Letos iz Iskraemeca več kot 80 zaposlenih

Odpuščanja: ker naročil ni, so zaposleni v proizvodnji ob petkih doma.

Objavljeno
22. oktober 2014 20.30
Iskraemeco,Kranj Slovenija 05.08.2014
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Ljubljana – »Zdaj je v Iskraemecu že približno 400 manj zaposlenih kot ob prevzemu leta 2007. Skrbi nas rast. Če ni rasti, ne moremo pričakovati novih zaposlitev. Dobiček ni vse,« je včeraj opozoril predsednik sindikata v kranjskem Iskraemecu Jože Petek.

Kranjski Iskraemeco, ki je v lasti egipčanske družbe El Sewedy, znova odpušča. V oktobru je delo izgubilo približno 29 zaposlenih, še enkrat toliko jih bo novembra, že januarja pa je odšlo 27 zaposlenih v proizvodnji elektromehanskih števcev, ki se ukinja. Skupaj se bo število zaposlenih v letošnjem letu torej znižalo za več kot osemdeset.

»Iskraemeco je odvisen od naročil, teh pa ni in če jih ni, je premalo dela za vse. Sindikat je vprašal, zakaj se soočamo s težavami pri pridobivanju novih naročil, vendar nismo dobili jasnega odgovora. Večkrat se omenja kriza v Ukrajini in Rusiji ter razmere na Bližnjem vzhodu, kjer so za nas pomembni azijski in trgi v severni Afriki,« je med drugim našteval Petek.

V proizvodnji zdaj štidnevni delovni čas

Ko je egipčanski El Sewedy leta 2007 prevzel Iskraemeco, je kranjska tovarna števcev imela 1.243 zaposlenih, novi lastnik se je tudi pogodbeno zavezal, da bo z vlaganjem v podjetje ohranjal zaposlenost. To ni zgodilo, saj ima Iskraemeco danes več kot 400 zaposlenih manj kot ob prihodu novega lastnika, investicij v nove proizvodne hale pa v Kranju ni. Večji del odpuščanj v zadnjih letih sicer odpade na prestrukturiranje proizvodnje, saj se proizvodnja mehanskih števcev povsod po svetu zmanjšuje in preusmerja v elektronske števce. V ta namen so letos v Iskraemecu zaposlili deset novih inženirjev, število nekvalificiranega kadra pa se zmanjšuje, pravi Petek.

Pa ima sindikat zagotovila, da je odpuščanj konec? Petek pravi, da tovrstnih zagotovil nimajo, zaposlene pa zanima predvsem, kakšno je stanje novih naročil, ki bodo podlaga za delo v prihodnjih letih. Odpuščanja namreč niso edini ukrep, s katerim je uprava odgovorila na zniževanje povpraševanja. Pomanjkanje naročil v prvi vrsti rešujejo s prerazporeditvijo delovnega časa v proizvodnji in s čakanjem na delo. Uvedli so tudi štiridnevni delovnik, kar pomeni, da so zaposleni v proizvodnji in oddelkih, vezanih na proizvodnjo, ob petkih doma.

Leta 2015 še ne bo bolje

Vodstvo Iskraemeca odgovarja, da v letu 2015 ne gre pričakovati povečevanja prodaje in proizvodnje, glavni razlog pa je krčenje trga, s katerim se soočajo že v letošnjem letu.

»Zaradi spreminjajoče se zakonodaje naši kupci, elektroenergetska podjetja, ne vlagajo več v klasične merilnike, zato se je prodaja le-teh skrčila. V Rusiji in okoliških državah obstaja povpraševanje po pametnih števcih, vendar je riziko plačil prevelik, da bi Iskraemeco tvegal ter povečeval prodajo na te trge brez ustreznega zavarovanja. Vojne razmere na bližnjem vzhodu in v severni Afriki (Libija, Sirija, Irak, Iran,…) pa so izničile tudi obetavne posle Iskraemeca na tem področju. Možnost ponovne vzpostavitve poslovnih odnosov pričakujemo šele po končanju vojnih operacij. Letos so tržne priložnosti nad pričakovanji le na domačem trgu ter v državah Balkanskega polotoka,« je med drugim pojasnilo vodstvo Iskraemeca.

Letos so v Kranju načrtovali prihodke v okviru lanskih (lani je Iskraemeco ustvaril 87 milijonov evrov), vendar bo to težko uresničljivo, saj do pričakovanega povečanja povpraševanja v drugem polletju ni prišlo. V prvih devetih mesecih družba sicer posluje pozitivno, torej z dobičkom, kar v podjetju pripisujejo predvsem bedenju nad stroški in optimizaciji poslovanja.