Litostroj jeklo vabi k dokapitalizaciji

Investitorji bi z 7,5 milijona evrov dokapitalizacije pridobili 38,89-odstotni delež podjetja.

Objavljeno
09. september 2016 19.16
reut*evri
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Ljubljana − Ljubljanska družba Litostroj jeklo, ki je v večinski lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), zainteresirane investitorje vabi k dokapitalizaciji v višini 7,5 milijona evrov, s katero bi pridobili 38,89-odstotni delež podjetja. DUTB sicer od junija prodaja terjatve do Litostroja jeklo in skoraj 80-odstotni delež družbe.

Kot je vodstvo ljubljanskega podjetja, ki je eno od preostalih podjetij nekdanjega sistema Litostroj, zapisalo v vabilu, objavljenem na Ajpesu, investitorje k dokapitalizaciji vabijo na podlagi sklepa skupščine.

Dokapitalizacije se lahko izvede od ponedeljka do četrtka prihodnji teden, uspešna pa bo, če bo do konca tega obdobja vplačan celoten skupni znesek svežega kapitala. Podobno vabilo je družba objavila že marca lani.

Že od junija sicer zavezujoče ponudbe za odkup vseh svojih terjatev do družbe Litostroj jeklo, ki znašajo dobrih 19,3 milijona evrov, in poslovnega deleža v podjetju v višini 79,49 odstotka zbira DUTB.

T. i. slaba banka je terjatve in lastniške deleže v Litostroju jeklo, ki so bile v lasti Abanke in Probanke v likvidaciji, lani v začetku avgusta po odločitvi vlade odkupila z namenom, da jih v paketu proda strateškemu kupcu. Tako naj bi ohranili delovanje družbe, ki ji je grozil stečaj, prisilna poravnava nad njo pa je bila pravnomočno potrjena novembra 2014.

Za nakup se je lani sicer že resno zanimala družba Sij - Slovenska industrija jekla, a je pozneje zaradi neizpolnitve določenih odložnih pogojev, vsebovanih v ponudbi, od načrtov odstopila. Vodstvo Litostroja jeklo je v zadnjem rednem trimesečnem poročilu o poslovanju zapisalo, da potekajo pogajanja v smeri prodaje podjetja z drugimi potencialnimi investitorji.

Družba Litostroj jeklo je še leta 2012 ustvarila več kot 32 milijonov evrov prihodkov in zaposlovala skoraj 350 ljudi, poslovanje pa se je nato močno poslabšalo. Leta 2014, ko je bilo objavljeno zadnje letno poročilo, je družba dosegla 10,3 milijona evrov prihodkov oz. skoraj 30 odstotkov manj kot v 2013 in leto končala z izgubo v višini 7,8 milijona evrov. Leto pred tem je izguba dosegla celo 29,1 milijona evrov.

Od potrjene prisilne poravnave naprej družba objavlja redna četrtletna poročila o poslovanju. Lani je družba skupno ustvarila le še okoli 5,8 milijona evrov prihodkov, ob tem pa ustvarila skoraj 7,3 milijona evrov izgube. Letos je poslovanje nekoliko boljše. Do polovice leta so se prihodki povzpeli do okoli 5,6 milijona evrov, izguba pa je dosegla približno 1,4 milijona evrov.

Podjetje težko posluje predvsem zato, ker zaradi negotovosti o prihodnosti družbe ne pride do potrebnih izvoznih garancij. To vodstvo kot ključni razlog za slabo poslovanje navaja tudi v zadnjih poročilih. Zaradi tega je družba izgubila nova naročila, samo v 2014 za okoli 20 milijonov evrov. Njihovo padanje se je sicer po pojasnilih vodstva letos ustavilo, stanje naročil pa se je stabiliziralo pri okoli 10 milijonih evrov.