Mali delničarji Palome v izpodbojno tožbo

Po skupščini mali delničarji ogorčeni nad izborom dokapitalizatorja. Napovedali tožbo, ne izključujejo odškodnine.

Objavljeno
06. januar 2016 12.20
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Mali delničarji Palome po večerajšni odločitvi skupščine družbe, da za dokapitalizatorja izbere poljski Abris Capital, napovedujejo izbodbojno tožbo. Tea Gorjup, mala delničarka, ki je na skupščini zastopala dobro desetino glasov, pravi, da bodo tožbo tudi vložili.

Kot je znano, je skupščina kljub temu, da je slovaški Eco-invest za dokapitalizacijo družbe in prevzemno ceno delnice ponudil petino višjo ceno kot Abris, izbrala zadnjega.

Gorjupova je nad odločitvijo Slovenskega državnega holdinga, ki je bil s svojim 71-odstotnim deležem odločilen za sprejeti sklep, ogorčena in zaskrbljena. Sprašuje se tudi, ali je bilo takšno glasovanje v skladu z navodilom nadzornikov SDH, ki so sklenili, da je holding odprt za boljše ponudbe.

Gorjupova še napoveduje, da bo zaradi nižje cene razliko terjala od SDH: »Če cena v prevzemni ponudbi ne bo 4,01 evra za delnico, kolikor je ponujal Eco-invest, bomo od SDH zahtevali odškodnino.«

Sindikat zadovoljen

V Palominem sindikatu Pergam so zadovoljni, da se bo po torkovi skupščini družbe končno začela prepotrebna dokapitalizacija s 15 milijoni evrov, ki jo bo po odločitvi lastnikov izvedel poljski sklad Abris Capital. Predstavniki Pergama so tik pred skupščino izrazili zadržanost do prodaje družbe Slovakom, saj niso pozabili na prodajni postopek iz leta 2011, ko je slovaški konkurent SHP Group, ki je v lasti Eco-Investa, v primeru prevzema Palome napovedoval odpuščanje približno 300 ljudi.

»Sindikat ni podpiral samo izglasovane rešitve, saj smo bili kritični tako do Abrisa kot tudi do Eco-Investa. Skozi celoten postopek dokapitalizacije smo opozarjali na svoje zahteve, in ker smo jih postavili Abrisu, smo enako pričakovali tudi od drugega ponudnika. Že avgusta smo javnosti sporočili, da če dokapitalizacije ne bo, zahtevamo, da v Palomo investira oziroma jo dokapitalizira država,« je po skupščini povedala predsednica sindikata Nives Hrovat.

Kot je dodala, so pomisleke glede slovaške ponudbe izrazili predvsem zato, ker so s svojo ponudbo prišli tik pred zdajci, medtem ko so lahko vprašanja glede poljskega vlagatelja izražali skozi celoten in daljši postopek. Ves ta čas so se po njenem trudili, da za zaposlene dobijo najboljše zaveze, predvsem to, da sedež podjetja in blagovna znamka ter proizvodnja ostanejo v Sladkem Vrhu.