Litostroj jeklo do četrtka išče svež kapital

Podjetje ne more pokrivati vseh obveznosti.

Objavljeno
13. september 2016 09.41
Posodobljeno
13. september 2016 10.00
Proizvodnja Litostroj jekla. Ljubljana 8. januar 2014.
Maja Grgič
Maja Grgič
Ljubljana – Litostroj jeklo znova išče svež kapital. Zainteresirani vlagatelji lahko do četrtka vplačajo za največ 7,5 milijona evrov denarnega vložka in tako pridobijo skoraj 39-odstotni delež v družbi, ki je po izpeljani prisilni poravnavi znova v negotovem položaju.

Ali imajo zainteresirane vlagatelje ali ne, v družbi niso hoteli razkriti. Kot izhaja iz objavljenega vabila, pa bo dokapitalizacija uspešna, če bo omenjeni znesek v celoti vplačan. Družba je svež kapital, takrat v višini 3,8 milijona evrov, neuspešno iskala že marca letos. Za Litostroj jeklo se je zanimala Slovenska industrija jekla (Sij), a je zaradi slabega poslovanja družbe od nakupa odstopila.

Tokratno dokapitalizacijo Litostroja jekla je podprla Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je skoraj 80-odstotni lasti in ima do družbe tudi za 19,6 milijona evrov terjatev. Litostroj jeklo tudi po prisilni poravnavi posluje z izgubo, ki je v prvem polletju letos znašala okoli 1,4 milijona evrov.

Iz zadnjega rednega poročila družbe izhaja, da naj bi na splošno družba poslovala boljše kot lani, še vedno pa se ubada s pridobivanjem bančnih garancij za nove posle, čeprav je sporazum o finančnem prestrukturiranju to predvideval. Glavni banki družbe sta bili Abanka in Probanka, ki je bila letos pripojena DUTB.

Na DUTB pravijo, da so izpolnili svoj del obveznosti iz bančnega sporazuma in zagotovili zavarovanje za bančne garancije, »a kljub temu podjetje že dalj časa bančnih garancij ni pridobilo«.

Omenjeno poročilo še navaja, da podjetje zaradi zmanjšanega obsega poslovanja ni sposobno generirati zadostnega denarnega toka za pokrivanje vseh tekočih obveznosti, med drugim ločitvenih upnikov ter davkov in prispevkov do finančne uprave. To pomeni, da družba še približno 200 zaposlenim spet ne plačuje prispevkov in davkov na plače. Podjetje ima zaradi izvršb tudi blokirane račune.