Malenkovič: Pripravljamo se na vse scenarije

Nadzorniki so upravi naročili, naj prouči, kaj bi za poslovanje družbe pomenila neprodaja Mercatorja

Objavljeno
25. november 2011 14.22
Posodobljeno
25. november 2011 14.22
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana – V Pivovarni Laško bodo proučili, kaj bi za poslovanje skupine prihodnje leto pomenila morebitna neprodaja 23,34-odstotnega deleža Mercatorja, je napovedal prvi nadzornik pivovarne Vladimir Malenkovič.

Nadzorniki Pivovarne Laško so na četrtkovi skoraj osem ur trajajoči seji naročili upravi, naj prouči, kaj bi za poslovanje skupine leta 2012 pomenila morebitna neprodaja deleža v Mercatorju. Na vprašanje, ali se v Laškem pripravljajo tudi na možnost, da Mercator še ne bo prodan, je Malenkovič odgovoril:

»Pripravljamo se na vse možne scenarije. Prodaja oziroma neprodaja Mercatorja ima zelo pomemben vpliv na poslovanje pivovarne in posledično tudi na morebitne težave, s katerimi se bomo srečevali v poslovanju, če prodaje ne bo. Vse te scenarije je treba zajeti tudi v načrtu za prihodnje leto,« je poudaril sogovornik.

Malenković danes ni hotel komentirati najnovejšega preobrata v prodaji Mercatorja, poudaril pa je, da ga bo Laško prodajalo skupaj z bankami. »Ko smo pristopili k prodajnemu konzorciju, smo se takoj obvezali usklajeno delovati z drugimi akterji. Soliranja pri prodaji si ne moremo privoščiti, saj bi bila to kršitev dogovora o prodaji znotraj konzorcija,« je poudaril Malenkovič.

Nadzorniki v zvezi z Mercatorjem niso sprejeli nobenega sklepa, so pa upravi pivovarne naložili, naj »konstruktivno sodeluje znotraj konzorcija bank, ki prodaja Mercator, in zasleduje cilje, ki jih bo peljal bančni konzorcij«.

Prodaja Fructala se bo zavlekla v december

Zdaj je »na čakanju« tudi prodaja časnika Delo. Znano je, da je Laško v preteklosti prodajalo Delo kot celoto (torej s tiskarno in Slovenskimi novicami vred), zdaj pa proučujejo, koliko bi za Delo iztržili, če bi ga razdelili na dva dela in ga prodali.

»Analize o delitvi Dela še ni, vendar jo pričakujemo kmalu, saj je v fazi finalizacije. Če bo vse potekalo po načrtih, jo bomo dobili na mizo predvidoma decembra,« je povedal Malenkovič. V mesec december pa se bo zavlekla tudi prodaja ajdovskega Fructala srbskemu družinskemu podjetju Nectar, ki bi morala biti po prvotnih načrtih dokončana konec novembra.

Na decembrski seji bodo nadzorniki govorili tudi o pripravah na januarsko skupščino, na kateri bo Laško delničarjem znova (že tretjič) predlagalo oblikovanje pogodbenega koncerna in dokapitalizacijo. »Skupina je zelo zadolžena, daleč najbolj Pivovarna Laško, na katero odpade 57 odstotkov vsega dolga. Problem uravnavanja likvidnosti je ves čas prisoten, saj skupina vsako leto za servisiranje svojega dolga nameni od 21 do 22 milijonov evrov,« je povedal Malenkovič in spomnil, da ima skupina do bank za približno 400 milijonov evrov dolgov.

Pivovarni Laško se bo 30. marca prihodnje leto iztekel reprogram posojil pri bankah, zato Laško čakajo ponovna pogajanja z bankami. Kdo bi lahko dokapitaliziral Laško, Malenkovič včeraj še ni hotel odgovoriti, poudaril pa je, da skupina potrebuje svež kapital »za normalni razvoj družbe«.

Devetmesečno poslovanje uspešno

Devetmesečno poslovanje skupine Pivovarne Laško so nadzorniki ocenili kot uspešno, saj je skupina ustvarila 253,3 milijona evrov prihodkov, to je šest odstotkov več kot v istem obdobju lani. Do konca septembra je skupina prodala 3,6 hektolitra pijač, prodaja pijač pa se je povečala zlasti na tujih trgih.

Od tega je ostalo 23,8 milijona evrov dobička iz poslovanja, to je osem odstotkov več kot v preteklem letu. V tem obdobju je Laško ustvarilo 43,3 milijona evrov denarnega toka (ebitda) in tako za 3,6 odstotka presegla vrednost iz primerljivega obdobja.