Letrika o transparentnosti prodaje, mali delničarji opozarjajo

Mali delničarji: Kako lahko DUTB od državne banke prevzame likvidne delnice podjetja in zakaj po tako nizki cen?

Objavljeno
24. marec 2014 12.49
Posodobljeno
24. marec 2014 12.49
*kze*Iskra Avtoelektrika
Katja Željan, Nova Gorica, Je. G., Delo.si
Katja Željan, Nova Gorica, Je. G., Delo.si

Šempeter pri Gorici − Družba Letrika, d. d. se je odzvala na pisanje o prodajnih postopkih in pojasnila, da si bo prizadevala za transparenten mednarodni prodajni proces večinskega paketa delnic, ki bo v primerjavi s posamičnimi prodajami manjšinskih paketov delnic prinesel bistveno višje koristi delničarjem družbe, ki hočejo delnice prodati, malim delničarjem, zaposlenim in družbi sami.

Dodatno so pojasnili, da uprava ni neposredno vpletena v prodajne aktivnosti njenih lastnikov, zato jih ne more komentirati, poleg tega vodi uprava družbo samostojno in pri tem pazi predvsem na koristi družbe kot takšne, ne pa zgolj njenih posameznih delničarjev, v razmerju do delničarjev pa je zavezana k načelu enake obravnave vseh. »Zasledovanje in varovanje koristi družbe bo vodilo uprave pri odločanju, v kakšni obliki in obsegu bo sodelovala s konzorcijem prodajalcev in potencialnimi kupci,« so zapisali in sporočili, da je uprava na podlagi izraženih dvomov glede transparentnosti prodaje na svoji strani sprejela dodatne ukrepe, ki tveganja te vrste odpravljajo in zagotavljajo varovanje interesov družbe in enako obravnavo delničarjev. Dodali so tudi, da ne poznajo konkretnih podatkov o ponujeni ceni zainteresiranih ponudnikov in da če potencialni kupci razkrivajo takšne podatke v postopku prodaje, je to nenavadno, kar namiguje na to, da je najverjetneje del pogajalske strategije kupca.

Mali delničarji se sprašujejo o nizki ceni delnic

Pisali smo, da so mali delničarji družbe podali prijavo na komisijo za preprečevanje korupcije, računsko sodišče in NPU zaradi netransparentnosti prodajnih postopkov, zdaj pa so jo še dopolnili in jo naslovili še na Agencijo za trg vrednostnih papirjev s prošnjo, da pristojni organi preverijo zakonitost prenosa likvidnih delnic Letrike d.d. iz NKBM na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) po tako nizki ceni ter jih hkrati pozvali, naj bdijo nad transparentnostjo prodaje tega deleža zaradi suma oškodovanja državnega premoženja.

Kot navajajo mali delničarji Letrike, je bilo namreč na DUTB prenešenih 9,97 odstotka oziroma 160.348 delnic Letrike, kar pomeni, da je bila NKBM v prvem delu oškodovana za približno 3.297.036 evrov (vrednost delnice na dan prenosa je bila namreč 31 evrov, ob prenosu pa je bila vrednotena po 10,5 evra). »Na današnji dan delnica Letrike kotira po 42 evrov, kar pomeni, da je razlika med vrednostjo prenosa na DUTB (10,5 evrov) in tržno vrednostjo kar 5.066.177 evrov,« opozarjajo mali delničarji Letrike. »Kako lahko DUTB od državne banke prevzame likvidne delnice podjetja in zakaj po tako nizki ceni - ali je to zopet manever, da nekdo dobi te delnice za smešno nizko ceno?« se sprašujejo.

»V primeru, da se ta del ne bo priključil konzorciju prodajalcev in ne bo transparentno prodan v postopku prodaje Letrike na način, da se iztrži najvišja možna kupnina, ne pa sramotnih 30 evrov, ki jih ponuja Kolektor Group, bomo priča nadaljevanju siromašenja države, davkoplačevalcev, malih delničarjev ter Goriške,« so obenem prepričani
mali delničarji.