Matić ostaja, Luka podira rekorde

Prvi nadzornik Rado Antolovič: Umiriti moramo žogico, o referendumu in Mišiču naj odloča uprava.

Objavljeno
31. avgust 2017 01.06
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Koper – Drago Matić je še naprej predsednik uprave Luke Koper, o tem, da bi krmilo Luke prevzel Gašpar Gašpar Mišič pa na nadzornem svetu ni bilo besede. »Prišli smo do sklepa, da moramo umiriti žogico in bolj konstruktivno delati naprej. Razmere v zvezi z Luko so zakuhale v napačno smer. Mi moramo ščititi dolgoročni interes družbe in se tako vesti,« je v nadvse spravljivem tonu sporočil prvi nadzornik Rado Antolovič po več kot devetih urah sestankovanja.

»Prišli smo do zaključka, da tako ne moremo naprej. Mislim na pismo, ki so ga poslali iz Luke, to, kar pišete o meni, da naj bi narobe nagovarjal upravo, kar govorijo mali delničarji, ki tožijo, da gre za konflikt interesov pri treh nadzornikih ... Žoga naj se umiri, ker zdaj potrebujemo vse sile. Tako smo pozvali sami sebe, ker riba smrdi pri glavi. Prišli smo do zaključka, da moramo biti še bolj konstruktivni. Če bomo mi konstruktivni, potem je lahko še bolj konstruktivna tudi uprava,« je dejal Rado Antolovič, ki je maratonsko zasedanje pojasnil s tem, da se morajo nadzorniki v novem mandatu podrobneje seznaniti tudi z marsičim, česar morda še ne poznajo, in poudaril, da so zelo konstruktivno obravnavali vse teme in bili v vseh točkah povsem soglasni, tudi s predstavniki zaposlenih, kar je po njegovem zelo redko.

O problemu nevključitve Luke v referendumsko kampanjo o drugem tiru je Antolovič dejal, da so naložili upravi, naj še enkrat analizira ta problem, naj prouči pluse in minuse in naj se odloči: vsi vemo, kako pomemben je drugi tir tudi za Luko, kako naj ga Luka podpre, pa naj predlaga uprava. Glede svojega spornega dopisovanja predsedniku uprave je Antolovič dejal, da ta problem ni bil na dnevnem redu in da bodo o tem vprašanju odločili pristojni organi. Novinarjem je očital nekorektnost, da niso njega vprašali za komentar na to dopisovanje (kar v primeru vsaj treh medijev ta očitek ne drži, op. B. Š.). Dodal je, da bi uprava morala najti primernejši način komuniciranja z državo, občino, s strankami, in iskati rešitve ne konfliktov, ker sicer lahko pride v situacijo, iz katere ni več rešitve.

Glede zahteve Gašparja Gašparja Mišiča o vrnitvi na položaj je dejal, da gre za tožbo med njim in družbo in da naj uprava rešuje to razmerje. Glede zahtev po zaposlovanju agencijskih delavcev (pri izvajalcih pristaniških storitev) je dejal: »Vseh 700 ali 800 delavcev IPS ni mogoče zaposliti naenkrat. To bi morali urejati postopoma. Sklenili smo, da naj uprava do podrobnosti analizira stroške dodatnega zaposlovanja in da bomo to obravnavali septembra, ko bomo rešitve vključili v poslovni načrt za 2018,« je dejal Antolovič.

Osrednja tema poslovanje

Poudaril je, da je bila osrednja tema seje poslovanje družbe v prvem polletju: »Res gre za rekordne rezultate, toda lahko bi bili boljši in bodo boljši,« je dejal prvi nadzornik. Navrgel je, da je Luka povečala pretovor zabojnikov za devet odstotkov, medtem ko ga je tržaško pristanišče v prvem polletju za 20, reško pa za 13 odstotkov. »To ne pomeni, da Luka posluje slabo, ampak da bi bili rezultati boljši, če bi imeli daljši pomol, nove vhode in drugi tir. Lahko bi dosegli 27 do 30 milijonov ton pretovora, ampak tovornjaki bi stali 20 kilometrov pred Koprom,« še trdi Antolovič.

Luka Koper je v šestih mesecih pretovorila 12 milijonov ton blaga (za šest odstotkov več kot v enakem lanskem času). Pretovorila je 460.000 zabojnikov (za devet odstotkov več), število avtomobilov je bilo 350.000 ali dva odstotka manj. Družba je ustvarila 108 milijonov evrov prihodkov (sedem odstotkov več), 27 milijonov evrov čistega dobička (15 odstotkov več). V pol leta je investirala skoraj 30 milijonov evrov, ustvarila 16,2-odstotni čisti donos kapitala (ROE), kar je devet odstotkov bolje kot lani. Skupina je imela 1090 zaposlenih ali 35 več kot leto prej.