastnika tovarne še Jože Grivec in Anton Jančič. Nasporno je le, da ima tovarna zdaj blokiran račun in ne more kupiti niti surovin in materiala za proizvodnjo bojlerjev za centralne kurjave, za hranilnike toplote, toplotne črpalke, sončne kolektorje in druge izdelke iz svojega proizvodnega programa.
Kot da položaj še ni dovolj zapleten, pa se je v zadnjem času zvrstilo še nekaj kazenskih ovadb: delavci so ovadili Vogrina za mobing, Jelenko  ga je ovadil, da noče z vodilnega položaja, a mu je to sodišče zavrnilo, kot je povedal včeraj. Vogrin pa je Jelenka ovadil, da si je preko svojega podjetja Atea nezakonito in brez plačila dokapitalizacije zagotovil večinski lastniški delež Lentherma. Delavci seveda ne morejo razumeti, kako direktorja ne bi mogel odstaviti niti večinski lastnik, če pa vsak od njih lahko igubi delo in zaposlitev za vsak še tako majhen in nepomemben prekršek.
Jelenko se strinja, da podjetje potrebuje strateškega partnerja. Vogrin je enega pripeljal iz Izraela, a ga v podjetju niso sprejeli, ker naj ne bi bil zanesljiv in znan po nekaterih prejšnjih neuresničenih investitorskih obljubah. Pred dnevi je Ivan Vogrin poskušal pripeljati v podjetje Gašparja Gašparja Mišiča, vse to pa Jelenko in delavci označujejo za samovoljno in podjetju sovražno delovanje Ivana Vogrina.