Lidia Glavina dobila polni mandat za vodenje SDH

Član uprave Slovenskega državnega holdinga tokrat ni bil imenovan, postopek izbire bodo ponovili najkasneje aprila.

Objavljeno
22. februar 2017 19.07
Predsednica uprave SDH Lidjia Glavina. V Ljubljani 8.8.2016[Lidija Glavina.Sdh]
A. S. H., Maja Grgič
A. S. H., Maja Grgič

Ljubljana - Slovenski državni holding (SDH) bo v naslednjih štirih letih vodila Lidia Glavina, so sklenili nadzorniki družbe. Uprava SDH pa bo do nadaljnjega dvočlanska, saj nadzorni svet med prijavljenih kandidati ni nikogar imenoval za drugega člana uprave.

Imenovanje Glavine, ki je od julija lani začasno že vodila SDH, je bilo pričakovano. Tričlanski nadzorni svet, ki mu predseduje Damijan Belič, ocenjuje, da bo Glavina, skupaj z dosedanjo članico uprave Nado Drobne Popovič, s svojim znanjem, izkušnjami, kompetencami ter ciljno usmerjenostjo, pomembno prispevala k uresničevanju strategije upravljanja kapitalskih naložb države in h kakovosti vodenja SDH. Glavina je pred imenovanjem odstopila tudi kot članica nazornega sveta družbe.

Prijav za predsednika uprave SDH je bilo po besedah prvega nadzornika osem, v najožjem izboru sta bila kandidata dva. »Po tehtni in skrbi presoji smo sklenili, da Glavina najbolj ustreza želenemu profilu po mnogih karakteristikah,« je za Slovensko tiskovno agencijo povedal prvi nadzornik Damjan Belič.

Za presojo kompetenčnega in psihološkega profila kandidatov v najožjem izboru je sicer SDH najel tudi zunanjo kadrovsko agencijo. Koliko so za to odšteli, Belič na pamet ni znal oceniti, je pa pojasnil, da bodo podatki objavljeni na spletni strani SDH.

Glavina je po današnjem imenovanju dejala, da bo SDH pod njenim vodstvom še naprej osredotočen na upravljanje državnega premoženja. »V upravljanje spadajo tudi prodaje in nakupi in mi bomo delali na tem, da se državno premoženje upravlja na najboljši možen način,« je bila kratka.

Še vedno dvočlanska uprava

Bolj se je zapletlo pri imenovanju člana uprave, kjer nadzorniki SDH očitno niso dosegli soglasja in tako niso izbrali nobenega od prijavljenih kandidatov. Poročali smo že, da si je del članov iz stranke SD prizadeval, da bi to postal Matevž Marc, član upravnega odbora Save, a ni imel podpore vseh treh nadzornikov. „Nov postopek za imenovanje člana uprave SDH bo nadzorni svet SDH začel po opravljeni popolnitvi nadzornega sveta SDH s strani državnega zbora oziroma najkasneje na aprilski seji nadzornega sveta SDH," so sporočili iz holdinga. Zaradi obilice dela si menda tudi vodstvo želi izpopolnitve uprave.

Novi nadzorniki

Po današnjem imenovanju Glavine bo morala vlada poslancem predlagati dve novi imeni za člana nadzornega sveta. Ministrstvo za finance je v ta namen že objavilo javni poziv, na katerega se je prijavilo 17 kandidatov. Vprašanje pa je, ali bo res prišlo do imenovanja le dveh novih nadzornikov, saj se že pojavljajo ideje za prevetritev nadzornega sveta.

Glavina je diplomirana ekonomistka, z dolgoletnimi mednarodnimi izkušnjami pri vodenju velikih poslovnih sistemov. Pred prihodom v upravo SDH je bila več kot 10 let na vodilnih mestih v Electroluxovem koncernu in bila tudi finančna direktorica družbe Husqvarna Forest & Garden v Sloveniji. Nadzorniki so ocenili, da Glavina k sprejemanju odločitev pristopa z osredotočanjem na logične argumente, objektivne podatke in merljiva dejstva ter da je odprta je za spremembe in novosti.

Kaj čaka novo staro upravo?

Prva naloga nove stare uprave SDH bo reševanje Cimosa. Druga velika naloga letošnjega leta bo privatizacija NLB, ki naj bi bila prek javne ponudbe delnic izpeljana letos, a se ves čas zdi, da si del politike prizadeva, da ta prodaja ne bi bila uspešna. Letos naj bi se začela še prodaja Uniorja in Abanke. SDH bo imel v rokah tudi kadrovsko taktirko za imenovanje novih nadzornikov v Savi Re, Petrolu, Zavarovalnici Triglav, Telekomu Slovenije in številnih drugih državnih družbah. Glavina bo morala poskrbeti tudi za ustrezen donos državnih družb, ki naj bi do leta 2020 dosegel osem odstotkov.

Nadzorni svet SDH je danes obravnaval še informacijo o prodajnem postopku Cimosa in informacijo o prodajnem postopku NLB. Podal je tudi soglasje k sprejetju prevzemne ponudbe družb Eco-Investment in Eco Invest, na podlagi česar bo SDH prodal svoj 30-odstotni delež v Palomi, za 4,01 evra za delnico, za kar bo prejel 9,7 milijona evrov kupnine.